از سرپوش قتل خاشقچی تا تبلیغ سعودی برای آزادی یک فعال حقوق بشری

تهران- ایرنا- در حالی که هنوز پرونده قتل مشکوک جمال خاشقچی در سفارت سعودی توسط افراد منتسب به دربار پاشاهی این کشور باز بوده و افکار جهانی در خصوص اختتاق اجتماعی در این کشور متاثر است، رسانه ها از آزادی «لجین الهذلول» یک فعال حقوق بشر در عربستان گفتند.

شبکه خبری الجزیره چهارشنبه شب در این باره گزارش داد: «لینا الهذلول» خواهر لجین در توئیتی نوشت که مقام های سعودی وی را آزاد کرده اند.

وی یادآورشد که لجین پس از گذراندن بیش از یکهزار روز حبس ، اکنون به خانه بازگشته است.
علیاء خواهر دیگر این فعال حقوق بشر سعودی نیز در توئیتی از آزادی لجین به عنوان بهترین روز زندگی خود یاد کرده است.

جزئیات بیشتری در این باره اعلام نشده است.

الهذلول اردیبهشت ماه سال ۲۰۱۸ همراه با چند زن عربستانی دیگر در ماجرای تلاش برای گرفتن حق رانندگی زنان و پایان نظام سلطه مردان بر زنان در عربستان بازداشت شد. آنها در حالی بیش از دوسال در بازداشت بسر می برند که بن سلمان از اوایل سال ۲۰۱۸ اجازه رانندگی زنان را صادر کرد. رسانه های محلی دلیل این دستگیری را "فراتر رفتن از ثبات مذهبی و ملی" و "ارتباط با اشخاص مشکوک خارجی" اعلام کردند. اما هیچگاه نامی از آن اشخاص مشکوک منتشر نشد.

وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی در سال‌های گذشته با انتقادهای فراوان کشورها و محافل مختلف بین المللی همراه بوده است.

دولت عربستان به ویژه پس از روی کار آمدن محمد بن سلمان ولیعهد این کشور، اقدام های شدیدی علیه شاهزادگان، نویسندگان و فعالان مدنی انجام داده و ده‌ها نفر از روحانیون، شاهزادگان، نویسندگان، شعرا و فعالان مدنی و مذهبی را به بهانه اقدام علیه امنیت این کشور بازداشت و تاکنون شماری از آنان را به زندان و اعدام محکوم کرده است.

در همین راستا جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف ولیعهد سعودی مهر ماه سال ۹۷ زمانی که برای انجام یک کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه مراجعه کرد، ربوده شد و به قتل رسید اما جسد او هیچ گاه پیدا نشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار جهان