۲۳ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۳
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84225841
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار : ۸۱۵ طرح دهه فجر در یزد به بهره برداری رسید

یزد - ایرنا - استاندار یزد گفت: همزمان با ایام الله دهه فجر( ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه جاری) ۸۱۵ طرح عمرانی، تولیدی ، آموزشی ، راهسازی و گازرسانی با ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه و سرمایه گذاری در استان به بهره داری رسید که اعتبار این طرح ها نسبت به سال های گذشته افزایش قابل توجهی دارد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری یزد، محمدعلی طالبی با بیان دستاوردهای ۴۲ ساله انقلاب و ترسیم چشم اندازهای روشن  برای سال های آینده  افزود: همچنین در این ایام عملیات اجرایی ۳۴ طرح مختلف با پیش بینی ۱۸۳ میلیارد تومان بودجه در ۱۰ شهرستان آغاز شد.

وی همچنین اظهارکرد: با توجه به تمرکز دولت دوازدهم به تکمیل طرح های نیمه تمام عمرانی و به نتیجه رساندن طرح ها و پروژه های آغاز شده در سال های اخیر، به نظر می رسد این موضوع سال ویژه ای برای یزدی باشد، زیرا در هیچ مقطعی در دولت های گذشته، چنین طرح هایی در ماه های پایانی دولت در یک استان به بهره برداری نرسید.

استاندار یزد همچنین از بهره برداری چند طرح بزرگ تا پایان سال یا اوایل سال ۱۴۰۰ خورشیدی خبر داد و گفت: می توان به انتقال آب خلیج فارس به یزد، راه آهن یزد- اقلید فارس، گندله سه چاهون بافق، بندرخشک پیشگامان ، فرودگاه آموزشی مهریز و چند کارخانه تولید فولاد اشاره کرد.

طالبی در ادامه به حمایت از سرمایه گذاری های چند هزار میلیارد تومانی در حوزه فولاد استان اشاره کرد و گفت: در این حوزه  تکمیل زنجیره این محصول و کسب بهره وری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر پیگیری می شود.

وی اظهار امیدواری کرد که با مجموعه سرمایه گذاری های در حال انجام و رعایت مسایل زیست محیطی، یزد توسعه یافته در آینده پایه گذاری شود.

طالبی حفظ محیط زیست و منابع آبی استان را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: در این راستا چندین مجوز صادره فولاد  برای جلوگیری از استقرار صنایع آلاینده در دشت یزد -  اردکان لغو شد.

حدود ۹۵۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری یزد و بیشتر سه هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی و صنعتی استان در این دشت فعالیت دارد.  

توسعه یزد در ۴۲ سال گذشته

استاندار یزد در ادامه به دستاورد های پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: با وجود فرازها ،فرودها، اعمال فشارها و تحریم های ظالمانه استکبارجهانی علیه نظام در تاریخ ۴۲ ساله انقلاب می توان به وضوح توسعه و پیشرفت استان را در تمامی حوزه ها مشاهده کرد.

وی با اشاره به وضعیت علمی و آموزشی یزد از زمان پیروزی انقلاب تاکنون اظهار کرد: آمار باسوادی قبل از سال ۵۷ کمتر از ۵۰ درصد بود و حالا به بیش از ۹۰ درصد رسید و در این سال ها، موفق به ۲۶ سال صدرنشینی در آزمون سراسری و کسب عنوان چهارمین استان دانشگاهی کشور شد.
طالبی ادامه داد: همچنین در این مدت پیشرفت های زیادی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی یزد رقم خورد.
استاندار یزد با بیان اینکه در گذشته بیشتر صنعت یزد در حوزه نساجی متمرکز بود، خاطرنشان کرد: با اقدام های انجام شده در این مدت ،یزد به عنوان دومین استان معدنی و چهارمین استان صنعتی کشور تبدیل شد.
وی با اشاره به سرمایه گذاری بخش صنعت و معدن تصریح کرد: حجم بالای سرمایه گذاری و نیز درخواست فعالیت در این بخش از یک سو و به دلیل محدویت منابع آبی و ضرورت حفظ محیط زیست ،محدودیت هایی برای سرمایه گذاری جدید در بعضی از بخش ها وضع شد.

تقاضای ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در یزد  
طالبی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه گذاری در استان وجود دارد که در این زمینه با نگاه به توسعه متوازن و همه جانبه اتفاق خوبی در یزد صورت می گیرد.


وی با اشاره به لزوم اصلاح نقشه راه توسعه یزد با اولویت بحث اقتصاد دانش بنیان، اظهارکرد: استان به عنوان پیشروترین مناطق کشور در این حوزه، مسوولان در حال ساماندهی فعالیت هایی در این زمینه هستند ، دولت و مجلس نیز پذیرفت که یزد باید به عنوان نمونه آزمایشی(پایلوت) اقتصاد دانش بنیان در کشور معرفی شود.
استاندار یزد ادامه داد: با اتکا به جایگاه کسب شده در زمینه اقتصاد دانش بنیان و زیرساخت های مرتبط ، یزد جزو چهار استان اول کشور در شاخص های مختلف فناوری و از استان های برتر در بحث شرکت های استارتاپ، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و شتاب دهنده هاست.
 طالبی تصریح کرد: مجموع وضعیت اقتصاد دانش بنیان استان و رویکرد استفاده از حوزه فناوری و نوآوری در صنعت ، چشم اندازی از اقتصاد متکی به دانش برای سال آینده یزد ارایه می دهد، امید می رود یزد با این چشم انداز، جایگاه واقعی خود در کشور را پیدا کند.
وی تاکید کرد: سرمایه اصلی یزد صنعت و معدن آن نیست بلکه فکر و اندیشه و نیروهای انسانی توانمندش، مهمترین سرمایه هاست.

آب و برنامه های یزد در این حوزه

استانداریزد در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تامین آب شرب مورد نیاز استان از خارج از حوزه گفت: موضوع انتقال آب شرب از ابتدای انقلاب مطرح بود که در دهه ۷۰ با افتتاح پروژه انتقال آب زاینده روز به یزد، بخشی از آن به ثمر نشست.
وی با بیان اینکه آب انتقالی به یزد نیمی از آب آشامیدنی مورد نیاز استان را تامین می کند، اظهارکرد: باتوجه به اینکه بقیه آب مورد نیاز شهروندان از چاه هایی تامین می شود که به علت برداشت و کاهش بارندگی درگذر زمان، کیفیت خود را از دست داده ، لذا تامین آب مورد نیاز از منابع خارج استان در دستور کار است.
طالبی به تاکید و حمایت رهبر معظم انقلاب از اجرای خط دوم انتقال آب به استان، در سفر چند سال قبل معظم له به یزد اشاره کرد و گفت:در حال حاضر با وجود نبود برخی همگرایی هایی که در رابطه با این پروژه در گذشته وجود داشت، همگرایی های لازم در حال شکل گیری است و منبع تامین آب استان مشخص و این پروژه شروع می شود.
استاندار یزد با اشاره به ضرورت پیگیری موضوع انتقال آب دریای عمان و خلیج فارس به یزد برای پایداری آب خاطرنشان کرد: پروژه انتقال آب از خلیج فارس در اوایل  سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه سهمیه استان از آب انتقالی خلیج فارس ۲۰ میلیون مترمکعب است ،گفت: با توجه به اینکه این میزان سهمیه  مطابق با نیازهای یزد نیست، تخصیص۲۵۰ میلیون مترمکعب آب از دریای عمان پیگیری شد و با انجام کارهای مطالعاتی در این زمینه و برپایی جلساتی با سرمایه گذاران، امید می رود قبل از پایان فعالیت دولت دوازدهم اجرای این پروژه که بسیاری از نیارهای استان را در افق بلندمدت(سال۱۴۲۰) هم تامین می کند، شروع شود.

طالبی در بخشی از سخنانش به فعالیت های انجام شده در زمینه مدیریت و بهره وری از آب استان اشاره کرد و یادآور شد: استفاده از فناوری روز و برقراری سامانه های بازچرخانی آب در صنایع، استحصال آب از فاضلاب، استفاده از فاضلاب موجود در دریاچه پساب یزد و تصویب سندی به منظور کاهش بخش قابل توجهی از مصرف آب کشاورزی از جمله این اقدام هاست.
استاندار یزد با تاکید بر اینکه نگاه مسوولان استفاده بهینه از منابع آب در بخش کشاورزی، بدون تاثیر در میزان تولید  است، تصریح کرد: حرکت به سوی ایجاد گلخانه، ترویج کشت هایی با مصرف آب کمتر و اجرای سامانه های نوین آبیاری از رویکردهای بخش کشاورزی در زمینه مصرف بهینه آن است.

