کیفیت هوای هفت منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: هم اکنون کیفیت هوای هفت منطقه در کلانشهر مشهد در وضعیت هشدار قرار دارد.

تورج همتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین کنونی شاخص کلی کیفیت هوای مشهد ۹۵ ای.کیو.آی به معنای هوای سالم است اما با رسیدن به عدد ۱۰۱ وارد وضعیت هشدار خواهد شد.

وی با اشاره به اطلاعات دریافتی از تمامی ایستگاههای سنجش کیفیت هوا مستقر در مناطق ۲۳ گانه مشهد ادامه داد: هم اکنون کیفیت هوا در مناطق خیام شمالی، شهید کریمی، امامیه، خیام جنوبی، شهید آوینی، وحدت و لشکر نشانگر هوای آلوده برای افراد حساس است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کیفیت هوا در سایر ۱۶ منطقه دارای ایستگاه سنجش کیفیت هوا در وضعیت سالم قرار دارد.

همتی افزود: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری و با استفاده از خودرو، نقش مؤثر خود را در بهبود وضعیت هوای این شهر ایفا کنند. 

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای "افراد حساس و کودکان" و این شاخص بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای "همه سنین" محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی نیز نشانگر وضعیت "اضطراری" و بالاتر از عدد ۳۰۰ نمایانگر وضعیت "بحرانی" آلودگی هوا است. 

روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد رفت و آمد می کنند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =