مشارکت سیاسی مردم؛ اصلی‌ ترین دستاورد انقلاب اسلامی

تهران-ایرنا- «مرتضی نوروز پور» عضو حزب جمهوریت و فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی، گفت: اهمیت یافتن صندوق رای و مشارکت سیاسی مردم که در رژیم پهلوی به صورت فرمایشی درآمده بود؛ از اصلی ‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

مشارکت سیاسی مردم در تعیین سرنوشت خود از جمله اهداف انقلاب ۱۳۵۷ بود که تبدیل به دستاوردهای این انقلاب مردمی شد. این مشارکت و در راس امور بودن در حالی است که در رژیم پهلوی اصولا مشارکت سیاسی مردم به رسمیت شناخته نشده بود و حضور اندک مردم هم به عنوان زینت المجالس و برای خالی نبودن عریضه بود. مردم در هیچ اتفاق سیاسی و تصمیم‌گیری کلان کشور نقشی نداشتند و اصولا پهلوی دوم سعی می‌کرد با به کارگیری ابزارهای مختلف مردم را از عرصه سیاست کنار بگذارد. همین امر هم باعث شده برخی تحلیل‌گران و نظریه پردازان انقلاب‌ها، تلاش برای مشارکت سیاسی را یکی از عوامل اصلی وقوع انقلاب اسلامی در سال ۵۷ بدانند.
در گفتگو با «مرتضی نوروزپور» عضو شورای مرکزی حزب جمهوریت و فعال سیاسی اصلاح طلب، مساله مشارکت سیاسی مردم در دوران بعد از تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایران را مورد واکاوی قرار دادیم.

بی ارزش بودن صندوق رای در رژیم پهلوی
نوروزپور در پاسخ به این پرسش که انقلاب اسلامی در طول چهار دهه گذشته چه دستاوردهایی در عرصه سیاسی داشته، گفت: یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب، مردم سالاری و توجه به نقش مردم در عرصه سیاست است. مردم سالاری در نظام پهلوی فراموش شده بود و صندوق رای بویژه در اواخر دوره پهلوی بیهوده شده بود. به نحوی که همه می‌دانستند انتخابات و رای گیری یک امر ظاهری و از محتوا تهی است. در واقع شاه، شکل صندوق رای را حفظ کرده بود اما نتایج و دستاوردها و محتوای صندوق رای را از بین برده بود.

 این فعال سیاسی اصلاح طلب سپس به تشریح دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: توجه به روستاها و شهرهای کوچک در سال‌های بعد از انقلاب بشدت افزایش پیدا کرد که همین امر باعث کاهش برخی محرومیت‌ ها و تبعیض ‌ها شد. همچنین جلوی بسیاری از مهاجرت‌ها که به خاطر مسایل اقتصادی و توسعه آمرانه رژیم پهلوی انجام می‌شد هم گرفته شد. توجه به همه ذی‌نفعان من جمله روستاییان به نوعی آغاز مسیر توسعه در کشور ما بود.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با توجه به این نکته که مشارکت سیاسی مردم نیازمند بسترهای فرهنگی و اقتصادی است اقدامات نظام در محرومیت زدایی و افزایش سطح سواد باعث افزایش کمیت و کیفیت مشارکت سیاسی مردم هم شد. اما با وجود این دستاوردها در سال‌های اخیر برخی جریانات با تفکرات نادرست به دنبال تضعیف این دستاوردها هستند.
 
استواری اساس انقلاب بر مشارکت مردم
این پژوهشگر حوزه علوم سیاسی با اشاره به رواج برخی تفکرات در داخل کشور ؛ توضیح داد: ما هر چقدر از ابتدای انقلاب فاصله می‌گیریم می بینیم که یک سری جریانات به دنبال تضعیف نقش مردم و مشارکت آنها هستند. عده‌ای تصور می‌کنند که منبع قدرتی غیر از مردم می‌توان برای دولت جمهوری اسلامی تعریف کرد. در حالی که اساس انقلاب بر حرکت و مشارکت مردم بود و مردم اصلی‌ترین منبع مشروعیت نظام هستند. همین پشتوانه هم باعث می‌شود دولت جمهوری اسلامی در سطح جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی ادامه داد: اما تصوری در میان برخی جریانات سیاسی شکل گرفته که می‌توانند منابع قدرت سخت را جایگزین قدرت نرم و نقش مردم نمایند که البته باید توجه کنند که ما در هر زمینه‌ای پیشرفت داشته باشیم بدون مشارکت مردم و مشروعیت مردمی، آن پیشرفت تبدیل به قدرت و توسعه نخواهد شد و پایدار نمی ماند.

لزوم تقویت احزاب و فرهنگ مشارکت سیاسی
نوروزپور سپس به یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه سیاسی اشاره کرد و گفت: گسترش مشارکت سیاسی مردم باعث شده احزاب ما هم به نسبت دوره پهلوی گسترش پیدا کرده و فعالیت احزاب و گسترش ارتباطات به افزایش سواد سیاسی مردم کمک کرده است. در قانون اساسی هم به مساله  وجود احزاب و فعالیت سیاسی توجه شده است اما سازوکاری برای دخیل کردن آنها در قدرت ترسیم نشده است و همین موضوع آنها را از کارکرد انداخته است و این از جمله مباحث ساختاری ناکارآمدی احزاب در فضای امروز سیاسی کشور است. یک بخش دیگر مربوط به نهادها من جمله نهاد آموزش است به نحوی که به دلیل ضعف آموزش و پرورش در زمینه جامعه پذیری و انتقال فرهنگ سیاسی به دانش آموزان، روحیه انتقادی، گفتگو، کار جمعی و روحیه دموکراتیک در نسل جدید شکل نمی گیرد.
وی با بیان اینکه جامعه ما ظرفیت گسترده‌ای برای رشد احزاب و تشکل‌ها دارد خاطرنشان کرد: وقتی قانون اساسی و قوانین عادی احزاب را به رسمیت شناخته اند و الیت جامعه هم حامی مشارکت سیاسی هستند باید با رفع مشکلات ساختاری و فرهنگی، احزاب کشور رشد پیدا کنند چرا که این امر منجر به بهبود حکمرانی در کشور خواهد شد و رضایت مردم و کارآمدی دولت را افزایش خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار پژوهش