جشن پیروزی انقلاب اسلامی در مسکو برگزار شد

مسکو - ایرنا - مراسم روز ملی ۲۲ بهمن به دلیل شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی به صورت مجازی با حضور مقام های روس، دیپلمات های خارجی و روس های علاقه مند به ایران برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این مراسم که به میزبانی کاظم جلالی  سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در محل رزیدانس سفارت کشورمان در مسکو برگزار شد. بیش از ۸۰ نفر  از مقام ها و  شخصیت های سیاسی اقتصادی و فرهنگی روس به صورت مجازی حضور یافتند که بطور مستیم از شبکه یوتیوب پخش شد.

حضور مجازی سفرا، نخبگان، دیپلمات ها، وابسته های نظامی، روزنامه نگاران، سیاست مداران و نمایندگان بخش های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی روسیه در مراسم مجازی سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در مسکو چشمگیر بود.

در این مراسم سفیر جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مقام های روس ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در سخنانی به ابعاد مختلف اهمیت انقلاب اسلامی و تاثیر گذاری ان در منطقه پرداختند.


ایران شریک نزدیک و قابل اعتماد روسیه

 الیاس اوماخانوف معاون رییس شورای فدراسیون روسیه در پیامی با تبریک جشن ملی جمهوری اسلامی ایران و روز انقلاب اسلامی به دولت و ملت ایران گفت: ایران شریک نزدیک و قابل اعتماد روسیه است، ما از توسعه موفقیت آمیز و فعالانه روابط دو جانبه مان در تمامی زمینه ها، چه در بخش دو جانبه و چه در عرصه های بین المللی، رضایت داریم.

وی افزودکه معتقدیم توافق های بدست آمده توسط مقام های عالیرتبه روسیه و ایران در مورد روابط متقابل نزدیک تر  برای منافع ملت های دو کشور می باشند. این روند به شکل مثبتی در سطح همکاری های بین پارلمانی اجرایی می شود.وی گفت: تایید عینی این امر نیز سفر روزهای اخیر محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی ایران به مسکو و مذاکرات سازنده وی با روسای دو مجلس روسیه است .

اوماخانف  تصریح کرد: ما بار دیگر قانع شدیم که رویکرد ها، ارزیابی ها و نیت های ما با هم مطابقت دارند و یا به هم خیلی نزدیک هستند، از جمله زمانی که صحبت از برنامه همه جانبه اقدام برای حل و فصل مسئله برنامه هسته ای ایران(برجام)، مسئله سوریه و نیز تلاشها برای مبارزه با همه گیری و تبعات آن می باشد. ما همواره با تشدید مصنوعی شرایط حول کشور شما مخالفت می نماییم.

وی افزود: مطمئنم که نمایندگان مجالس روسیه و ایران فعالانه ترین مساعدت را به گسترش تمامی حوزه های روابط شرکایی ما و جستجوی پاسخ برای چالش های منطقه ای و جهانی معاصر ارائه خواهند نمود.

ارزیابی عالی از روابط ایران و روسیه

 «ایگور مارگولوف» معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز  با تبریک جشن جهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی  گفت:  روابط دوستانه و با حسن همجواری با ایران که در قالب آن شاهد شراکت مهم در امور منطقه ای و بین المللی هستیم، را به شکل عالی ارزیابی می نمایند.

مارگولوف به رغم سختی های مشخص حاصل از همه گیری، همکاری های چند بخشی ایران و روسیه به شکل مداوم به توسعه خود ادامه می دهد که ارتباطات مستمر در سطح عالی، هماهنگی نزدیک وزارتخانه های امور خارجه، شوراهای امنیت و سایر نهادهای دولتی در حوزه وسیعی از مسائل، به آن کمک می نمایند.

با رضایت روند مثبت تجارت متقابل علیرغم تحریم های غیر قانونی ایالات متحده علیه ایران را ثبت می کنیم که بدون شک توسعه شراکت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران در راستای منافع آن می باشد.

 انقلاب اسلامی به درختی تنومند تبدیل شده است
 
کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون هم به عنوان میزیان مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: لازم می دانم از دولت فدراسیون روسیه، مجالس سنا و دوما، وزارت امورخارجه  کشور دوست، روسیه، و همچنین به مورگولف معاون  وزارت امورخارجه روسیه و سایر مقام ها ،  سفرا، دیپلمات ها، وابستگان نظامی، دفاعی و امنیتی و شخصیت های سیاسی ، دانشگاهی و مطالعاتی که در مراسم مجازی روز ملی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده اند، تقدیر و تشکر نمایم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: آمریکایی‌ها ۴۰ سال است که با ترفندهای گوناگون می‌خواهند نظام جمهوری اسلامی ایران را ساقط کنند. اما ما در این مدت، بیش از چهل برابر رشد کرده‌ایم و با وجود همه این ناملایمات، انقلاب اسلامی ایران، هم اکنون به درختی تنومند مبدل گشته و گام دوم خود را در چهل سال دوم با قدرت آغاز نموده و علیرغم تمامی مشکلاتی که بر سر راه آن ایجاد نموده و می نمایند، اهداف اصولی تعیین شده خود را با رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای  به پیش خواهد برد.
 

   وی تصریح کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در  سطح عالی ادامه دارد. رایزنی های روسای جمهور دو کشور طیف وسیعی از همکاری‌ها در سطح دوجانبه از جمله اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی، نظامی، دفاعی، پارلمانی و همکاری‌ها در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، بویژه مبارزه مشترک علیه تروریسم را در بر می‌گیرد.

جلالی ادامه داد که سفر روز گذشته  قالیباف، رئیس پارلمان ایران، به مسکو و ملاقات‌های ایشان با مقامات بلند پایه روسیه و چهار مرتبه سفر وزیر امور خارجه ایران به مسکو در دوره کرونا نشان می دهد که تهران و مسکو در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی در کنار هم هستند.

  وی توضیح داد که ثبات منطقه برای ایران و روسیه اهمیت دارد و تقویت این روابط برای برقراری صلح و ثبات در منطقه مهم است. ما همانند گذشته آماده همکاری و رایزنی بیشتر بین دو کشور در این زمینه هستیم. ایران همواره حامی ثبات و امنیت منطقه بوده و با مقابله با داعش در منطقه و همچنین ارایه پیشنهاد پیمان عدم تعرض به کشورهای منطقه، این اراده را به اثبات رسانده است.  

   جلالی گفت: به باور ایران آنچه را که امروز منطقه بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند دارد همانا یک گفت و گوی فراگیر و جامع درون منطقه­ای در راستای همزیستی مسالمت‌آمیز و بدون دخالت بیگانگان است. این بنای طرحی است که ایران سال ها در چارچوب قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد به دنبال آن بوده است. طرحی که امروز با ابتکار رئیس جمهوری محترم ایران به عنوان «طرح پویش صلح هرمز» شناخته می­شود.

  متاسفانه با سیاست‌های یکجانبه گرایانه  و قلدرمآبانه آمریکای ترامپ در چهار سال گذشته،  نظام بین‌الملل در حال تضعیف بود و اینک می بینیم که نظم مورد نظر جامعه جهانی جای خود را به بی نظمی و هرج و مرج داده است. آمریکا با پیمان شکنی و خروج از توافق هسته ای با ایران نه تنها تعهدات بین‌المللی خود را نقض کرده بلکه با اعمال تحریم‌های ظالمانه‌ تروریسم اقتصادی را  بر مردم ایران وضع کرده است.

 جلالی اظهار داشـت:  ایران بعد از خروج آمریکا، در چارچوب برجام به کاهش تعهدات خود در برجام اقدام کرده است. با مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی فرصت دولت آمریکا برای لغو همه تحریم‌ها  علیه ایران و بازگشت به برجام رو به پایان است. در زمینه برجام فدراسیون روسیه با درک واقعیت های بین‌المللی و با احترام به حقوق بین‌الملل، حمایت‌های خوبی از جمهوری اسلامی ایران بعمل آورده است که جای تقدیر و تشکر دارد.    

 وی اظهار داشت: به هم پیوستگی سرنوشت جامعه جهانی متاثر از شیوع ویروس کرونا، جامعه جهانی را به باز تعریف مسئولیت های فردی، جمعی و جهانی وا داشته است. در این باز تعریف، مسئولیت جامعه جهانی سنگین‌تر می‌شود و دولت های زیادی به این درک واقعی می رسند که مبارزه با این بلای خانمان سوز مساله‌ای جهانی  است که مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی و اقدام مشترک بشریت است.

در این مراسم پیام محمدجواد ظربف برای جشن ۲۲ بهمن در نمایندگی های چمهوری اسلامی در کشورهای مختلف قرائت شد .

در بخشی از پیام آمده است: ما ایرانی‌ها همان کاری را می‌کنیم که می‌گوییم. و از همه مهمتر، همواره به قول خود وفاداریم.

«در سالگرد انقلاب‌مان، بار دیگر بر این دعوت تأکید می‌ ورزم که از پنجره فرصت کنونی برای پذیرش گفت‌وگو و پایان دادن به خصومت بی‌حاصل علیه مردم ایران بهره گرفته شود»

در ادامه جشن ملی انقلاب اسلامی ، یک وبینار علمی با عنوان «ایران ، انقلاب اسلامی و جهان امروز» با حضور شخصیتهای علمی فرهنگی و اجتماعی روسیه  و سفیر جمهوری اسلامی ایران  در روسیه برگزار شد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار جهان