طالبی در ادامه استان را از مناطق برتر در زمینه های مدیریت و جلوگیری از هدر رفت آب دانست و گفت: تصفیه آب های بی کیفیت در بخش های مختلف به ویژه بخش صنعت نیز باعث شد تا مدیریت مصرف در بعضی از بخش ها اعمال و اجرا شود.

ثبت جهانی یزد و فرصت توسعه صنعت گردشگری

طالبی در ادامه با بیان اینکه پس از ثبت جهانی یزد در تابستان سال ۱۳۹۶ سفر گردشگران به استان یزد افزایش یافت ، اظهار کرد: پس از این اتفاق یزد به عنوان یکی از قطب های گردشگری معرفی و دومین شهر غیرمذهبی گردشگرپذیر کشور شد.
وی به افزایش تمایل فعالیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش گردشگری اشاره کرد و گفت: با جهانی شدن یزد، زیرساخت های حوزه گردشگری گسترش یافت ولی با شیوع ویروس کرونا به مانند سدی در مقابل بهره وری این صنعت   قرار گرفت.
استانداریزد بخش گردشگری را آسیب پذیرترین حوززه اقتصادی در دوران کرونا دانست و خاطرنشان کرد: نقطه امیدواری این است که با بهبود وضعیت کرونا، شروع واکسیناسیون علیه این ویروس و در سایه آن پیگیری سفرهای ایمن، بخش گردشگری می تواند با بهره گیری از ظرفیت های موجود به سرعت خود را بازیابی و برای تجربه روزهای پرفروغ گذشته آماده کند.
 طالبی خاطرنشان کرد: در ارزیابی اخیر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، یزد حایز جایگاه شهر دوستدار گردشگر که یکی از بالاترین درجه ها در این حوزه است، شد که این موضوع باعث افتخار است.
وی در ادامه با بیان اینکه بخش گردشگری در حمایت های اولیه دولت، مظلوم افتاده بود، تصریح کرد: با انعکاس مسایل و مشکلات این بخش، حمایت های ویژه ای از این بخش با اعطای تسهیلات، برخی معافیت ها و امهال تسهیلات صورت گرفت اما با توجه به حجم بالای آسیب های وارده ، این آسیب ها جبران نمی شود، امید می رود که با رونق مجدد بخش گردشگری یا حمایت بیشتر به نوعی این زیان ها  جبران شود.

کنگره ملی بزرگداشت چهار هزار شهید یزد

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش به اهداف و فعالیت های کنگره چهار هزار شهید استان که اوایل اسفند ماه آینده برگزار می شود،  اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته، کنگره یادشده ماندگار می شود، چرا که  به یک روز خاص محدود نشد و به نام شهدا و در قالب کنگره خدمت رسانی به مردم در حوزه های مختلف ادامه دارد.
طالبی ادامه داد: از چهار ماه گذشته تاکنون برنامه های متعددی از جمله تامین جهیزیه برای زوج های جوان، طیف گسترده ای از فعالیت های عمرانی در شهرها و روستاها به نام شهدا آغاز شد که این اقدامات یاد شهدا را جاودان می کند، لذا از این جهت کنگره متفاوتی در حال اجراست.
وی اضافه کرد: مراسم اختتامیه کنگره یادشده اوایل سال آینده و پیش از آغاز ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

توجه ویژه به مناطق محروم 

استاندار یزد به توجه ویژه به مناطق محروم و کمتر برخوردار اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات شهرستان های محروم نبود برخی زیرساخت های سرمایه گذاری و توسعه ای بود که در همین راستا موضوع راه اندازی نیروگاه خورشیدی در بهاباد و خاتم در حال پیگیری است.
وی  با بیان اینکه افق سرمایه گذاری در مناطق محروم بسیار روشن است، خاطرنشان کرد: همچنین برای اولین بار از ظرفیت های بنیادها و نهادهای خیریه همچون برکت و علوی برای توسعه هرچه بیشتر مناطق محروم استان بهره گرفته شد.

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها