افتتاح فاز اول طرح ۳۷۷ تخت‌خوابی در بیمارستان مسیح دانشوری

تهران-ایرنا- فاز اول ساختمان درمانی ۳۷۷تخت خوابی امام حسن مجتبی (ع) در بیمارستان مسیح دانشوری با حضور محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ، علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افتتاح شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این مراسم گفت: با راه اندازی کامل این ساختمان، بیمارستان مسیح دانشوری به یکی از بزرگترین مگابیمارستان های کشور، به ویژه در حوزه درمان بیماری های ریوی، تبدیل خواهد شد.

دکتر علیرضا زالی با اشاره به افتتاح به موقع فاز اول ساختمان ۳۷۷ تخت خوابی امام حسن مجبتی(ع)، عنوان کرد: در کنار تمام تلخکامی های بحران کرونا، یکی از افتخارات دانشگاه، برجسته شدن، تبلور و تجلی جایگاه ممتاز ملی و فراملی بیمارستان مسیح دانشوری بود که در روزهای ابتدایی با تجربه ای قلیل نسبت به این بیماری، از اولین مراکزی بود که محل ارجاع و پذیرش بیماران، همچنین انشای پروتکل های درمانی و کارآزمایی های بالینی بود.

وی با اشاره به جایگاه فرهنگی و هویت نوستالژی این بیمارستان، تصریح کرد: مرکز مسیح دانشوری در پیشینه پرافتخار خود، هدفمند در یک مسیر مطلوب حرکت کرده و به یک قطب علمی، آموزشی، پژوهشی و درمانی در عرصه ملی و فراملی تبدیل شده است. همچنین این بیمارستان به عنوان مرکز همکاری های سازمان بهداشت جهانی در زمینه بیماری های ریوی، سل و مبارزه با دخانیات شناخته می شود.

رییس دانشگاه شهید بهشتی با بیان مرجعیت بیمارستان در درمان بیماری های ریوی در کشور، عنوان کرد: مرکز مسیح دانشوری به ارایه خدمات علمی به عنوان کانون تعالی آموزش پزشکان، پیراپزشکان و گروه های آزمایشگاهی نیز می پردازد و مراجعین از کشورهای مختلف از جمله افغانستان، تاجیکستان، امارات، عراق و سوریه از خدمات این بیمارستان بهره مند می شوند.

زالی با اشاره به انجام ۲ هزار و ۵۰۰ جراحی تنگی نای در این مرکز، ادامه داد: این نوع جراحی در معتبرترین مراکز دنیا نیز به میزان یک سوم این تعداد انجام شده است. همچنین جراحی های پیچیده قفسه صدری، پیوند ریه، پیوند همزمان ریه و کلیه، ریه و قلب و پیوند همزمان قلب، کلیه و پانکراس نیز در این مرکز انجام می شود.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، بیمارستان مسیح دانشوری را یکی از مراکز پیشرو پژوهشی در دانشگاه خواند و گفت: ۹مرکز تحقیقاتی در این بیمارستان به کمک گروه های فراگیر نخبه همگان با یافته های نوین خدمت ارایه می دهند.

زالی عنوان کرد: راه اندازی این ساختمان درمانی، یک سرمایه گذاری هوشمند است، چراکه بیماری های ریوی در تمام کشورها، فارغ از وضعیت اقتصادی آنها، تا سال ۲۰۳۰ در زمره پنج بیماری شایع قرار خواهد گرفت. بنابراین سرمایه گذاری در این حوزه جزو الزامات جدی برنامه های راهبردی کشور است.

رییس بیمارستان مسیح دانشوری نیز گفت: با توجه به ضرورت مقابله جدی تر با کرونا و با مساعدت رییس سازمان برنامه و بودوجه و وزیر بهداشت، بهره برداری از ساختمان امام حسن مجتبی(ع) تسریع شد و با همکاری و مشارکت جمعی از خیرین حوزه سلامت در حال اجرا و آماده سازی است که با بهره برداری از این بخش، مجموع ظرفیت به ۸۰۰ تخت مجهز خواهد رسید که می‌تواند نقش موثری برای ارائه خدمت به بیماران و به ویژه در شرایط اضطراری مانند بحران کرونا ایفا کند.

علی اکبر ولایتی افزود: در طی این سال‌ها به این نتیجه رسیدیم که بیماری‌های تنفسی و عفونی بسیار جدی هستند لذا بر همین اساس فعالیت های بیمارستان مسیح دانشوری توسعه یافت و در حال حاضر در این خصوص جایگاه بسیار بالایی داشته و حرف اول را می‌زند.

مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری‌های ریوی دکتر مسیح دانشوری در سال ۱۳۲۰ هجری قمری به همت میرزا علی‌اصغرخان امین‌السلطان در شمالی‌ترین نقطه تهران آن‌سال ( دارآباد کنونی) و به توصیه پزشکان فرانسوی مظفرالدین‌شاه که در آن دوران به سل ریوی مبتلا شده بود، تأسیس شد. پس از مرگ شاه مسلول این مرکز که بی استفاده مانده بود با تلاش دکتر مسیح دانشوری در سال ۱۳۱۰ به آسایشگاه معلولان و مدرسه پرستاری تبدیل شد. متعاقب آن در دهه ۲۰ ساختمان‌ها و بخش‌های مختلفی در این مرکز توسط وزارت بهداری وقت و برخی اشخاص خیر از جمله بانو فخرالدوله قاجار بنیانگذار موسسه کهریزک، ساخته شد.

در سال ۱۳۶۵ این مرکز زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفت. در سال ۱۳۷۱ مرکز تحقیقات بیماری‌های ریوی و سل در محوطه مرکز پزشکی مسیح دانشوری تأسیس شد که در سال ۱۳۷۷ مرکز تحقیقات و بیمارستان تحت عنوان مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری‌های ریوی مسیح دانشوری ادغام شد. پژوهشگاه سل و بیماری‌های ریوی این مرکز دارای ۹ بخش مختلف بوده و قطب علمی منتخب کشور درخصوص بیماری‌های ریوی و سل شناخته می‌شود.

مسیح دانشوری متولد ۱۲۷۸ در نیشابور اولین پزشک متخصص ریه ایران بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش