ابوترابی فرد: نگاه منطقی بر مدیریت هزینه شرکت‌های دولتی حاکم شود

تهران- ایرنا- امام جمعه موقت تهران گفت: کاهش هزینه‌ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای حیات یک بنگاه اقتصادی است و علل اصلی ناکارآمدی و زیاندهی برخی شرکت های دولتی آن است که نگاه منطقی به مدیریت هزینه وجود ندارد و این علت اصلی بروز زیان‌دهی است.

به گزارش شامگاه سه شنبه ایرنا از اعلام روابط عمومی شرکت فروشگاهی شهروند، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی در دیدار با مدیرعامل و کارکنان شرکت شهروند به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی توضیح داد: یکی از اساتید من که مردی الهی بود در بحث تجارت و کسب و کار می گفت تاجر هوشمند سود خود را در خرید مناسب می بیند نه در افزایش فروش، این نگاه مهمی است؛ وقتی شهروند با بالغ بر ۸۰۰ شرکت تامین کننده ارتباط دارد آن کارشناسانی که این قراردادها را تهیه و امضا می کند، باید از سلامت نفس کامل برخوردار باشند.

وی ادامه داد: یکی از عللی که شرکت های غیرخصوصی دچار آسیب می شوند این است که این قراردادها به صورت صحیح و همه جانبه بسته نمی شود و باید عزم و همتی در دوستان باشد تا در این زمینه یک انقلابی رخ دهد و قراردادها صحیح، منطقی، عالمانه و با نگاه کارشناسی تهیه و تنظیم شود.  

به گفته ابوترابی فرد، گام بعدی کاهش هزینه هاست؛ کاهش هزینه ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای حیات یک بنگاه اقتصادی است و علل اصلی ناکارآمدی و زیاندهی شرکت های دولتی آن است که نگاه منطقی به مدیریت هزینه وجود ندارد و این علت اصلی بروز زیان دهی است.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: بخش بزرگی از بودجه جاری دولت در شرکت های دولتی هزینه می‌شود که بیشترشان نه تنها سودآور نیستند بلکه هزینه سنگینی به بیت المال تحمیل می‌کنند آنها نقشی در خلق ثروت ندارند در حالی که می توان این روند را مدیریت کرد و جلوی تحمیل هزینه های سنگین به بیت المال را گرفت.

ابوترابی فرد با بیان این که باید به نحوی عمل کنیم که میزان رضایت مندی مردم از کارهایمان ارتقا یابد، گفت: وقتی مشتری وارد شهروند می شود احساس کند که یک احترام ویژه ای به او می شود احترامی که در جاهای دیگر نیست.  

وی افزود: گاهی می توان بدون هزینه و با کمترین هزینه کاری کرد که مردم احساس می کنند وقتی وارد شهروند می شوند به آنها احترام گذاشته می شود؛ یکی از راه ها این است که کالای خوب با قیمت مناسب و با کیفیت بهتر ارائه کنید و این مصداق احترام به ارباب رجوع است.

امام جمعه موقت تهران به سیاست شرکت شهروند مبنی بر گسترش فعالیت ها از تهران به شهرهای دیگر اشاره کرد و گفت: برنامه توسعه شعب شهروند در شهرستان ها کار درستی است و می تواند منشاء تحول و جهش باشد؛ توصیه می کنم عملکرد مجموعه های موفق در دیگر کشورها را مطالعه و رصد کنید از تجربیات آنها استفاده کنید.

وی از ورود شرکت شهروند به بازار سرمایه استقبال کرد و گفت: شرکت هایی می توانند وارد بورس شوند که سالم کار می کنند و شفافیت در فرآیندهای عملیاتی و مالی دارند، شرکت شهروند وقتی وارد بورس شد فعالیت هایش در ویترین شیشه ای دیده می شود.  

امام جمعه موقت تهران افزود: ابزار نظارتی بورس نسبتا خوب و قابل اطمینان است و ورود در بورس به اصلاح ساختارها کمک می کند؛ این اتفاق به شما کمک می کند در آینده از بسیاری از مخاطرات مصون بمانید.

وی به مدیران شهروند توصیه کرد: در ساختار مدیریتی باید در چارچوب قواعد بازی حرکت کنید و انتصاب‌هایتان هم در چارچوب قرار می گیرد و این به روند اصلاح بنگاه کمک می کند.

ابوترابی فرد یادآور شد: قرآن می فرماید هر قدر می توانید عالمانه تصمیم بگیرید و قدم بردارید و این هم نمی شود مگر این که پشتوانه علمی و کارشناسی داشته باشید؛ قرآن کریم بر مدیریت مبتنی بر مشورت (خرد جمعی) تاکید دارد پس هر چه بیشتر مشورت کنید برایتان مفید تر خواهد بود.  

همچنین در این مراسم وحید کریمی مدیرعامل شرکت شهروند، با ارائه گزارشی از فعالیت های شرکت شهروند گفت: فروشگاه های شهروند با هدف احیای فروشگاه های زنجیره ای از زمان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی راه اندازی شد، این وقتی بود که اکثر فروشگاه های زنجیره ای قبل از انقلاب دیگر فعال نبودند و نسل جدیدی از فروشگاه های زنجیره ای هم به میدان آمده بودند که بسیار چابک عمل می کردند.

وی با تاکید بر سیاست مدیریتی شرکت مبنی بر اصلاح ساختار، تجدید نظر در قراردادها با تامین کنندگان، مدیریت و کاهش هزینه ها و ارتقاء فروش گفت: شرکت شهروند مزیت های خیلی خوبی نسبت به رقبا دارد که یکی از آنها پوشش گسترده در شهر و ارائه کامل و فراوان کالاهاست.  

کریمی افزود: شهروند در تهران چهل شعبه دارد و بیش از ۵۰ هزار بارکد در ۱۹۱ گروه کالایی به شهروندان ارائه می کند؛ پوشش کامل شهر تهران این ظرفیت را برای ما ایجاد می کند که در بخش فروش آنلاین نسبت به رقبا در شرایط بهتری باشیم چرا که کالاها را در کمترین زمان ممکن به دست مشتری رسانده و رسالت خود را که همانا صرفه جویی در وقت، آرامش در خرید و اطمینان در مصرف است جامه عمل بپوشانیم.

مدیرعامل شرکت شهروند همچنین به  برنامه های این شرکت برای ورود به بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اصلاح ساختار لازم برای این کار انجام شده است و کارگزار خود را هم مشخص کرده ایم پیش بینی ما این است که تا آخر اسفند مجوز ورود به بورس را بگیریم و در سه ماهه اول سال آینده سهام خود را به بازار عرضه کنیم.

وی افزود: شرکت شهروند در برنامه توسعه خود، گسترش ده هزار متری فضای فروشگاهی خود را در نظر دارد همچنین طبق برنامه با افتتاح فروشگاه های خود در شهرهای دیگر ۱۰ هزار متر دیگر به فضاهای فروشگاهی خود اضافه خواهیم کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha