انقلاب اسلامی؛ امروز بالنده‌تر از دیروز

 تهران- ایرنا- جمعی از تحلیلگران رسانه‌های عربی معتقدند که انقلاب اسلامی طی ۴۲ سال گذشته با وفاداری به اصول و مبادی و حفظ قوام خود توانسته در برابر توطئه‌ و فشارهای مختلف دشمنان ایستادگی کند.

انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ است که طومار رژیم پهلوی را در هم پیچید و با پایان دادن به سلطه‌گری بیگانه و آغاز بیداری و بازیابی هویت ایرانیان برگی تازه از تاریخ کشورمان را رقم زد. این انقلاب که با تکیه بر آرمان‌های والای اسلامی، انسانی و انگیزه الهی و وحدت کلمه به پیروزی رسید طی ۴۲ سال گذشته همواره با توطئه و تهدیدهای پیچیده‌ای رو به رو شده است. اما نه تنها این دسیسه‌ها راه بی جای نبرده‌اند، بلکه نظام جمهوری اسلامی هر روز قدرتمندتر ظاهر شده و توانسته است بسیاری از معادلات را به نفع خود تغییر دهد.

 انقلاب بهمن ۵۷؛ بازیابی هویت اسلامی - ایرانی و ادامه اصول و آرمان ها

یکی از برجسته ترین نتایج انقلاب اسلامی این بود که مردم ایران به واسطه این انقلاب هویت خود را بازیافتند. انقلاب اسلامی ایران از همان آغاز خود را شناخت و هویت و مفاهیم خود را آشکار کرد. این انقلاب با وفاداری به هویت و مبادی خود توانست در سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی دستاوردهایی چشمگیر داشته باشد.  

به نوشته تارنمای «العهد» لبنان، انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی است که طی ۴۰ سال گذشته اصول و آرمان های خود را حفظ کرده است و هنوز هم از آنها دفاع و برای عملی شدنشان تلاش می کند.

«سعید شهابی» نویسنده بحرینی در صفحه مقالات روزنامه فرامنطقه ای «القدس العربی» تصریح داشته طبیعی است که نسل اول انقلاب اسلامی که در پایه ریزی آن نقش داشتند اکنون سالخورده شده‌اند، اما پس از رحلت امام خمینی (ره)، حضرت آیت الله خامنه ای در جایگاه ولی فقیه سبب ساز تقویت پایه های انقلاب و رشد عناصر آن و جلوگیری از انحراف ایدئولوژی و سیاسی آن بوده اند. ماهیت سیاسی انقلاب اسلامی هنوز هم به دلیل ارتباط با علمای دینی و نهادهای علمی ثابت است.

دکتر «محمد البحیصی» رئیس مجمع دوستی فلسطینی - ایرانی به خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گفت انقلاب اسلامی ایران ابعاد مقاومت، تمدن و علم را محقق ساخته و توانسته است هویت ایرانی - اسلامی را بازیابد.

 انقلاب اسلامی و رهایی ایران از وابستگی

یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، رهایی ایران از وابستگی به خارج و رسیدن به استقلال بود. اکنون ایران به کشوری مستقل و الگوی واقعی شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» تبدیل شده است.

«مختار حداد» تحلیلگر تارنمای العهد لبنان نوشت، پس از انقلاب اسلامی، وابستگی سیاسی و نظامی ایران به خارج پایان رسید و جهانیان شعار راهبردی «نه غربی نه شرقی، جمهوری اسلامیِ» ایرانی ها را شنیدند. پس از انقلاب اسلامی، مردم ایران با حضور در انتخابات و انتخاب مسوولان و سیاستمداران خود معنی واقعی استقلال را چشیدند و به بیگانگان اجازه دخالت در امور سیاسی خود را ندادند و اکنون هم حفظ استقلال به محور اصلی در روابط خارجی ایران تبدیل شده است.

تحلیلگران معتقدند که انقلاب اسلامی، ایران را به یکی از کشورهای پیشرفته در همه عرصه ها تبدیل کرد. ایران در زمینه های علمی، فناوری، برنامه هسته ای صلح آمیز، صنایع، کشاوری و ... پیشرفت کرد. ایران اکنون در عرصه دفاعی به خود کفایی رسیده و در سطح منطقه و بین الملل به قدرت دفاعی واقعی تبدیل شده که با تکیه بر توان داخلی خود از قدرت بازدارندگی بالایی برخوردار است. پس از انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح ایران در دفاع از این مرز و بوم حماسه های بزرگی را خلق کردند. حتی ایران قدرت و تجربه خود را در مبارزه با تروریسم تکفیری در خدمت مردم منطقه قرار داده است و شهیدانی چون سردار قاسم سلیمانی و شهید حججی و ... در این زمینه الگوهای همیشه درخشانی هستند.

مختار حداد تحلیلگر تارنمای العهد لبنان در بخشی از گزارش خود آورد: ایران اکنون در عرصه دفاعی از یک کشور وارد کننده سلاح از غرب در دوره شاهنشاهی به کشوری تبدیل شده است که بیشتر نیازهای دفاعی خود را در داخل تامین می کند. این کشور دارای قدرت بازدارندگی ملی است. اکنون سیاست اقتصاد مقاومتی، مقاومت مردمی و پایداری انقلاب اسلامی در برابر زورگویی های استکبار جهانی سبب شکست شرم آور سیاست فشار حداکثری و تحریم های اقتصادی شده است. اکنون ایران در حالی در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب پرچم استقلال و آزادی را بر می افرازد که ترامپ به زباله دان تاریخ پیوسته است.

«حسن حردان» تحلیلگر روزنامه «البناء» لبنان در تحلیلی آورد: پیشرفت های ایران سبب شده این کشور بتواند در برابر فشارها و تحریم ها مقاومت کند و جبهه داخلی را در مقابله با جنگ نرمی که واشنگتن از زمان آغاز انقلاب تا کنون علیه ایران پیش برده است، مستحکم سازد.

انقلاب اسلامی و تغییر معادلات قدرت

ایران پس از انقلاب اسلامی در نتیجه رهبری حکیمانه حضرت آیت الله خامنه ای و همگرایی و همدلی مردم و نظام به قدرت منطقه ای بزرگی تبدیل شده که استعمارگران را با چالش روبرو کرده است؛ همچنین با قدرت توانسته طرح های آمریکا و همپیمانان آن را با شکست روبرو سازد.

  «عبدالله الاشعل» دیپلمات مصری و معاون وزیر امور خارجه پیشین مصر در بخشی از گزارش خود در روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» لندن پیرامون انقلاب اسلامی ایران نوشت: انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ منطقه بود. پایداری انقلاب، تاریخ منطقه را نگاشت و نقشه سیاسی جدیدی را در روابط کشورهای منطقه ترسیم کرد. ایران با این اقدام از نظر استقلال به یک الگو تبدیل شد که با هدف تبدیل شدن به یک بازیگر اساسی برای مقابله با واشگتن تلاش کرده است. ایران با مدیریت روابط خود با دیگر کشورها از جمله ترکیه و روسیه، منافع خود را تامین می کند و بر روی خروج نظامیان آمریکا به عنوان یک هدف راهبردی اصرار دارد. تردیدی نیست که پایداری ایران در موضوع توافق هسته ای و چگونگی مدیریت این پرونده سبب شد که کشورهای اروپایی به سود ایران، واشنگتن را زیر فشار قرار دهند. پایداری ایران در این زمینه میان رژیم اسرائیل و آمریکا هم شکاف ایجاد کرده است.

 در بخشی از گزارش روزنامه «البناء» لبنان درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌خوانیم: ایران در حمایت از کشورها و جریان های مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و سلطه گری استعمارگران غرب به یک قدرت بزرگ تبدیل شده است. این موضوع در موازنه قدرت در مبارزه با رژیم صهیونیستی و طرح آمریکایی - غربی تغییر ایجاد کرده است. ایران با نظام آزادی خواه خود همه طرح های آمریکا، غرب، رژیم صهیونیستی و کشورهای واپسگرای عربی را با شکست روبرو کرده است. پایداری و موفقیت ایران در رقم زدن معادلات قدرت و بازدارندگی سبب شد ایران بتواند از دستاوردهای انقلاب دفاع کند و در مسیر ناکام سازی طرح های دشمنان انقلاب در داخل و خارج پیش رود. اکنون قدرت های غربی به سردمداری آمریکا پس از موفقیت ایران در تغییر معادلات و تحمیل قواعد درگیری جدید در خلیج فارس و منطقه مجبورند با ایران به عنوان یک کشور قدرتمند و مستقل برخورد کند. این موضوع نشان می دهد که موازنه قدرت در منطقه به نفع محور مقاومت که ایران یکی از ستون های اساسی آن است رقم خورده و یکه تازی استعمارگران به پایان خط خود رسیده است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار پژوهش