نقش‌آفرینی ایرانیان در جشن انقلاب به روایت رسانه‌های اسپانیایی‌زبان

تهران - ایرنا- حضور متفاوت ایرانیان در چهل ‌و دومین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، همراه با نمایش غرورانگیز دستاوردهای موشکی دفاعی ایران، توجه رسانه‌های اسپانیایی‌زبان را نیز به خود جلب کرد.

به گزارش پنج شنبه ایرنا، خبرگزاری افه اسپانیا ضمن بازتاب حضور عظیم مردمی به شکل متفاوت خودرویی موتوری در سالگرد جشن انقلاب به دلیل مقابله با کووید ۱۹، با برجسته کردن نمایش موشک‌های دفاعی پرقدرت ایران، آن را هشداری در برابر آمریکا توصیف کرد.

دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاعی و نظامی به عنوان نمادی از اقتدار کشور در برخی مسیرهای راهپیمایی به نمایش درآمدند.

این رسانه اسپانیایی یادآور شد: این رژه خودرویی - موتوری برای اولین بار به جای رسم سنتی راهپیمایی‌های عظیم افراد پیاده‌ رو ، در جهت رعایت مراقبت های بهداشتی و جلوگیری از شیوع کووید ۱۹، صورت می گیرد که در آن صدها هزار تن در خیابان های اصلی شهرهای ایران، چهل و دومین سال بزرگداشت پیروزی انقلاب ۱۹۷۹ به رهبری «آیت الله روح الله خمینی» را به شیوه ای متفاوت برگزار کردند.

خبرگزاری افه همچنین نوشت: ایران امروز هر چند پیروزی انقلاب اسلامی را به شیوه‌ای غیر معمول و با راهپیمایی گسترده مردم در وسایل نقلیه و موتورسیکلت هایشان در جهت رعایت مراقبت های بهداشتی و جلوگیری از شیوع کووید ۱۹، برگزار کرد اما این تغییر شکل بر شعارهای همیشگی مردم تاثیری نداشت؛ «مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" متداول ترین شعارهای امروز ایرانیان بود. تصویر «امام خمینی» بنبانگذار انقلاب و «آیت الله خامنه ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در همه جا در دستان مردم  بود و پلاکاردهای «مرگ بر آمریکا» نیز بر روی وسائل نقلیه و خیابان ها و میدان ها دیده می شد.  

رادیو هاوانا کوبا نیز نوشت: به مناسبت بزرگداشت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، سراسر کشور ایران ازجمله پایتخت آن، صحنه حضور باشکوه مردمی بود که به دلیل رعایت قوانین بهداشتی در پاندمی ویروس کرونا، مردم سوار بر خودروها و موتورسیکلت ها و از طریق درگاه های الکترونیکی و سایبری این مراسم را برگزار کردند.

این رسانه اسپانیولی‌زبان با اشاره به تحلیل برخی کارشناسان سیاسی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران که توسط امام خمینی بنیان نهاده شد، نمادی از تقابل و مخالفت با اسطوره آمریکایی است.

رادیو کوبایی همچنین با اشاره به سخنرانی ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری ایران در این مراسم آورد: حسن روحانی با گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی، آن را عاملی درجهت ناکام گذاشتن توطئه های دشمن هم در جنگ تحمیلی «صدام حسین» دولتمرد سابق عراق و هم در شکست جنگ اقتصادی تحمیلی از سوی دولت آمریکا علیه ایران، عنوان کرد.

نشریه کوبایی در همین ارتباط به نقل از رئیس دولت ایران در اشاره به انزوای آمریکا و تکرار شکست های این کشور در برابر ایران، ازجمله در سازمان ملل متحد و دیوان بین المللی دادگستری لاهه نوشت: دوره تحریم های حداکثری و جنگ اقتصادی به پایان رسیده و «فشار حداکثری» شکست خورده است. اما همچنان باید با صبر و مقاومت برای پیروزی نهایی تلاش کنیم.

شبکه چندملیتی تله سور آمریکای لاتین نیز با انتشار تصاویر زیبایی از ابتکارات زیبای خودرویی -موتوری مردم در مراسم راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نوشت: مردم با رعایت تدابیر بهداشتی مانند زدن ماسک، رعایت فاصله های اجتماعی و ... از تجمع فیزیکی گسترده برای جلوگیری از شیوع همه‌گیری، به شیوه‌ای متفاوت پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند.

تله سور همچنین در گزارش خود آورد: تمام اقشار جامعه از بزرگسالان و کودکان در این حرکت عظیم خودجوش حضور داشتند و با حمل پرچم کشورشان، غرور ملی خود را نسبت به انقلاب اسلامی ایران نشان دادند.

نشریه آرژانتینی ال اینترَنسیخته نیز تاکید کرد که با وجود تفاوت ظاهری راهپیمایی امسال، فضای حاکم بر مراسم همانند سالهای گذشته است و مردم همچنان با حمل پلاکاردهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» به شعارهای مشخصه انقلاب اسلامی که شاه تحت حمایت واشنگتن را سرنگون کرد، پایبند بودند.

رسانه آرژانتینی افزود: راهپیمایی متفاوت خودرویی موتوری امسال ایران در جشن پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل مواجهه با شیوع پاندمی صورت گرفته است.

روزنامه های اروپا پرس اسپانیا و اینفوبائه آرژانتین نیز با اشاره به مشارکت باشکوه مردم سوار بر خودرو و موتورسیکلت ها خاطرنشان کردند که مراسم تجمع گسترده به دلیل محدودیت های ناشی از همه گیری ویروس کرونا لغو شده است.

این رسانه های اسپانیایی زبان نیز به نقل از سخنان «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران که این بار به صورت ویدئوکنفرانسی پخش می شد، به پیروزی بزرگ ملت ایران در برابر جنگ های تحمیلی نظامی و اقتصادی آمریکا علیه ایران اشاره کردند.

حضور متفاوت مردم ایران در راهپیمایی باشکوه چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر کشور با رعایت شیوه نامه ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، بار دیگر نظر رسانه های جهان را به خود جلب کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار جهان