تمامی مرال‌های پارک پردیسان به بخش خصوصی واگذار شد

بجنورد- ایرنا- مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد گفت: ۲۰ راس مرال در پارک پردیسان این شهرستان نگهداری می‌شدند که کار واگذاری آن به سرمایه‌گذار بخش خصوصی در چند مرحله انجام شد. 

محمد خالقی روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زنده‌گیری مرال ها در پارک پردیسان بجنورد برای انتقال به شهرستان جاجرم و واگذاری به بخش خصوصی در چند مرحله انجام شد. 

وی با بیان اینکه مرال ها برای اجرای طرح تکثیر و پرورش این گونه به بخش خصوصی واگذار شده است خاطرنشان کرد: نخستین مرکز تکثیر و پرورش حیات وحش در این استان به یک سرمایه‌گذار در شوقان شهرستان جاجرم داده شد.  

وی درباره اجرای طرح تکثیر و پرورش قوچ و میش با سرمایه گذاری بخش خصوصی گفت: این طرح در روستای گلی شهرستان بجنورد اجرایی شده و تاکنون ۱۸راس از این گونه وحشی از پارک پردیسان به بخش خصوصی فروخته شده است.

قوچ و میش ها از پارک پردیسان خارج می شوند

مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد افزود: اکنون ۹ راس قوچ و میش در پارک پردیسان باقی مانده است که کار زنده گیری و انتقال آنان به روستای گلی، انجام خواهد شد. 

وی گفت: قوچ و میش گونه بومی شهرستان بجنورد است و زیستگاه این گونه در این منطقه است بر این اساس رویکرد ما اجرای طرح سرمایه گذاری در این منطقه بود.

خالقی خاطرنشان کرد: امسال ۲ راس آهوی پارک پردیسان بجنورد که قابلیت رهاسازی در طبیعت را داشتند در عرصه های میاندشت جاجرم رها شدند. 

مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد گفت: اکنون جز ۹ راس قوچ و میش، ۲ سه راس بز و بزغاله و ۲ قلاده گرگ، حیوان دیگری در پارک پردیسان نمانده است و تلاش داریم تا گرگ ها هم به متقاضیان بخش خصوصی واگذار شود. 

وی گفت: پرندگان بویژه پرنگان شکاری که در طبیعت دچار آسیب می شوند برای تیمار به اداره حفاظت محیط زیست تحویل داده تا زمانی که قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارند، در پارک پردیسان نگهداری می شود.

مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد با اشاره به اینکه امسال چند قطعه پرنده پس از تیمار به طبیعت بازگردانده و رها شده اند افزود: اکنون ۲ بهله عقاب طلایی، سه چهار بهله سارگپه، یکی دو بهله دلیجه و قرقی در پارک پردیسان نگهداری می شود.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گستره ای افزون بر ۱۹۷ هزار هکتار شامل مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها است، مدیریت می کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha