تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه جندی شاپوردزفول و موسسه فرهنگی اکو امضاشد

دزفول - ایرنا - دانشگاه جندی شاپور دزفول و موسسه فرهنگی اکو به منظور گسترش فعالیت‌های فرهنگی و علمی، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول روز پنجشنبه در آیین امضای این تفاهمنامه در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه گفت: سازمان منطقه‌ای اکو با عضویت ۱۰ کشور و جمعیتی افزون بر ۵۰۰ میلیون نفر با اشتراکات فرهنگی و تمدنی برای نزدیک شدن هرچه بیشتر این کشورها، و از بین بردن فاصله‌ها در تلاش است.
محمد رضا عصاری افزود: در جهان دوقطبی ظالمانه، بیش از هرچیز نیازمند تجدید پیوند با ملت‌هایی هستیم که با آنها اشتراکات فراوانی داریم.
وی اظهار امیدواری کرد تا پیوند اشتراک دانشگاه جندی شاپور دزفول و موسسه فرهنگی اکو زمینه اجرایی شدن همکاری‌ها را فراهم کند.

رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: امیدواریم این ارتباط موجب توسعه فرهنگی، علمی و اقتصادی در منطقه شود. 
عصاری ادامه داد: دانشگاه جندی شاپور دزفول سال آینده میزبان دانشگاه‌های عضو اکو خواهد بود. 
فرماندار ویژه دزفول نیز در این آیین گفت: ظرفیت‌های علمی، فرهنگی، هنری و باستانی دزفول زبانزد است و وظیفه ما این است که در راه نمایان کردن این ظرفیت‌ها از همه توان استفاده کنیم.
علی فرهمندپور وجود دانشگاه جندی شاپور در حدود یکهزار و ۸۰۰ سال پیش در دزفول را مایه افتخار دانست و افزود: علم در اینجا پایه ریزی شده و این امر باید به بهترین نحو در دنیا معرفی شود.
وی ادامه داد: با وجود ظرفیت‌های فراوان و خلق بهترین‌ها توسط نیاکان ما در دزفول که با کمترین امکانات صورت می گرفت، اما برخی ظرفیت‌ها مغفول مانده‌اند.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مرکبی که انسان‌های عالم و آگاه برای نشر علم  مصرف می‌کنند بالاتر از خون شهداست زیرا علم و آگاهی آنها افرادی شهیدپرور تربیت می‌کنند که از خاک وطن دفاع می‌کنند.
سید احمد آوایی از افرادی که کمر همت بسته و در تلاشند که دزفول و پیشینه آن را به دنیا بشناسند قدردانی کرد و افزود: وجود دانشگاهی با قدمت جندی شاپور در دزفول مایه افتخار است؛ امیدواریم از فرصت‌ها برای معرفی این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در ابتدا با مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان بر اساس معاهده ازمیر و با هدف اعتلای سطح زندگی اقتصادی مردم منطقه در ۱۹۸۴ تاسیس شد.
افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان در ۱۹۹۲ به این سازمان ملحق شدند.

دانشگاه جندی شاپور کهن ترین دانشگاه جهان با قدمت بیش از۱۷۵۰ سال، سال ۲۰۱۷ میلادی در فهرست رویدادهای جهانی یونسکو به ثبت رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =