نخستین محموله واکسن «اسپوتنیک وی» هفته آینده به ونزوئلا می‌رسد

تهران - ایرنا - با افزایش محبوبیت واکسن روسی اسپوتنیک وی، ونزوئلا از دریافت نخستین محموله آن در هفته آینده و شیلی از آغاز قریب‌الوقوع مذاکرات خرید با این شرکت تولیدی خبر دادند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای شبکه تله‌سور، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا از دریافت نخستین محموله حاوی ۱۰۰ هزار دوز واکسن روسی اسپوتنیک وی در هفته آینده خبر داد.

بر اساس اعلام رئیس دولت ونزوئلا، کادر درمان، افراد آسیب پذیر و سپس معلمان در اولویت نخست دریافت واکسن قرار دارند.

مادورو پیشتر از ارسال ۱۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی به این کشور آمریکای جنوبی خبر داد. به عقیده وی واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» روسیه بهترین و ایمن‌ترین واکسن است.

ونزوئلا اگر چه از دسته کشورهای آمریکای لاتین است که تاکنون برنامه ملی واکسیناسیون کووید_۱۹ را آغاز نکرده اما این کشور آسیب دیده از کرونا از نخستین مراحل کارآزمایی‌های بالینی واکسن اسپوتنیک_وی بر افراد داوطلب با مقام‌های روس همکاری گسترده داشته است.

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا اخیرا اعلام کرد هیچ عارضه جدی بعد از واکسیناسیون در آزمایش‌های بالینی با واکسن روسی در ونزوئلا ثبت نشده است.  

«دلسی رودریگز» معاون رئیس جمهور ونزوئلا پیشتر از امضای توافقنامه ای با طرف روسی در مورد تهیه واکسن اسپوتنیک وی خبر داد.

بر اساس آخرین آمار تارنمای وُردو میترز تا کنون بیش از ۱۳۱ هزار نفر در ونزوئلا به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر یکهزار نفر جان خود را ازدست داده اند.

در حالی‌که واکسن روسی «اسپوتنیک_وی» در روزهای اخیر به یکی دیگر از گزینه‌های جهانی ایمن‌سازی در برابر ویروس کرونا تبدیل شده، در منطقه آمریکای لاتین، آرژانتین و بولیوی استفاده از این واکسن را برای شهروندانشان آغاز کرده و مکزیک، پاناما و پاراگوئه در حال انجام مذاکرات با مقام‌های روس برای دسترسی به آن هستند.

خبرگزاری تِلام نیز نوشت، با افزایش محبوبیت واکسن اسپوتنیک وی، دولت شیلی نیز که در ماه اخیر طرح ملی واکسیناسیون کووید_۱۹ را آغاز کرده با انجام توافقات خرید با این شرکت روسی، عملیات واکسیناسیون را گسترده تر خواهد کرد.

«انریکه پاریس» وزیر بهداشت شیلی ضمن اعلام این خبر گفت: دولت با استناد به تجزیه و تحلیل‌های موسسه بهداشت عمومی شیلی (ISP) مبنی بر ایمنی و کارآیی این واکسن، مذاکرات برای خرید را در آینده آغاز خواهد کرد.  

به گزارش نشریه کلمبیایی ال تیِمپو، دولت کلمبیا نیز اخیرا توافقی برای خرید واکسن روسیه امضا کرده که به موجب آن نخستین محموله از اسپوتنیک وی اواخر ماه مارس (فروردین ماه) به این کشور آمریکای لاتین خواهد رسید. دولت کلمبیا جزئیات درخصوص رقم این قراراداد و تعداد واکسن منتشر نکرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha