امسال ۹۲.۵ میلیون یورو در استان کرمانشاه سرمایه‌گذاری شد

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه گفت: امسال‌ ۹۲.۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی در استان در حوزه صنعت و معدن انجام شده که ۱۱ درصد از مجموع سرمایه‌گذاری خارجی حوزه صنعت و معدن کشور توسط این استان محقق شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا «محسن دارابی» عصر سه‌شنبه در مراسم روز ملی صادرات با حضور معاون وزیر صمت و استاندار کرمانشاه در سرسرای اجتماعات اتاق بازرگانی با گرامیداشت دهه فجر افزود: 
با این میزان سرمایه گذاری، استان کرمانشاه رتبه چهارم کشور را در جذب سرمایه‌گذاری خارجی به خود اختصاص داده است.

وی همچنین گفت: در سال گذشته، در استان کرمانشاه ۱۱۰ میلیون یورو در بخش سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه صنعت و معدن صورت گرفته که در مجموع این استان با رتبه سوم کشوری ۱۳ درصد سرمایه‌گذاری خارجی را در این حوزه به خود اختصاص داد.

افتتاح ۸۳ پروژه در دهه فجر

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه گفت: در دهه مبارک فجر امسال، ۸۳ پروژه و واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۱۷هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی هزار و  ۴۱۱ نفر به بهره‌برداری و راه‌اندازی مجدد رسید که از بزرگ‌ترین این پروژه‌ها می توان به صنایع چاپ و بسته‌بندی (غرب کارتن) و اسیدسیتریک اشاره کرد.

دارابی به راه‌اندازی قوطی سازی سینا به‌ عنوان یک پروژه بزرگ صنعتی و ملی پرداخت و ادامه داد: قوطی سازی سینا با سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۵۰۰ نفر در آذرماه سال جاری و در استان کرمانشاه افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

وی در ادامه برگزاری منظم جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار کرمانشاه و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه اشاره کرد افزود: از ابتدای سال تا پایان آذرماه سال جاری، ۹۹ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برگزارشده است که مهم‌ترین دستاورد آن احیا و راه‌اندازی ۳۳ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۱۱ هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال و اشتغال ۶۲۹ نفر بوده، همچنین فعال‌سازی ۱۶ واحد معدنی راکد با سرمایه‌گذاری ۱۳۷ میلیارد ریال و اشتغال ۱۲۷ نفر اشاره کرد.

انجام سه میلیارد دلار صادرات

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد سازمان در حوزه تجارت خارجی پرداخت و افزود: تا پایان دی‌ماه سال جاری سه میلیارد دلار صادرات غیرنفتی از مرزها و گمرکات استان صورت گرفته که سهم استان کرمانشاه از سبد صادرات کل کشور، پنج درصد و از صادرات کل کشور به عراق، ۴۰ درصد بوده است.

دارابی در خصوص حمایت از تولیدکنندگان و صنعتگران استان نیز توضیحاتی را ارایه داد و تأکید کرد: جذب ۴۳۵ میلیارد ریال کمک‌های فنی اعتباری و پرداخت ۹ هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان‌ قیمت به واحدهای تولیدی در قالب سرمایه‌گذاری ثابت و سرمایه در گردش از عمده فعالیت‌های سازمان در بخش حمایت از بنگاه‌های اقتصادی است.

وی در ادامه به عملکرد سازمان صمت در بخش معدن نیز اشاره کرد و افزود: در استان کرمانشاه ۷۰ درصد از معادن فعال بوده که براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش فعال‌سازی واحدهای معدنی رتبه هفتم کشوری هستیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در پایان یادآور شد: ۳۸۰ محدوده بلوکه‌شده معدنی در لایه آزادسازی قرارگرفته است که به دستور و تأکید مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آذرماه سال جاری مزایده معدنی برگزار و همچنین به ‌زودی در بهمن‌ ماه سال جاری نیز مزایده معدنی دیگر که در مجموع بیش از ۱۰۰ واحد معدنی از طریق فراخوان عمومی به متقاضیان و افراد واجد شرایط واگذار می‌شود.

در پایان این آیین از ۱۵ تن از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه با اهدای تندیس و لوح یادبود تجلیل شد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارای ۲ مرز رسمی پرویزخان و خسروی و پنج بازارچه مرزی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها