سطح مدیریت مناطق شکار و تیراندازی ممنوع قراویز و زله زرد ارتقا یافت

قصرشیرین- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست قصرشیرین گفت: ارتقا سطح مدیریت مناطق شکار و تیراندازی ممنوع قراویز و زله زرد از توابع این شهرستان در نشست شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور مصوب شد.

پژمان فتاح پور روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در نشست شورای عالی محیط زیست، ارتقا سطح تعدادی از عرصه های طبیعی کشور به مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست مصوب شد که مناطق شکار و تیراندازی ممنوع زله زرد و قراویز ۲ مورد از این مناطق است.
وی اظهار داشت: منطقه قراویز در حوزه جغرافیایی شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب زیستگاه گونه منحصر به فرد آهوی ایرانی و دیگر انواع مختلف گونه های جانوری حیات وحش مانند انواع مختلف گربه سانان، خرگوش، روباه، گراز وحشی و انواع متنوع پرندگان است که به منطقه چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ارتقا یافت.
رییس اداره حفاظت محیط زیست قصرشیرین گفت: همچنین منطقه زله زرد نیز در ضلع جنوبی شهرستان قصرشیرین و همجوار با شهرستان گیلانغرب واقع شده و زیستگاه انواع مختلف گونه های جانوری حایز اهمیت مانند قوچ و میش، کل و بز است که به مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست ارتقا یافت.

فتاح پور ادامه داد: پناهگاه حیات وحش نیز به محدوده ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل، مرتع، کوهستان  اطلاق می شود که دارای زیستگاه های طبیعی نمونه و شرایط اقلیمی خاص برای جانوران وحشی بوده و به منظور حفظ و احیا طبیعی این زیستگاه ها تحت حفاظت قرار می گیرد.
وی گفت: ارتقای این مناطق را می توان موقعیتی مناسب برای تقویت و ارتقای جایگاه زیست محیطی شهرستان برشمرد و تحقق این امر همکاری های بین بخشی را می طلبد که امید است با حمایت های همه جانبه بیش از پیش ادارات شهرستان و همراهی عموم مردم شاهد شکوفایی هر چه بیشتر پتانسیل های زیست محیطی شهرستان باشیم.

هم اکنون قصرشیرین دارای ۲ منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز به مساحت سه هزار و ۸۰۰ هکتار، زله زرد با ۴۰ هزار هکتار و یک منطقه تیراندازی ممنوع در شعاع هفت کیلومتری نوار مرزی به مساحت ۱۷۰ هزار هکتار است.
در این مناطق انواع پرندگان و گونه های جانوری زیست می کنند که حفاظت از آن ها نیازمند مشارکت همگانی است.
منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز مشترک قصرشیرین و سرپل ذهاب هم اکنون تنها زیستگاه منحصر به فرد آهوی ایرانی در منطقه غرب کشور بشمار می رود.
منطقه زله زرد مشترک قصرشیرین و گیلانغرب با ۴۰ هزار هکتار مساحت یکی از مناطق مهم زیستگاه گونه های نادر گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه و کشور به شمار می رود که از سال ۱۳۷۳ تحت حفاظت است.
از جانوران موجود در این منطقه می توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد.
همچنین گونه های پرندگان کبک، تیهو، سار و فاخته نیز در این زیستگاه با پوشش گیاهی بلوط، پلک، تنگرس، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی زندگی می کنند.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد.

سرخط اخبار استان‌ها