۲۳ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۸
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84226113
۰ نفر

برچسب‌ها

تعداد افراد بستری به کرونا در یزد به ۱۹۰ نفر رسید

یزد - ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان افزایش تعداد افراد مبتلا به کرونا گفت: هم اکنون ۱۹۰ بیمار مشکوک به این ویروس در بیمارستان‌های استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته ۱۷ نفر افزایش دارد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به ایرنا، سید ابراهیم سلمانی افزود:  از این تعداد ۴۷ نفر به دلیل و خامت حال در بخش مراقبت‌های ویژه  تحت درمان قرار دارند. 

همچنین در ۴۸ ساعت گذشته ۲ فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان یزد جان خود را از دست دادند و سلمانی اشاره ای به تعداد بیماران شناسایی شده نکرد .

به گفته وی اعتقاد به پایان کرونا کاملا اشتباه است و هرگاه غفلت شود آمار افراد بستری  و مرگ و میرهای مبتلایان به کرونا  افزایش می یابد و در صورت تداوم رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی، مراجعه به بیمارستان ها و مراکز بهداشتی افزایش می یابد. 

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورهای دنیا سرایت کرد و  در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها