لتونی یکصدمین سالگرد به رسمیت شناخته شدن از سوی ایران را گرامی داشت

تهران – ایرنا - وزارت امور خارجه لتونی امروز(چهارشنبه) و همزمان با چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با صدور بیانیه ای یکصدمین سالگرد به رسمیت شناخته شدن این کشور از سوی ایران را گرامی داشت.

به گزارش ایرنا، با توجه به کبیسه بودن سال ۲۰۲۰ میلادی، تاریخ به رسمیت شناخته شدن لتونی از سوی ایران امسال مطابق با ۲۲ بهمن و مصادف با جشن‌های چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شده است.

در مطلب وزارت امور خارجه لتونی آمده است: دقیقاً یکصد سال از ۱۰ فوریه ۱۹۲۱ که ایران به صورت رسمی (de jure) لتونی را به رسمیت شناخت، می‌گذرد و برای گرامیداشت این رخداد، پرچم جمهوری اسلامی ایران در مقابل وزارت امور خارجه لتونی به اهتزاز درآمد.

۱۵ ژانویه ۱۹۲۹ (۲۵ دی ۱۳۰۷) ایران و لتونی پیمان دوستی امضا کرده و روابط دوجانبه دیپلماتیک را آغاز کردند. ایران از جمله کشورهایی بود که پیوستن لتونی به اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را به رسمیت نشناخت و ۱۰ سپتامبر ۱۹۹۱ (۹ شهریور ۱۳۷۰) تجدید استقلال لتونی را به رسمیت شناخت.

روابط دیپلماتیک ایران و لتونی ۷ ژوئیه ۱۹۹۲ (۱۶ تیر ۱۳۷۱) و با امضای اعلامیه مشترک برقراری روابط دیپلماتیک از سر گرفته شد.

لتونی یکی از سه جمهوری حوزه بالتیک است که ۶۴ هزار و ۵۸۹ کیلومتر مربع وسعت داشته و بیش از ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار نفر جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار جهان