عملیات توسعه شهری و امور زیربنایی ۹۷ هکتاری بازرگان آغاز شد

ارومیه- ایرنا- در دهمین روز از دهه مبارک فجر با حضور"مرتضی بانک" مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، عملیات توسعه شهری و امورزیربنایی ۹۷ هکتاری شهر بازرگان در زون B آغاز شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو روز سه شنبه در آیین کلنگ زنی این پروژه عمرانی که نماینده مردم منطقه آزاد ماکو در مجلس نیز حضور داشت گفت: طرح آماده سازی محدوده ۹۷ هکتاری بازرگان در زون B با هدف هدایت و تسهیل توسعه قانونمند منطقه، آماده سازی زمین و تحقق توسعه ضابطه‌مند شهری با اعتبار اولیه ۹۰۴ میلیارد ریال از محل درآمدهای سازمان منطقه آزاد ماکو اجرا می شود.

محمدرضا عبدالرحیمی افزود: این پروژه که توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء اجرا خواهد شد، شامل ۲ هزار و ۲۳۰ متر مربع خیابان ۲۲ متری، هزار و ۹۴۰  متر خیابان ۱۳ متری،  هطار و ۵۲۴ متر خیابان ۱۱ متری و  چهار هزار و ۸۴۷  متر خیابان هشت متری است که قرار است در مدت ۳۶ ماه اجرا شود.

وی اضافه کرد: حجم خاکبرداری و پی‌کنی این پروژه ۱۱۰ هزار و ۹۲۴ متر مکعب و خاکریزی و سنگ ریزی ۱۴۵ هزار و ۶۰۰ متر مکعب خواهد بود.

۲ واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیارد ریال در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

همچنین با حضور"مرتضی بانک" مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، ۲ واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد ریال در شهرک صنعتی شماره یک ماکو به بهره برداری رسید.

مرتضی بانک در این آئین اظهار داشت: سرمایه گذار این واحد تولیدی که روزی وارد کننده پوشاک به کشور بود، امروز با سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی به تولید کننده پوشاک (پیراهن و کت و شلوار) تبدیل شده است.

وی افزود: با حمایت از سرمایه گذاران در مناطق آزاد می توان آنها را به سوی تبدیل شدن به صادرکننده هدایت کرد.

همچنین معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان آزاد ماکو در آیین افتتاح این ۲واحد تولیدی به خبرنگار ایرنا گفت: این واحدهای تولیدی شامل پوشاک و پرده است که برای ۳۰۰ نفر اشتغالزایی شده است.

ابراهیم جلیلی افزود: واحد تولیدی پوشاک که در زمینه تولید پیراهن و کت و شلوار است فعلا با توجه به بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی د رحال حاضر با ۱۱۰ نفر در این واحد تولیدی مشغول به کار است که در صورت رفع محدودیت های بهداشتی این تعداد به ۲ برابر افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد : این واحد تولیدی با سرمایه گذاری خارجی به مبلغ سه میلیون دلار راه اندازی شده است

جلیلی اضافه کرد: هم اکنون با توجه به فعالیت جدید نیروی انسانی در این واحد روزانه ۶۰۰ پیراهن تولید می شود، که با افزایش ظرفیت به ۲ هزار عدد در روز خواهد رسید.

وی ادامه داد:  دومین واحد تولیدی پرده های توری طرحدار با سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی با اشتغالزایی مستقیم ۲۰ نفر و غیرمستقیم ۱۰۰ نفر در شهرک صنعتی شماره یک ماکو به بهره برداری رسید.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: فعالیت‌های عمرانی، تولیدی و کارخانه‌ای منطقه آزاد ماکو در دوران کرونا با افت و خیزهایی همراه بوده اما هیچ کدام از فعالیت‌ها در این منطقه تعطیل نشده است.

وی از حمایت صد درصدی سازمان منطقه آزاد ماکو از سرمایه گذاران خبر داد و افزود: خوشبختانه در راستای افزایش تولیدات منطقه با تکیه بر پتانسیل‌های بخش صنعت در منطقه از ابتدای سال ۹۲ تا نیمه اول سال جهش تولید، تعداد ۱۷۶ فقره پروانه بهره برداری صادر شده است که هم اکنون ۱۰۸ واحد تولیدی در محدوده منطقه آزاد ماکو و شهرک‌های صنعتی، فعال است.

جلیلی با بیان اینکه این تعداد واحد منجر به سرمایه گذاری داخلی به میزان ۱۲ هزار و ۴۹۸  میلیارد ریال و سرمایه گذاری خارجی به میزان ۲۰۰ میلیون دلار و اشتغالزایی سه هزار و ۲۶۱ نفر شده است ادامه داد: در راستای افزایش تولیدات منطقه با تکیه بر پتانسیل‌های بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید اقدامات اساسی و زیر بنایی خوبی انجام شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی امروز از هتل پنج ستاره ماوی، واحدهای تولیدی شرکت صنعت فرسازان ماکو، تولید کفش ویستا و از روند آماده سازی مرکز لجستیک شماره ۲ بازرگان - تیرپارک آناوطن بازدید کرد.

دیروز نیز با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عملیات محصور سازی منطقه آزاد ماکو آغاز و چند واحد تولیدی و گاز رسانی به روستاها و شهرک صنعتی شوط و مدارس خیّرساز افتتاح و به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها