تدارک برای صادرات نهال از خفر به کشورهای حوزه خلیج فارس

شیراز-ایرنا-مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خفر گفت: با توجه به طرح ساماندهی نهالستان‌ها و روند تغییر شیوه تولید نهال مرکبات از روش‌های قدیمی و سنتی به سمت تولید مکانیزه در گلخانه و گلدان، فرآیند صادرات انواع نهال از ارقام مجاز به کشورهای دیگر از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس فراهم شده است.

ارسلان صالحی جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر برای نخستین بار نهال تولیدی در گلخانه و گلدان با بستر کوکوپیت و پیت ماس به قرار پنج هزار اصله نهال مرکبات از ارقام برتر خارجی(ارقام تجاری) شامل پرتقال والنسیا، واشنگتن ناول، مارس ارلی، خوشه‌ای و توسرخ(هاماین)، انواع نارنگی شامل کنیو، اورلاند و تانجلو و انواع لیمو چهار فصل و کامکوات آماده صادرات به حاشیه خلیج فارس است.

کوکوپیت نوعی بستر کشت است که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود. پیت ماس نیز یک ماده آلی است که از بقایای نوعی خزه‌های خاص که تجزیه شده‌اند، تهیه می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خفر گفت: همه نهال‌های آماده صادرات دارای گواهی بهداشت و قرنطینه محصولات گیاهی و شناسه هستند و از نهالستان‌های مجوزدار تهیه و تامین شده‌اند.

صالحی افزود: شهرستان خفر با وسعت یک هزاز و ۸۱۱ کیلومتر مربع و سطح باغات ۱۵ هزار هکتار دارای پتانسیل بالایی در بحث تولید و عرضه نهال مرکبات است به نحوی که در حال حاضر تعداد چهار نهالستان مجوزدار در این شهرستان فعال هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد نهالستان در مجموع سالانه افزون بر ۲.۵ میلیون اصله انواع نهال استاندارد تولید و تحویل باغداران شهرستان، استان، ملی و خارج از کشور می‌شود.

شهرستان خفر در فاصله ۱۰۳ کیلومتری از شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها