وزیر آموزش و پرورش: کرونا مانع روند آموزشی در کشور نشد

بندرعباس- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: اگرچه همه گیری ویروس کرونا راه جدید و بدون تجربه  قبلی پیش روی نظام آموزشی قرار داد اما با استفاده از روش‌های نوین و بهره گیری از همه ظرفیت‌ها، روند آموزش هیچ‌گاه در کشور دچار وقفه نشد.

محسن حاجی میرزایی روز چهارشنبه در گفت و گو با مدیران مدارس استان هرمزگان از طریق شبکه شاد افزود: پیمودن یک راه مشخص شده که متکی بر تجربه چند ساله باشد بسیار راحت بود، اما با شروع کرونا راه جدیدی در پیش روی ما قرار گرفت که راهبری آن بسیار دشوار و سنگین بود.

وی بیان داشت: متناسب با این شرایط کرونایی باید راهکارهای جدیدی را نیز ایجاد می‌کردیم که خوشبختانه در سایه تلاش جمعی موفق به ارائه یک روش نوین آموزشی با استفاده از روش‌های ترکیبی حضوری و غیرحضوری شدیم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: مدیران مدارس در این چرخه وظیفه بسیار مهمی دارند تا جریان آموزش به درستی انجام شود و در این عرصه نیازمند ابتکار و پیمودن مسیرهای خلاقانه هستیم.

حاجی میرزایی یادآورشد: برای آموزش دانش آموزان علاوه بر امکان حضوری، فعالیت در شبکه شاد، برنامه های تلویزیونی و بسته‌های آموزشی وجود دارد و مدیران می‌توانند با توجه به شرایط خود یک یا چند روش را استفاده کنند.

وی گفت: مدیران در مرحله نخست باید اطمینان داشته باشند که همه دانش آموزان از یک آموزش با کیفیت برخوردار هستند، البته در شرایط فعلی این اطمینان کمی دشوار است که خلاقیت و ابتکار عمل مدیران را می‌طلبد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در مرحله دوم نیز مدیران علاوه بر اینکه توانایی مدیریت آموزشی را دارند باید توانایی مدیریت روانی، انگیزشی و پاسخگویی به جامعه هدف خود یعنی دانش آموزان و اولیا را داشته باشند.

حاجی میرزایی پیوند مناسب بین مدرسه و خانواده را در مرحله سوم این فرایند دانست وگفت: هرچه پیوند و ارتباط مدیران با خانواده‌ها بیشتر و قوی تر باشد و گذر از این شرایط بسیار آسان تر خواهد شد.

به گفته وی، متخصصان تعلیم و تربیت، شرایط کنونی را آموزش در شرایط بحران می‌نامند و مدیران علاوه بر آگاهی از ابعاد مختلف آموزشی باید با توانایی ارتباطی بالا، مسلط بر شرایط بحرانی و روانی دانش‌آموزان،خانواده‌ها و معلمان باشند تا این شبکه بتواند سطح خود را با مهارت در قالب یک ارتباط منظم شکل دهد.

شاد یک شبکه اختصاصی برای آموزش مجازی است

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به ظرفیت‌های شبکه آموزشی شاد، ادامه داد: «شاد» یک شبکه اختصاصی است که جامعه وسیعی را در برگرفته و از ظرفیت بالایی در امر آموزش مجازی برخوردار است.

حاجی میرزایی گفت: یک مدیر موفق در این شرایط مدیری است که با تسلط بر روش‌های مختلف آموزشی و ایجاد  انگیزه برای معلمان، با برخورداری از یک اطلس آموزشی، از شرایط تحصیل همه دانش اموزان خود و مشکلات احتمالی آنان مطلع باشد.

وی با قدردانی از اهتمام ویژه مدیران، معلمان و خانواده‌ها در شرایط سخت کنونی برای پیشبرد برنامه‌های آموزشی، اظهارداشت: سپاسگذار این تلاش‌ها هستیم و امیدواریم این زحمات با بهترین پاداش‌ها از سوی خداوند متعال همراه باشد.

وزیر آموزش و پرورش اظهارداشت: نظام عظیم و گسترده  تعلیم و تربیت وظیفه دارد خدمات آموزشی را به همگان ارائه دهد و هم اکنون بیش از ۱۵ میلیون دانش‌آموز در کشور داریم که از دوره پیش ‌دبستانی تا متوسطه مشغول به تحصیل هستند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه مدیران در این شرایط سخت عمود محکم نظام آموزشی هستند، گفت: مدیران علاوه بر تسلط بر جریان آموزشی مدرسه باید به درستی در جریان وضعیت همکاران خود باشند و در تعامل نزدیک شرایط را برای حضور فعالانه معلمان در همه ی روش های آموزشی فراهم کنند.

وزیر آموزش و پرورش به اتفاق هیات همراه روز پنحشنبه به منظور افتتاح و کلنگ زنی چند طرح آموزشی و نشست با منتخبان فرهنگی هرمزگان وارد فرودگاه بین المللی بندرعباس شد.

محسن حاجی میرزایی در بدو ورود به فرودگاه بندرعباس مورد استقبال معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان، مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان و جمعی از مسوولان این استان قرار گرفت و سپس با حضور در گلزار شهدای بندرعباس به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد و پیروزی انقلاب و عزت و اقتدار ایران اسلامی را مدیون جانفشانی شهدا دانست.

 افتتاح و کلنگ زنی طرح‌های آموزشی، گفت و گوی زنده در شبکه شاد با مدیران و معلمان، نشست حضوری با منتخبان فرهنگی هرمزگان و شورای معاونان و روسای آموزش وپرورش شهرستان‌ها و مناطق استان و بازدید از چند واحد آموزشی از مهم‌ترین برنامه‌های سفر یک روزه وزیر آموزش و پرورش به استان هرمزگان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها