۴۶۰ نفر از کارکنان آی سی یو در زنجان واکسن کرونا دریافت می‌کنند

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: از مجموع ۶۶۰ نفر از کارکنان بخش مراقبتهای ویژه " آی سی یو" بیمارستانهای این استان ۴۶۰ نفر نخستین مرحله واکسن علیه ویروس کرونا را دریافت می‌کنند.

دکتر پرویز قزلباش روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه از مجموع آمار یاد شده ۲۰۰ نفر از کارکنان بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها پیش از این به این بیماری کووید - ۱۹ مبتلا شده بودند، به دلیل ایمنی نسبی در مراحل بعدی واکسن را دریافت خواهند کرد، افزود:  همزمان با سراسر کشور تزریق واکسن کرونا به گروه هدف اول در تمامی بیمارستان های استان شامل بیمارستان های بخش های دانشگاهی و غیر دانشگاهی آغاز شد.

وی اضافه کرد: طبق برنامه اعلام شده واکسیناسیون کرونا در چهار فاز انجام می گیرد، که در مرحله اول کارکنان بخش آی سی یو، سپس کارکنان اورژانس، پرسنل بهداشت و درمان در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی تحت پوشش قرار می گیرند.

این مسوول ادامه داد: طی فازهای بعدی تزریق واکسن برای بیماران زمینه ای دارای فاکتورهای خطر، افراد مسن مطابق با گروه بندی سنی و طبق اولویت بندی مراکز تجمعی همانند سالمندان نیز انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این استان  آمادگی انجام واکسیناسیون در صورت ارسال واکسن کرونا به هر میزان را دارد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد، تاکید کرد: این استان به دلیل وجود شبکه جامع بهداشتی و نیروی انسانی لازم این آمادگی را دارد که در مدت زمان کوتاهی طبق اولویت بندی اعلام شده این کار مهم را به تدریج برای گروههای هدف انجام دهد.

قزلباش هدف از واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی و قطع زنجیره بیماری در کشور و این استان اعلام کرد و افزود: طبق آمارها ۸۵ درصد مرگ و میرهای کرونایی به سالمندان اختصاص دارد و تزریق واکسن به گروههای هدف به تعداد زیادی می تواند مشکلات را کاهش دهد.

کنترل کرونا در زنجان در گرو واکسینه شدن ۷۰ درصدی جمعیت آن است

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: برای قطع زنجیره کرونا و ایمنی در برابر بیماری در استان واکسیناسیون جمعیت ۶۵۰ هزار تا ۷۵۰ هزار نفری استان باید انجام گیرد که این اقدام زمان بر بوده و به چند ماه زمان نیاز دارد.

وی اضافه کرد: این میزان واکسیناسیون آمار بالایی را شامل می شود که در صورت دسترسی به واکسن های بیشتر این کار شتاب می یابد از طرفی باید به این مهم توجه داشت که تزریق واکسن در ۲ فاز انجام می گیرد و مدت زیادی را بخود اختصاص می دهد.

قزلباش در ارتباط با وضعیت کنونی ویروس کرونا نیز گفت: خوشبختانه با اقدامات مختلف نظیر اعمال محدودیت های کرونایی و همکاری زنجانی ها وضعیت بیماری در زنجان پایدار بوده و شمار بستری ها نسبت به هفته های قبل چندان تفاوتی نداشته اما شمار سرپایی ها افزایش داشته که یک زنگ خطر بوده و باید عموم مردم همچنان تا رسیدن به حد مطلوب و کنترل آن پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

به گفته این مسوول تزریق واکسن  علاوه بر شهر زنجان در شهرهای خدابنده و ابهر نیز آغاز شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha