ارزش تولید سالانه هر یزدی ۱۰ میلیون تومان بیشتر از میانگین کشوری است

یزد - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد ارزش تولید سالانه هر شهروند یزدی در عرصه های مختلف را طبق آمار حدود ۵۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: این عدد نسبت به کل کشور ۱۰ میلیون تومان بیشتر است.

 به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد به ایرنا، سید مجتبی حسینی پور با گرامیداشت دهه فجر( ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه) افزود: به لحاظ اقتصادی استان با ۶۰ هزار و ۳۱۱ میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی سهم ۱,۸ درصد از تولید کشور را در اختیار دارد که نشان می دهد بیش از سهم جمعیت خود یعنی ۱.۴۸ درصد، در اقتصاد کشور سهم دارد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۶ استان به لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی بدون محاسبه نفت در جایگاه سوم و بعد از  بوشهر و تهران قرار داشت و به لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی با احتساب درآمدهای نفت در جایگاه ششم و بعد از بوشهر، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و تهران قرار داشت. 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد رتبه این استان در اقتصاد غیرنفتی کشور را در سال ۱۳۹۸ در میان ۳۱ استان در ردیف ۱۶ ذکر کرد که این عدد در مقایسه با سال قبل از آن یک پله رشد نشان می دهد. 
به گفته حسینی پور رشد اقتصادی استان در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۰ به طور متوسط سالانه چهار درصد بود که وجود بخش های ارزش آفرین از جمله تولید نساجی ، تولیدات گلخانه ، دام و طیور ، کانی های غیر فلزی  ، معدن ، راه آهن و از این قبیل امور در  این رشد موثر بود. 
رییس ستاد درآمد یزد افزود: یزدی ها ۱,۸۴ درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی ، ۱.۲۱ درصد ارزش افزوده بخش معدن (با احتساب نفت)نزدیک به سه درصد ارزش افزوده صنعت ساخت و ۱.۸ درصد ارزش افزوده بخش خدمات کشور را به خود اختصاص دادند.
رتبه اول امنیت سرمایه گذاری در کشور

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد افزود: این استان در شاخص ملی امنیت سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۸ جایگاه نخست را در میان ۳۱ استان به دست آورد که این نکته خود بستری امن برای جذب سرمایه گذاری را فراهم می سازد.
حسینی پور خاطرنشان کرد : بیش از  ۳۰ فرصت سرمایه گذاری جدید در قالب مجوزهای سرمایه گذاری بی نام در دست اقدام است که بخشی از این مجوزها صادر و مابقی در دست اقدام است.
وضعیت مهاجرت و سایر محدودیت های استان

به گفته دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه یزد بررسی وضعیت مهاجرت به استان در سال‌های اخیر، نشان‌دهنده رشد قابل توجه مهاجرت خالص به استان در بازه زمانی ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ است.
وی اظهار کرد: خالص مهاجرت به استان، ۳۶ هزار و  ۷۴۶ نفر معادل ۲.۳ درصد از جمعیت استان است که از این نظر جایگاه سوم را از حیث خالص مهاجرت در کشور دارد.
حسینی پور همچنین محدودیت منابع آب ،آلودگی هوا، خصوصاً در حوزه دشت یزد- اردکان ، تمرکز بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در شهر یزد و در محور یزد- اردکان و نبود توازن مطلوب در ساختار فضایی استان ،تعدد پروژه‌های نیمه تمام عمرانی، پراکندگی سکونتگاه‌ها ،کمبود زیرساخت‌های مناسب برای برنامه‌ریزی جهت نشاط اجتماعی ، وجود بیکاری به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی و بالا بودن میزان بیماری‌های قلب و عروق، سرطان‌ها، دیابت و از این قبیل مسایل را از چالش های استان عنوان کرد.
مهمترین قابلیت ها و دستاوردها 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد گفت: با وجود تمامی محدودیت ها و چالش هایی که پیش روی توسعه استان قرار دارد، استان از توانمندی و ظرفیت های ویژه ای برخوردار است که آن را در کشور متمایز ساخته است. 
حسینی پور ثبت جهانی شهر یزد و ظرفیت بالای توسعه صنعت گردشگری،  قرارگیری در ردیف ۶ استان بزرگ صنعتی کشور ، وجود شهرک ها و نواحی صنعتی آماده و مجهز به امکانات زیربنایی و توسعه برخی خوشه های صنعتی ازجمله نساجی ، کاشی و سرامیک، فولاد و مواد غذایی (شیرینی و فرآورده های کنجدی) را از جمله این ظرفیت ها برشمرد.
وی قرارگیری در ردیف ۲ استان برتر گلخانه ای ، جایگاه برتر پارک علم و فناوری ،استقرار اولین منطقه ویژه علم و فناوری فعال ، جایگاه نخست نسبت نخبگان به جمعیت ، قرارگیری در مرکز جغرافیایی ایران و دسترسی مناسب به راه های حمل و نقل و بازارهای داخلی و بین المللی، وجود سرمایه انسانی و اجتماعی مستعد و روحیه کارآفرینی و مشارکت جویی مردم و فعالان اقتصادی– اجتماعی را از دیگر قابلیت ها برشمرد .
چشم انداز و راهبردهای توسعه بلند مدت  

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه یزد با اشاره به تدوین سند آمایش استان ، با تشریج چشم انداز توسعه استان در افق ۱۴۲۴ تبدیل یزد به مرکز تجارت و بازرگانی نوین، توسعه پایدار صنعتی و معدنی با اتکا بر فناوری های پیشرفته و دانش بنیان، توسعه کیفی بخش کشاورزی مدیریت پایدار تامین و مصرف آب مورد نیاز و صیانت از محیط زیست را از چشم اندازهای توسعه نام برد.
حسینی پور همچنین گفت:ارتقای جایگاه ترانزیتی، پاسداشت و تقویت میراث فرهنگی و معنوی ، توسعه پایدار گردشگری.کیفیت بخشی آموزش، تکمیل و ارتقای زیست بوم فناوری و نوآوری و شکل گیری اقتصاد دانش بنیان، مدیریت و کنترل روند مهاجرت.تقویت سرمایه اجتماعی و توسعه خدمات برتر با رعایت استانداردهای جهانی از دیگر راهبردهای کلان توسعه ای یزد است . 
اقدامات خاص در راستای تسهیل فرایند توسعه
وی  در ادامه تدوین سند مطالعات آمایش به عنوان سند راهبری توسعه استان را یکی از مهمترین اقدام در حوزه برنامه ریزی برای تحقق توسعه پایدار نام برد و افزود: در این سند، راهبردهای تحقق اقتصاد دانش بنیان ، گسترش فعالیت های مزیت دار و ارزش آفرین متناسب با شرایط اقلیمی و محیط زیست و نیز تامین آب پایدار از منابع پایدار مورد توجه قرار گرفته است .
دبیر ستاد مدیریت و راهبری اقتصاد مقاومتی یزد توسعه تعامل و هماهنگی میان تشکل های تخصصی غیردولتی و دستگاه های دولتی در بالاترین سطح خود در قالب ستاد های اقتصاد مقاومتی ، شورای گفت و گو ، کارگروه تسهیل را از دیگر محورهای تحولبرشمرد .
وی همچنین از پیشرفت ۴۰ درصد تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال روستایی استان در ۹۰ روستا خبر داد .
حسینی پور اهتمام خاص در راستای توسعه مسیرها و کریدورهای حمل و نقل استان از جمله ۲خطه کردن مسیرهای ریلی ، احداث راه آهن یزد- اقلید برای اتصال یزد به جنوب غرب کشور ، ۲خطه کردن مسیرهای  یزد- بافق، یزد- خاتم ، یزد – طبس و اردکان – چوپانان و پیگیری برای تامین اعتبار عمرانی مورد نیاز برای تکمیل طرح های موثر و کلیدی استان را از دیگر اقدامات ذکر کرد.
دبیر کارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوری و نوآوری یزد  از اهتمام خاص در راستای توسعه حوزه نوآوری و تحقق اقتصاد دانش بنیان با تاسیس مراکز و شکل گیری اکوسیستم مرتبط و تمرکز بر گسترش واحد های تحقیق و توسعه در صنایع را از جمله تحولات یزد نام برد . 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد همچنین توجه به اجرای پروژه های اجتماعی و معیشتی ، اختصاص اعتبار برای ساماندهی مناطق حاشیه ای ، بهبود شاخص محیط زیست از طریق اختصاص اعتبار برای راه اندازی مانیتوریگ و پایش محیط زیست ، تامین اعتبار برای توسعه مراکز بهداشتی و درمانی ، نوسازی مدارس و اجرای پروژه های بزرگ فرهنگی را جمله اقداماتی دانست که برای تحول در توسعه استان صورت گرفته است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها