ادامه همکاری در شرایط دشوار نشان دهنده پیوند عمیق ایران و ژاپن است

تهران- ایرنا- «واشیو ای چیرو» وزیر مشاور در امور خارجه ژاپن در پیامی به مراسم بزرگداشت انقلاب اسلامی ایران در توکیو گفت: ادامه همکاری در شرایط دشوار نشاندهنده پیوند عمیق میان ایران و ژاپن است و توکیو امیدوار است با همراهی دو کشور آینده ای صلح آمیز و سعادتمند ساخته شود.

به گزارش روز چهارشنبه سفارت ایران در ژاپن، در پیام ویدیویی «ای چیرو» به مراسم چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ژاپن با اشاره به آغاز بکار «جو بایدن» رییس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا آمده است: لازم است رویکردهایی که دولت بایدن اتخاذ خواهد کرد و نیز تحولات پیرامون روابط ایران و آمریکا را مورد توجه قرار دهیم.

وی گفت که ژاپن از توافق هسته ای ایران حمایت می کند و امیدوار است که پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای و بازگشت ایالات متحده آمریکا به توافق هسته ای محقق گردد.

وی افزوده است: ژاپن به دلیل روابط دیرینه و دوستانه خود با ایران در جهت کاهش تنش و برقراری ثبات در خاورمیانه به طور فعال به تلاش های دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد.

این مقام ژاپنی در بخش دیگری از پیام خود با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا؛ رفت و آمد بین دو کشور همچنان با دشواری مواجه است تاکید کرد: با این وجود؛ در سال گذشته میلادی تبادلات بین دو کشور در سطح عالی برگزار شد که از جمله ان ها گفت و گوی تلفنی سران دو کشور و سه دور گفتگوی وزیران امور خارجه دو کشور بود.

«ای چیرو» در این پیام آورده است: به دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران در سال گذشته، ژاپن افزون بر پنج میلیون دلار کمک پزشکی به تهران ارسال کرد علاوه بر این ژاپن اخیرا تصمیم گرفته است که در زمینه‌های بهداشتی و درمانی از طریق نهادهای بین المللی حمایت مالی بیشتری به مبلغ حدود ۹۳/۶ میلیون دلار داشته باشد.

این مقام ژاپنی تصریح کرد: اینکه ژاپن و ایران توانسته اند حتی در شرایط دشوار،  گفت و گو و همکاری با یکدیگر را به طور پیوسته ادامه دهند نشان دهنده دوستی و پیوند مستحکم میان دو کشور است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با همراهی دو کشور آینده ای صلح آمیز و سعادتمند ساخته شود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن همه ساله سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی‌ را به صورت حضوری جشن می گرفت اما امسال، به دلیل همه‌گیری، روز ملی به صورت مجازی برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha