راهیابی فیلم «خورشید» از ایران به فهرست جایزه اسکار

تهران - ایرنا - در بخش بهترین فیلم بین‌المللی اسکار، ۱۵ فیلم به فهرست کوتاه راه یافتند که خورشید از ایران به کارگردانی مجید مجیدی یکی از این آثار است. فیلم خورشید در میان ۹۳ فیلمی که از کشورهای مختلف به اسکار معرفی شده بودند، این موفقیت را کسب کرد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا به نقل از  سایت آکادمی اسکار اسامی ۱۵ فیلم بخش اسکار بهترین فیلم بین‌المللی عبارتند از:

یک دور دیگر (دانمارک)

روزهای بهتر (هنگ‌کنگ)

شارلاتان (جمهوری چک)

گروهی (رومانی)

رفقای عزیز (روسیه)

من دیگر اینجا نیستم (مکزیک)

امید (نروژ)

نفرین لیورونا (گواتمالا)

مامور مخفی (شیلی)

شب شاهان (ساحل عاج)

کجا می‌روی آیدا؟ (بوسنی‌وهرزگوین)

خورشید (ایران)

دو تن از ما (فرانسه)

یک آفتاب (تایوان)

مردی که پوستش را فروخت (تونس)

کمیته نامزدی فیلم بلند بین‌المللی پس از دیدن این فیلم‌ها درباره پنج نامزد نهایی تصمیم می‌گیرد و نام برگزیده‌ها روز ۱۵ مارس ۲۰۲۱ (۲۵ اسفند) همراه نامزدهای ۲۲ بخش‌ رقابتی دیگر جوایز اسکار اعلام خواهد شد. برنده اسکار فیلم بلند بین‌المللی تنها با رأی تمام اعضای فعال و دائمی آکادمی انتخاب خواهد شد.

خورشید فیلمی به کارگردانی مجید مجیدی و نویسندگی مشترک مجید مجیدی ونیما جاویدی‌ است.   این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بهترین فیلم از نگاه داوران جشنواره شد.  علی نصیریان، جواد عزتی،  طناز طباطبایی، روح الله زمانی، ابوالفضل شیرزاد و شمیلا شیرزاد از جمله بازیگران این فیلم هستند.

در خلاصه داستان فیلم آمده است:‌ علی کودک دوازده ساله ای است که همراه دوستانش با دزدی قطعات و کار در یک انبار لاستیک، زندگیشان را می گذرانند تا اینکه با پیشنهاد جدیدی از سوی خلافکاران محل مواجه می شوند.

در سال ۱۳۷۷ فیلم بچه های آسمان ساخته مجید مجیدی به عنوان نماینده ایران در اسکار برای اولین بار به فهرست ۵ فیلم نهایی اسکار راه پیدا کرد. فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی  ۱۸ سال بعد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار ۲۰۱۷ (۱۳۹۵) را کسب کرد. فرهادی در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۰) نیز با فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه اسکار شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha