مدیر دادستان‌های استیضاح: ترامپ مرتکب جرم بزرگی شد

نیویورک- ایرنا- مدیر دادستان‌های پرونده استیضاح ترامپ در محکمه سنا بر ارتکاب جرم بزرگ دونالد ترامپ تاکید کرد و گفت طبق قانون اساسی همه رئیسان جمهوری تا آخرین روز مسئولیت خود باید پاسخگو باشند.

به گزارش ایرنا، پس از تصویب قطعنامه چگونگی روند برگزاری محکمه ترامپ در سنای آمریکا، جیمی راسکین سرپرست تیم مدیر استیضاح مجلس نمایندگان، دلایل و مستندات قانونی بودن استیضاح و اتهام‌های ترامپ را ارائه داد.

وی افزود: پرونده تیمش علیه رئیس جمهوری سابق آمریکا براساس واقعیت‌های سرد و سخت است. همه چیز در مورد واقعیت هاست.

عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد ترامپ وکلای خود را به دادگاه فرستاده است تا تلاش کنند مانع شنیدن حقایق این پرونده در سنا شوند. آنها می‌خواهند دادخواست را قبل از ارائه هرگونه مدرک به پایان برسانند. استدلال آنها این است که اگر در چند هفته اخیر ریاست جمهوری خود مرتکب جرم استیضاح شوید ، این کار را بدون مصونیت از قانون اساسی انجام می‌دهید.

راسکین اضافه کرد اگر این استدلال بنیادی را که وکیل رئیس جمهوری ترامپ ارائه می‌دهند، بپذیریم، خطر این را داریم که ۶ ژانویه( ۱۷ دی‌ماه) بار یگر در آینده تکرار شود.

در ادامه این اظهارات وی ساعت شماری از وقایع یورش هواداران ترامپ به کنگره و اظهارات و سخنرانی‌های همزمان وی را به نمایش درآورد.

ترامپ در سخنرانی خود می‌گفت: ما مانند جهنم می‌جنگیم؛ ما به کنگره می‌رویم.

فیلم ها از ساختمان کنگره نشان می‌داد که طرفداران قبل از شکستن درهای کنگره با پلیس درگیر شده و از دیوارهای ساختمان بالا می‌روند. تصاویر از داخل کنگره هم نشان می‌داد اعضای کنگره قبل از حمله آشوبگران به طبقه سنا و دفاتر اعضای آن تخلیه می‌شوند. یک ویدئو لحظه شلیک و کشته شدن یکی از شورشیان را به نمایش درآورد.

حامیان ترامپ در ۱۷ دی‌ماه، کنگره آمریکا را به تصرف درآوردند و باعث هرج و مرج در آن و وارد ساختن خسارات جانی و مالی شدند.

ترامپ در سخنرانی همان روز که مقابل کاخ سفید برگزار می‌شد از حامیان خود خواست به سمت کنگره بروند و علیه شمارش تشریفاتی آرای گزینشگران برای تایید پیروزی جو بایدن، مبارزه کنند.

در نتیجه این شورش که مقامات آمریکا آن را تروریسم داخلی می‌نامند، پنج نفر جان خود را از دست دادند از جمله زنی که توسط به ضرب گلوله کشته شد.

جیمی راسکین پس از پخش فیلم از شورش در کنگره گفت که اقدامات رئیس جمهوری سابق در دامن زدن به شورش "یک جرم و جنایت بزرگ" است. اگر این یک جرم استیضاح نیست، پس چنین چیزی وجود ندارد.

وی افزود ترامپ می‌خواهد سنا را "در طول دوره گذار ریاست جمهوری" ناتوان جلوه دهد، در حالی که از نظر راسکین این یکی از مهمترین و شکننده‌ترین زمان‌ها برای کشور است.

مدیر هیات دادستان‌های استیضاح ترامپ ادامه داد انتقال قدرت همیشه خطرناک‌ترین لحظه برای دموکراسی‌ها است. هر مورخ این موضوع را به شما می‌گوید. ما فقط آن را به حیرت‌انگیزترین شکل دیدیم. ما آن را گذرانده‌ایم و شما می‌دانید که بنیانگذاران قانون اساسی ما آن را می‌دانستند.

راسکین اضافه کرد چرا آنها قانون اساسی را با سوگندی نوشته‌اند که رئیس جمهوری را از اولین روز تا آخرین روز ریاست جمهوری و هر روز بین آن مقید می‌کند. به همین دلیل است که دموکرات‌ها دادرسی علیه رئیس جمهوری که سمت خود را ترک کرده است،  قانونی می‌دانند.

وی یادآور شد: طبق قانون اساسی و تحت سوگند آن، رئیس جمهوری ایالات متحده از ارتکاب جنحه و جنایات بزرگ در هر زمانی که در منصب خود است، منع شده است. در واقع، این یک دلیل خاص است که استیضاح، محکومیت و رد صلاحیت برای محافظت از ما در برابر روسای جمهوری است که سعی می‌کنند قدرت مردم را در انتخابات به دست آورند و حکومت اوباش را جایگزین حکومت قانون کنند.

سرپرست هیات دادستان‌های محکمه ترامپ تصریح کرد: این اختیارات باید اعمال شود، حتی اگر رئیس جمهوری در هفته‌های آخر حضور در دفتر خود مرتکب تخلف شود. در واقع، این دقیقا در همان زمان است که ما به آنها بیشترین نیاز را داریم، زیرا این زمانی است که انتخابات مورد حمله قرار می‌گیرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha