۳عنوان کتاب با محوریت انقلاب در چهارمحال و بختیاری رونمایی شد

شهرکرد-ایرنا- همزمان با فرارسیدن ۲۲ بهمن‌ماه آیین رونمایی از سه عنوان کتاب با محوریت انقلاب اسلامی ایران روز سه‌شنبه از سوی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در آیینی که با حضور جمعی از مسئولان استانی و فعالان انقلابی در شهرکرد برگزار شد، کتاب‌ ۲ جلدی " تاریخ انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری" و کتاب‌های " انقلاب اسلامی به روایت زنان چهارمحال و بختیاری" و " تاریخ شفاهی شهدای شاخص انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری" رونمایی شد.

رییس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری روز سه‌شنبه در آیین رونمایی از سه عنوان کتاب و عصر خاطره انقلاب اسلامی گفت: کتاب‌های به چاپ رسیده در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی در استان سرآغازی‌ برای تدوین و تالیف آثار بیشتر در این حوزه به شمار می‌روند و برای انسجام بخشی و بالابردن کیفیت آثار به زودی جلسات نقد و بررسی آثار منتشر شده نیز برگزار خواهد شد.

حجت‌الله شیروانی افزود: اگر چه به دلیل ناشناخته بودن تاریخ انقلاب در چهارمحال و بختیاری، تدوین کتاب در این زمینه با سختی‌های بسیاری همراه شد اما امروز کتابی‌ 2 جلدی با بیش از یک‌هزار صفحه و با ارائه مستندات دقیق و معتبر چاپ و به علاقه‌مندان تقدیم می‌شود.

وی پرهیز از زیاده‌گویی و تالیف آثار با نگرشی صحیح به مباحث قومیتی‌ و سیاسی را از نکات برجسته کتاب‌های تالیف شده در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی در استان دانست و تصریح کرد: این آثار، اسنادی ماندگارند که نقش و سهم  مردم چهارمحال و بختیاری در شکل‌گیری انقلاب اسلامی را نمایان می‌سازند.

نویسنده کتاب " تاریخ شفاهی شهدای شاخص چهارمحال و بختیاری در انقلاب اسلامی" در گفت  و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در این کتاب به بررسی زندگی‌نامه و فعالیت‌های علی محمد مرادی، قربانعلی داوودی و سید عباس صالحی از شهدای استان در دوران انقلاب  پرداخته شده است، افزود: برای شناخت تاثیرات استان در جریان انقلاب اسلامی باید مطالعات‌ جامع‌تری انجام شود.

مریم نیکوزاده ثبت تاریخ و انتقال آن به نسل آینده را ضروری دانست و افزود: بسیاری از اتفاقات همچون پخش اعلامیه‌ها، جلسات مخفیانه و اقدامات ساواک که در دوران شکل‌گیری انقلاب در استان رخ داده است، همچنان بازگو نشده است و در برخی موارد غیرقابل تصور است که برای نسل جوان  جذابیت‌های خاصی دارد.

سیده آزیتا رضوی، نویسنده کتاب " انقلاب اسلامی به روایت زنان چهارمحال و بختیاری" نیز گفت: مبارزه برای حفظ حجاب بخش عمده فعالیت زنان استان در دوران انقلاب را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه زنان انقلابی استان در اجتماعاتی‌ که علیه نظام شاهنشاهی برگزار می‌شد حضور چشمگیری داشتند و همپای مردان به سخنرانی، قرائت بیانیه‌ها و مقالات پرداخته‌اند، افزود: زوایای پنهان بسیاری از فعالیت بانوان چهارمحال و بختیاری در آن دوران باقی مانده است چرا که با گذشت چهار دهه از انقلاب، عده‌ای از افراد جزییات خاطرات خود را فراموش کرده و یا از دنیا رفته‌اند.

داراب ظفریان دیگر پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری نیز با بیان اینکه سرعت بخشیدن به این‌گونه مطالعات ضروری است، گفت: برای تدوین تاریخ انقلاب نیاز به بررسی خاطرات افراد و شخصیت موثر در آن دوران است و این افراد گنجینه‌هایی محسوب می‌شوند که ممکن است با گذر زمان، امکان استفاده از این گنجینه‌های تاریخی از دست برود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha