حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش از اهداف مهم انقلاب ۵۷ بود

قم - ایرنا - مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای ضمن دعوت پرشور مردم به گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد که ایده حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و نظامِ اسلامی مبتنی بر جمهوریت و آرای مردم از اهداف اولیه و مهم انقلاب اسلامی مردم ایران در سال ۵۷ و بنیانگذاران آن بود.

در این بیانیه که نسخه ای از آن روز سه شنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: امام علی (ع) به مالک اشتر فرمود: «مگو من مقامی مسلّطم، فرمان می‏دهم و باید فرمان مرا ببرند؛ که پدید آمدن این حالت در حاکم، سبب فاسد شدن دل، سست شدن دین و قرار گرفتن در آستانه سقوط و زوال است».

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم آورده است: رهبر انقلاب، امام خمینی (ره)، همواره سعی داشت حاکمیت فردی که از آنِ شاه بود به حاکمیت جمعی به معنای جمهوریت تبدیل شود و نظام مبتنی بر آرای مردم جای نظام مبتنی بر آرای فردی را بگیرد.

بیانیه افزوده است که نظام جمهوری اسلامی که جای نظام شاهنشاهی را گرفت، "نظامی بود که باید آزادی، استقلال و عدالت را به جای استبداد، وابستگی و ستم می نشاند. یکی از عوامل مهم سقوط سلطنت پیشین، نظام ناسالم اقتصادی و فسادی بود که موجب شکاف طبقاتی در جامعه شده بود".

در ادامه بیانیه آمده است: وابستگان و مقربان آستان شاه به جای این که  به انتقاد دلسوزان ترتیب اثری دهند، فقط به ثناگویی می‌پرداختند و توهم، بزرگ‌بینی و دروازه تمدن بزرگ را در ذهن شاه می‌پروراندند. حرف شاه حکم و قانون بود و کسی در برابر سخنان و منویات او حق هیچ اظهار نظری جز تأیید و تملق نداشت. دستگاه امنیتی و اجرایی هیچگونه اراده‌ای از خود نداشت و احزاب مستقل و آزاد سرکوب می‌شدند. در این دوران، شاه زمانی پیام نهضت ملت را شنید که همه فرصت های تجدید نظر و اصلاح از میان رفته بود.

در بخش دیگری از بیانیه بیان شده است: نسل امروز ایران حق دارد عملکرد چهار دهه نظام را مورد نقد و ارزیابی قرار دهد و نقاط قوت و ضعف در عملکردها را بیابد و پاسخ این پرسش‌ها را بگیرد که شعارها و اهداف انقلاب چقدر محقق شده و عوامل پیشرفت و موانع تحقق آن کدامند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم افزوده است: امروز در آستانه چهل دومین سالگرد انقلاب قرار داریم. در طی این مدت هیچ زمانی چون امسال بر ملت ایران سخت نگذشت. مردم در زیر سنگ آسیای کرونا و تحریم‌های ظالمانه قرا گرفته‌اند و روزگار سختی را می گذرانند که باید هرچه زودتر با تصمیمات صحیح به موقع بلای تحریم را از سر ملت کوتاه کرد و نگذاشت همه سرمایه‌های ملت در این میان از دست برود.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: در چند ماه آینده با انتخابات ریاست جمهوری مواجهیم. در این انتخابات، اگر رد یا تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات همانند سال‌های گذشته باشد، گذشته از اینکه دلسوزان نظام را از گردونه خدمت به ملت محروم می‌کند، باز هم موجب دلسردی و کاهش مشارکت مردم در انتخابات خواهد شد.

بخش دیگری از بیانیه حاکی است: در سال‌های اخیر فسادهای گسترده در بدنه حاکمیت وجود داشته است. اگر جامعه تک صدایی نبود و رسانه‌ها منافع ملی را بر منافع گروهی و جناحی مقدم می‌داشتند، شاهد این فسادهای گسترده نمی‌بودیم. اگر مجلس جایگاه یک جناح باشد و تضارب آرایی در کار نباشد و صدای ملت از آن شنیده نشود، یقیناً شاهد فسادهای بیشتری در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی خواهیم بود. امیدواریم تدبیری اندیشیده شود تا در سال پیشِ رو گامی به جلو برداشته شود.

مجمع مدرسین در بخش دیگری از بیانیه خود ابزار امیدواری کرده است که "به جمهوریت نظام در کنار اسلامی بودن آن بها داده شود؛ بار دیگر شعارهای انقلاب بازبینی و به وعده‌های اول انقلاب عمل شود. بدانیم که شکست در رسیدن به اهداف انقلاب، تنها شکست انقلاب نیست؛ بلکه شکست اسلام و فرهنگ دینی در عرصه حاکمیت است".

در پایان این بیانیه تاکیده شده است: مجمع مدرسین و محققین ضمن گرامی‌داشت چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و گرامی‌داشت یاد و خاطره بنیانگذار انقلاب و شهدای آن، از مسئولان کشور می‌خواهد با تدبیر بیشتر، ضعف‌های موجود، به ویژه در مسائل اقتصادی و فاجعه بی‌ارزش شدن  پول و دارایی‌های مردم را از بین ببرند و معشیت مردم را گروگان سیاست‌های جناحی نکنند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها