نقشه زمین‌شناختی یکپارچه استان تهران به‌زودی منتشر می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور گفت: پروژه تهیه نقشه زمین‌شناسی یکپارچه استان تهران با مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم در مراحل پایانی قرار دارد و به‌زودی منتشر می‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، «رضا سلامتی» افزود: اوایل سال ۱۳۹۸ در مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای با هدف ارائه اطلاعات دقیق‌تر، جدیدتر و پیاده‌سازی داده‌های تولید شده از مقالات معتبر به ویژه در زمینه لرزه‌زمین ساخت، این پروژه آغاز شد و اکنون در مرحله پایانی است.

 ناظر پروژه تهیه نقشه یکپارچه استان تهران ادامه داد: برای تهیه این نقشه بیش از ۷۰ روز ماموریت صحرایی انجام شده و از واحدهای سنگی و رسوبات عهد حاضر برای آزمایش‌های فسیل‌شناسی، سنگ‌شناسی، رسوب‌شناسی و کانی‌شناسی نمونه‌برداری‌های لازم انجام گرفت.

سلامتی خاطرنشان کرد: به دلیل گسترش بی‌رویه شهر، حوضه آبریز طبیعی کوهپایه تهران، دست‌خوش تغییرات برگشت ناپذیر شده که بررسی‌های میدانی را با مشکلات بسیاری روبرو کرده که بر همین اساس علاوه بر برداشت داده‌های سطحی، از داده‌های زیرسطحی چاه‌ها، گودبرداری‌ها و ترانشه‌های راه‌ها و جاده‌ها استفاده شده است.

مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره مهمترین ویژگی‌های پروژه تهیه نقشه یکپارچه استان تهران گفت: تطبیق داده‌های سن‌سنجی مطلق موجود و تعیین سن مجدد نهشته‌های آبرفتی تهران مهم‌ترین ویژگی‌ این پروژه است و براساس مطالعات انجام شده تغییر قابل ملاحظه‌ای در جایگاه ژئوکرونولوژی واحدهای آبرفتی ایجاد شده است.

به گزارش ایرنا، پیش از این رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفته بود: نقشه‌برداری از دو میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومترمربع از اراضی کشور از اولویت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی محسوب می‌شود و شناسایی معادن جدید یکی از اهداف اجرای این پروژه است.

علیرضا شهیدی توضیح داد: سال ۸۱ به بعد با استفاده از ظرفیت هوایی و اجرای پروژه‌های عکس‌برداری هوایی، تحولی در وضعیت اکتشاف معادن کشور صورت گرفت و توانستیم بسیاری از ذخایر پنهان را کشف کنیم، ضمن اینکه تأمین امکانات بیشتر این امکان را فراهم می سازد تا از توان خود در کشف معادن بهره بیشتری گرفته شده و موجب پیشرفت کشور شود.

وی گفت: اکنون نقشه خطی برای اکتشاف معادن در ۱۵۰ هزار کیلومترمربع از اراضی کشور تهیه شده  و این روند به شکل مستمر ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha