ایران و روسیه در زمینه بهداشت و درمان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

مسکو - ایرنا - نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و روسیه امروز (چهارشنبه) توافقنامه همکاری‌های گسترده در زمینه بهداشت ، درمان و سلامت امضا کردند.

به گزارش ایرنا در نشستی که امروز (چهارشنبه) در وزارت بهداشت روسیه در مسکو برگزار شد، «محمدرضا شانه ساز» معاون وزیر بهداشت ایران و رئیس سازمان غذا و دارو و خانم «الکساندرا دروونوا » معاون امور بین الملل وزیر بهداشت روسیه و با حضور کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی در روسیه تفاهم نامه همکاری های گسترده دو کشور را در زمینه بهداشت ، درمان ، داروسازی ، آموزش و منطقه‌ای امضا کردند.

 در این نشست معاون وزیر بهداشت روسیه پیشنهاد داد که این تفاهمنامه به توافقنامه بین وزارتخانه ها تبدیل شود و سرانجام به امضای بین دولت های دو کشور برسد که با موافقت طرف ایرانی مواجه و مقرر شد دو طرف ابن موضوع را پیگیری کنند.

 شانه ساز در راس هیاتی برای بررسی توانمند های دارویی و تولید واکسن در روسیه و امضای تفاهم نامه همکاری از روز یکشنبه در مسکو بسر می برد.

درخواست روسیه از ایران برای ارتقای همکاری بهداشتی به بالاترین سطح

«الکساندرا دروونوا» معاون اموربین الملل وزیر بهداشت روسیه با بیان اینکه همکاری در زمینه های سلامت با ایران برای کشور ما افتخار بزرگی است، تصریح کرد، بر همین اساس پیشنهاد می کنیم که توافقنامه ای ابتدا بین وزارت خانه های بهداشت و سپس در بالاترین سطح بین دولت های دو کشور به امضا برسد.

به گزارش ایرنا از مسکو  درونووا امروز (چهارشنبه) در نشستی با هیات وزارت بهداشت ایران به سرپرستی محمدرضا شانه ساز که در مسکو بسر می برد افزود: با توجه به افزایش سطح همکاریهای وزارت بهداشت دو کشور لازم است موافقت نامه ای در سطح دولتی امضا شود و  در ابتدا پیش نویس این موافقت نامه را در آینده نزدیک برای موافقت طرف ایرانی ارسال می کنیم.

وی تاکید کرد: شایسته است در چارچوب گروه کاری تماس ها بین دو طرف برقرار و در حال حاضر ارتباطات به صورت وبیناری برگزار شود.مقام بهداشتی روسیه آغاز واکسیناسیون علیه کرونا در ایران را تبریک گفت و افزود: از ایران به خاطر استفاده از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» قدردانی می کنیم.

درونووا اظهار داشت: امروز «واکسن اسپوتنیک وی» به غیر از روسیه در ۲۵ کشور ثبت شده است.


قانم مقام وزیر بهداشت روسیه تصریح کرد: ما همکاری های خود را برای توسعه همکاریهای پزشکی با ایران ادامه خواهیم داد.

درونووا این همکاری ها را در عرصه های پیشگیری از بیماریهای عفونی و غیرعفونی  ارائه خدمات پزشکی و آموزش و سازماندهی خدمات عنوان کرد.

محمدرضا شانه ساز معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی ایران هم با استقبال از پیشنهاد طرف روس برای ارتقا همکاری بهداشتی و درمانی و امضای توافقنامه در سطح دولتی گفت: بطور حتم دو ملت بزرگ ایران و روسیه از همکاری ها به صورت برد- برد نفع خواهندبرد.

وی با بیان اینکه تجربه ایران در عرصه سیاسی و علمی در خاورمیانه بسیار خوب است، افزود :ایران می تواند هاب منطقه ای برای فروش داروهای روسیه در منطقه خاورمیانه باشد.

 شانه ساز اظهار داشت: همه کشورهای منطقه می توانند از همکاریهای ایران و و روسیه سود ببرند از اینرو لازم است  ایران و روسیه باتوجه به نقش پیشرو در منطقه در همکاریهای یاد شده اقدام کنند.

وی گفت:  اگر ما با هم همکاری و تماس داشته باشیم می توانیم سیستم رصد منطقه ای برای هشداردهی ویروس کرونا و ویروس های جدید ناشی از آن را بوجود آوریم .

شانه ساز در باره استفاده واکسن اسپوتنیک وی در ایران گفت: ما در این مور شاهد سنگ اندازی هایی از شرکت های بین المللی برای استفاده از واکسن اسپوتنیک وی در ایران بودیم با این وجود سازمان غذا  دارو مجوز مصرف این واکسن را صادر کرد.

وی تصریح کرد : وزیر بهداشت ایران اجازه نداد منافع برخی شرکت ها مانع استفاده از واکسن روسی شود.

او گفت : برای پایان دادن به شایعات اولین کسی که واکسن دریافت کرد فرزند وزیر بود. به این ترتیب با این اقدام وزیر پیام صریح به روسیه داد که اراده ایران توسعه همکاری های درمانی با روسیه است. 


 

پیشنهاد انستیتو پاستور ایران برای بهبود مرکز ویروس شناسی روسیه

 - «علیرضا بیگلری» رئیس انستیتو پاستور نیز در نشست نمایندگان وزارتخانه های بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، پیشنهادی را برای بهبود وضع فعالیت مرکز ویروس شناسی وکتور روسیه ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئیس انستیتو پاستور  در نشست هیات های  وزارتخانه های بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به سرپرستی معاونین این وزارتخانه ها در معرفی موسسه پاستور گفت:اگر شما امکانات موسسه ویروس شناسی وکتور در منطقه نووسیبیرسک روسیه را بهبود بخشید می توانید با سرمایه گذاری کمتر تولید آنتی ویروس در این موسسه را 10 برابر افزایش دهید.

آنتی ویروس در واقع ماده اولیه لازم برای تولید واکسن است که با تزریق آن به بدن، ویروس را از بین می برد.

مرکز ویروس شناسی وکتور در شهر نووسیبیرسک واقع در منطقه سیبری روسیه قرار دارد.

واکسن دوم کرونا در روسیه به نام اپی واک کرونا، در مرکز  وکتور ساخته شده است و برای استفاده در واکسیناسیون عمومی روسیه آماده می‌شود.

این واکسن در زمان حاضر بر روی داوطلبان آزمایش می‌شود و حدود ۴۰ هزار نفر در این آزمایش که پس از ثبت رسمی آن اجرا می‌شود، شرکت می‌کنند و تولید انبوه آن اغاز شده است.

دومین محموله اسپوتنیک فردا به ایران ارسال می شود

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران هم گفت: دومین محموله اسپوتنیک وی از روسیه دریافت شده است و روز جمعه به ایران ارسال خواهد شد.

جلالی گفت: ایران اهمیت ویژه ای برای همکاری بهداشتی با روسیه قائل است و به همین دلیل هیاتی در چنین سطحی اعزام کرده است. 
 
وی افزود: از فرصتی که کرونا ایجاد کرد می توانیم برای توسعه همکاریهای دو کشور استفاده کنیم. سفارت ایران آمادگی دارد که به تسریع همکاریها کمک کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha