بستری‌های کرونا در کاشان ۶۵ درصد افزایش یافت

کاشان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شمار بستری‌های ناشی از ویروس کرونا در دهه دوم بهمن امسال به نسبت دهه نخست این ماه ۶۵ درصد افزایش یافته و بسیار خطرناک است.

به گزارش ایرنا، سیدعلیرضا مروجی چهارشنبه شب در حاشیه واکسیناسیون بیماری کووید ۱۹ در منطقه کاشان به خبرنگاران افزود: شمار مراجعه‌کنندگان سرپایی به مرکزهای درمانی نیز در دهه دوم بهمن به نسبت دهه نخست ۳۵ درصد بیشتر شده است.

وی ادامه داد: این موضوع نشان‌دهنده شروع خیز خزنده بیماری کووید ۱۹ در منطقه کاشان است که اگر اقدام جدی انجام نشود، اسفند سخت‌تری نسبت به سال ۹۸ پیش رو خواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان در خصوص نخستین دریافت‌کنندگان واکسن اسپوتنیک پنج روسی نیز توضیح داد: به هر فرد در ۲ نوبت و هر بار نیم سی سی تزریق می‌شود.

به گفته وی، در نوبت نخست حاوی وکتور آدنو ویروس انسانی ۲۶ و نوع دوم حاوی آدنو ویروس انسانی نوع پنج است و تزریق نوبت دوم ۲۱ روز پس از نوبت اول انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: محموله نخست شامل ۱۰۰ دز برای ۵۰ نفر از کادر درمان در بخش مراقبت‌های ویژه با اولویت مبتلا نبودن به بیماری کووید ۱۹ در گذشته انجام می‌شود و به تدریج با دریافت بیشتر واکسن برای همه اقدام خواهد شد.

مروجی تاکید کرد: واکسن به هیچ وجه جایگزین روش‌های پیشگیری نخواهد شد و دست‌کم تا یک‌سال آینده تمامی شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید رعایت شود.

به گفته وی، اگرچه ایمن‌سازی واکسن بسیار بالاست اما این موضوع هرگز رافع و مانع رعایت کردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی نمی‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: خطر محتمل انجام این واکسیناسیون، عادی‌انگاری و ساده‌انگاری است که به هیچ وجه نباید تلقی شود که با ورود واکسیناسیون همه چیز حل شده و می‌توان ماسک را کنار گذاشت و شیوه‌نامه‌ها به فراموشی سپرده شود.

وی زمان بعدی تحویل واکسن بیماری کووید ۱۹ را هفته آینده اعلام کرد و گفت: این واکسن برای مبتلایان کنونی این بیماری توصیه نمی‌شود.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

اکنون وضعیت کرونایی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل زرد است.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) که نخستین بار در ووهان چین شناسایی شد، در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست ‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست ‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی، به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها