مراسم گرامی داشت پیروز انقلاب اسلامی در بلغارستان برگزار گردید

بلگراد-ایرنا- مراسم چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان به صورت ویدئویی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم  که با نواختن سرود ملی آغاز شد، پیام تصویری دکتر ظریف به مناسبت گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی با زیرنویس بلغاری پخش شد. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی از پیام خود عنوان کرد: ۴۲ سال پیش مردم ما در یک انقلاب عظیم مردمی پیروز شدند.

« انقلاب اسلامی ما در حالی به موفقیت رسید که بر خلاف دیگر خیزش‌های مشابه در تاریخ جهان نه بر قدرت‌های خارجی متکی بود و نه هیچ‌یک از گروه‌های مسلح آن را رهبری می‌کردند. پویش یکصد ساله ایرانی‌ها برای تعیین سرنوشت خود و رسیدن به حاکمیتی پاسخگو با وجود تمام موانع  از جمله توطئه‌های خارجی و تنها با اتکا به قدرت مردم به ثمر رسید. ما راه درازی را از آن زمان پیموده‌ایم و در حرکت به سمت دستیابی به ایده‌آل‌هایمان از پای نخواهیم نشست.»

«سید محمد جواد رسولی» سفیر کشورمان در بلغارستان نیز در این مراسم طی سخنانی ضمن تبریک این روز با شکوه به همه ایرانیان مقیم بلغارستان در پیامی گفت: چهل و دو سال پیش در چنین ایامی یکی از مردمی‌ترین انقلاب‌های قرن بیستم به پیروزی رسید و موفق شد به پشتوانه نقش و حضور مردم در عرصه اجتماعی و سیاسی با رهبری امام خمینی (ره)، رژیم سلطنتی مستبد و وابسته به بیگانه را از صحنه سیاسی ایران حذف کند و نظامی مبتنی بر مردم‌سالاری دینی را برای جامعه ایران به ارمغان آورد.

وی افزود: مردم و دولت ایران در بیش از چهار دهه گذشته با رهبری امام (ره) و مقام معظم رهبری و با وجود توطئه‌ها و موانع ایجادشده از سوی دشمنان با توسل به جنگ تحمیلی و تحریم و تروریسم اقتصادی و فشار حداکثری دستاوردهای علمی، اقتصادی و فناوری فراوانی را بنا به آمار و ارقام موسسات معتبر بین المللی بدست آورده است که حکایت از پیشرفت و توسعه همه جانبه ایران به خصوص در عرصه علمی و فناوری دارد.

سفیر کشورمان بیان کرد: دولت و ملت ایران مفتخر است که در ۴۲ سال اخیر گذشته ثابت کرد آنجا که پای مذاکره مبتنی بر احترام متقابل و توافق شرافتمندانه در میان باشد، همواره به پیمان‌ها احترام گذاشته و به همه الزامات آن کاملا متعهد است و آنجا که با فشار ظالمانه حداکثری مواجه شود با مقاومت حداکثری و قهرمانانه، شکستی بی‌سابقه را بر بانیان تروریسم اقتصادی وارد می‌کند و آنجا که میهن عزیز و مصالح آن مورد تعدی و تجاوز قرار گیرد، با شجاعت و قاطعیتی بی‌نظیر، هیمنه دشمن را درهم می‌کوبد و به متجاوزان درسی فراموش ناشدنی می‌دهد.

رسولی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه بی بدیل جمهوری اسلامی ایران در تامین ثبات و امنیت منطقه و جهان که با جانفشانی قهرمانانه در صف مقدم مبارزه با پدید ه های شوم تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر و پرداخت بهای سنگین معنوی و مادی حاصل آمده اشاره کرد و یاد و خاطره قهرمان ملی و فراملی مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، شهید ژنرال قاسم سلیمانی و همه شهدایی که جان خود را در این ‌راه فدای تامین صلح و امنیت در منطقه و جهان کردند، گرامی داشتند.

سفیر کشورمان در بلغارستان با تأکید به بزرگداشت یکصدو بیست و پنجمین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و بلغارستان در سال جاری میلادی بیان داشتند که در طول این سال ها همواره روابط دو کشور مسالمت آمیز و توام با احترام متقابل بوده و در طول سال گذشته علیرغم همه موانع و مشکلات موجود ناشی از تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا، روابط دو کشور توسعه یافته است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از موقعیت راهبردی جغرافیایی و منابع عظیم طبیعی و نیروی انسانی و بازار بزرگ، از ظرفیت بکر و بزرگی برای توسعه و گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری در همه عرصه ها با جمهوری بلغارستان برخوردار است. بر این باورم که با همکاری یکدیگر می توانیم شاهد به فعلیت رسیدن روز افزون این ظرفیت ها در راستای منافع مردم دو کشور باشیم.

آقای «پولنداکوف» مدیرکل روابط دوجانبه وزارت خارجه بلغارستان و سفیر سابق بلغارستان در تهران نیز در این مراسم با شکوه  ضمن تبریک فرا رسیدن روز ملی جمهوری اسلامی ایران به همه ایرانیان و آرزوی سلامتی، موفقیت و سربلندی برای مردم ایران بیان داشت: این واقعه فرخنده به من فرصتی می دهد تا بر اهمیتی که بلغارستان به روابط سنتی دوستانه خود با ایران قائل است تأکید نمایم. رابطه مثال زدنی مبتنی بر احترام متقابل و همکاری عملی ما با پیوندهای دوستی بین دو کشور و دو ملت تقویت می شود.

وی افزود: ما باید به تعامل فعالانه در روند ارتباط بین دو منطقه همسایه و وابسته به همدیگر در راستای منافع دو ملت ادامه دهیم.

وی همچنین در خصوص روابط میان ایران و اتحادیه اروپا اظهار امیدواری کرد تا با همکاری هم بتوانیم روابط بین اتحادیه اروپا و ایران را با استفاده از خرد، دیپلماسی و گفت و گوی سازنده گسترش دهم.

پولنداکوف در پایان اظهارات خود گفت: سنت های عالی برقرار شده در طی ۱۲۴ سال روابط دیپلماتیک بین بلغارستان و ایران و همچنین پتانسیل عظیم موجود برای همکاری در آینده، اطمینان من را تقویت می کند که در سال های آینده شاهد توسعه دو جانبه موفق خواهیم بود.

در ادامه این مراسم مجازی کلیپ هایی به زبان بلغاری در خصوص دستاورهای ایران بعد از انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف و میراث فرهنگی و جاذبه های کشورمان به نمایش گذاشته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار جهان