فجر ۹۹ درس دیگری از وفاداری در تاریخ انقلاب اسلامی

اصفهان- ایرنا- امروز متفاوت ترین ۲۲ بهمن قرن برای همیشه خاطره ماند، چرا که با خود خاطره آورد، از ورای یکی از همان روزهای پرالتهاب که سرانجام همهمه شد و شور و شکوه.

به گزارش ایرنا، حجم انبوهی از خودروها، با شاخه های از گل های بی آلایش که روی برف پاک کن ها نشسته و قافله مردم شاد و خندان که نیمی از بدنشان از پنجره خودروها بیرون آمده و با انگشتانشان، پیروزی را به دوربین ها نشان می دهند، تصویری است محو  از روزهای خاطره انگیز بهمن ۵۷، که امروز پس از ۴۲ سال بار دیگر در خیابان های ایران نقش بست.

اگر پیش از این این صحنه را فقط در عکس های سیاه و سفید دیده بودیم امروز بار دیگر رقص زیبای پرچم میهن اسلامی از میان دود اسپند، همراه با نوای پرغرور سرودهای انقلابی حال و هوای آن روزها را متبلور کرد، روزهایی که انقلاب در سیاهه سرد زمستان جوانه زد، رنج های دوران یکی از پس دیگری سپری شد و غیرت و آزادگی ریشه دوانید تا اکنون درست در غربت وهم آلود کرونا، درس دیگری از وفاداری در حافظه تاریخ ثبت شود.

خیابان های نصف جهان و کوی و برزن شهرهای این خطه،  در گیر و دار ماسک ها و فاصله ها، جورچینی غرور آمیز از مسیرپیمایی خودروها و موتورها بود، تصویری متفاوت اما روشن و شفاف از ۴۲ سال حضور و همدلی که کرونا نیز حریف آن نشد.

به یاد ۴۲ سال شکوه حضور در حماسه ۲۲ بهمن، مردم اصفهان از آزمون دیگری سربلند بیرون آمدند، آنجا که در جدال نفس گیر با کرونا ماسک ها همچنان بر چهره ها نشست تا مباد تن هم میهنان به ناز طبیبان نیازمند شود، خانواده هایی که با خودرو در مراسم شرکت کرده بودند حواسشان به رعایت پروتکل های بهداشتی بود.

امروز اگر چه از فاصله ها گریزی نبود، اما دل ها چه پیوند ناگسستنی داشت، قلب ها چه حضوری گرم و چشم ها چه امیدوار و پرفروغ، گویی چهل و دومین بهار انقلاب در باغ دلها به بار نشسته بود.

از تکاپوی جوانان برای رنگ آمیزی و درج شعار نوشته روی خودروها تا توزیع ماسک و دستکش، از اقتدار و نظم رژه موتوری تا به پرواز در آمدن کبوتران آزادگی و از صدای بوق خودروها تا مردمانی که از روی پشت بام ها نظاره گر مراسم بودند همه چیز در اصفهان، انعکاس عشق و وفاداری بود.

متفاوت ترین ۲۲ بهمن قرن در اصفهان در حالی رقم خورد که هنوز می شد عمق باور را در نگاه آن سالخوردگان ماسک پوشیده ایستاده در کنار مسیرهای راهپیمایی خودرویی دریافت، آنها که از گذر حادثه ها و فراز و فرودها بیم به دل راه ندادند و این بار نیز کرونا سد باورشان نشد، خود را مجهز کردند و با حفظ فاصله از دیگران بر خاطرات عزتمندانه خود از روزهای انقلاب تکیه دادند.

برق امید را در چشمان آن کودک "برخواری " می شد دید که سوار بر خودروی کوچک کودکانه اش پا به پای بزرگترها به میدان آمده بود، درست شبیه روزهایی که خیابان ها مملو از حضور زن و مرد و کوچک و بزرگ برای براندازی طاغوت و به بارنشستن انقلاب بود. سادگی و خلوص از مسیرپیمایی نمادین تراکتورهای روستای فمی در بادرود اصفهان احساس می شد وقتی یادمان آمد حضور و همراهی توده مردم بود که سرانجام بلندای پیروزی جهانیان را به حیرت انداخت. 

دیروز اگر نقش دست های خونین بر دیواره خودروها نقش می بست امروز تا چشم کار می کرد این سه رنگ فرح بخش پرچم بود که جلوه خاصی به راهپیمایی خودروها می داد، باری چه زیبا تداعی شد که در بهار آزادی جای شهدا خالی است.

امروز اگر چه از محدودیت های کرونایی راه گریزی نبود، اما چه زیبا میعادگاه انقلاب از دریچه قلب ها گشوده شد، گویی این صدای فریادها و شعارها بود که هر لحظه سکوت را می شکست و در گوش جان هر ایرانی می پیچید.

حضوری پر رمز و راز که از میان تار و پود دنیای مجازی نیز هویدا بود. درست، شبیه آن شب ها که طاغوت به یکباره از صدای الله اکبر مردمانی ناپیدا اما خروشان برخود لرزید.

آری ۲۲ بهمن امسال اگر چه متفاوت در روزشمار انقلاب ثبت شد، اما چه بسیار لبریز از رازها و شباهت ها با روزهای ابتدایی انقلاب است.

مردم شهر و روستاهای اصفهان حماسه سالروز یوم‌الله ۲۲ بهمن امسال را متناسب با پروتکل‌های بهداشتی و کرونایی ، به گونه‌ای متفاوت رقم زدند.

راهپیمایی خودرویی از میدان لاله به سمت بزرگراه شهیداردستانی، آقابابایی و صیاد شیرازی و سپس پل غدیر و پل دفاع مقدس و راهپیمایی موتوری از مبادی هفتگانه حرم حضرت زینب (س) در زینبیه، میدان شهید علیخانی، امامزاده ابوالعباس (ع) خوراسگان، پل شهرستان، مسجد المهدی (عج) مرداویج، مسجد جامع گورتان در خیابان آتشگاه و میدان ۹دی قائمیه به سمت میدان امام حسین (ع) برگزار شد.

همچنین میلیون ها نفر از مردم اصفهان و شهرستان های این خطه نیز همزمان با آغاز دهه فجر با ثبت نام در در راهپیمایی مجازی شعار انقلابی خود را انتخاب کرده بودند.

میعادگاه پایانی راهپیمایی امروز بیست و دوم بهمن در شهر اصفهان، گلستان شهدا بود و شهروندان حاضر در مراسم گرامیداشت دهه فجر که خود را با موتور یا خودرو یا دوچرخه یا حتی پای پیاده به آنجا رسانده بودند بار دیگر با آرمان های هزاران شهید، تجدید میثاق و بر تداوم راه شهیدان در پیشرفت و اعتلای انقلاب اسلامی تاکید کردند.

 امام جمعه مبارکه  در حاشیه برگزاری این آیین  در گفت و گو با ایرنا گفت: ملت ایران در گام دوم انقلاب با استفاده از امکانات و ابزار پیشرفته و با شتاب بیشتر و بهتر بسوی اهداف عالی خود حرکت خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی موسوی اظهار داشت: گام دوم انقلاب را در پیش رو داریم که از جهاتی از گام اول نیز با اهمیت‌تر است.

موسوی اظهار داشت: ملت ایران در چهل ساله گذشته با همه موانع، تحریم‌ها و کارشکنی‌های دشمنان داخلی و خارجی، گام اول را با توفیق پشت سر گذاشتند که سند افتخاری برای ملت ماست.

استاندار اصفهان گفت: ۲۲ بهمن برای ملت بزرگ ایران مملو از خاطره‌های شیرین و روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و روزی که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.

عباس رضایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روز ۲۲ بهمن را به تمامی هم میهنان عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از مردم می‌خواهم از این روز برای مرور آرمان مقدس شهدای والا مقام انقلاب در جهت پیاده سازی اهداف مقدس امام (ره) استفاده کنند.

استاندار اصفهان تصریح کرد: وحدت، انسجام، هماهنگی و همدلی در تمامی ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی با تبعیت از دستورات مقام معظم رهبری وجود دارد.

 امام جمعه، فرماندار و نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از حضور قشرهای مختلف به ویژه جوانان این شهرستان در آیین بزرگداشت ۲۲ بهمن گفتند: حضور پرشور جوانان در راهپیمایی موتوری و خودرویی چهل و دومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران نشان از پایداری انقلاب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها