وزیر خارجه عربستان و فرستاده آمریکا در باره یمن گفت وگو کردند

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه عربستان و فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، درباره دستیابی به یک راه حل سیاسی برای بحران یمن گفت وگو کردند.

به گزارش روزنامه سعودی الشرق الاوسط، در دیدار میان «فیصل بن فرحان» و «تیموثی لیندرکینگ» که روز چهارشنبه در ریاض انجام شد، آخرین تحولات یمن و تلاش های مشترک در حمایت از راه های دستیابی به یک حل سیاسی فراگیر برای بحران یمن مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار محمد آل جابر سفیر عربستان در یمن (دولت مستعفی منصور هادی) نیز حضور داشت.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به تازگی  لیندرکینگ را به عنوان نماینده ویژه خود در امور یمن تعیین و بر لزوم پایان دادن به جنگ در این کشور تاکید کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه هفته گذشته در تشریح سیاست خارجی دولت خود در موضوع جنگ یمن مدعی شد که قصد دارد به این جنگ پایان دهد، ولی در عین حال با ادعای این که عربستان با حملاتی از جانب نیروهای تحت حمایت ایران (نیروهای انصارالله) در یمن روبه رو است، به سعودی کمک خواهد کرد تا از «تمامیت ارضی» خود دفاع کند.

ادعای بایدن درباره توقف جنگ یمن در حالی مطرح شده که ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان از ششم فروردین ۱۳۹۴ و زمانی که او معاون رییس ‌جمهوری آمریکا (باراک اوباما) بود، حملات ضدانسانی خود علیه مردم مظلوم یمن را آغاز کرد.

این حملات که حدود شش سال از آن می‌گذرد، تاکنون به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری، گسترش بیماری‌های واگیردار و قحطی در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان عنوان می‌کنند؛ در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت ۲۹ میلیونی یمن نیازمند کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند و از این میان میلیون‌ها نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان