هزار میلیارد تومان طرح با حضور نائب‌رییس مجلس در مراغه کلنگ‌زنی شد

مراغه - ایرنا - خط تولید بطری سبک و نیروگاه ۲۵ مگاواتی کاوه سودای مراغه با هزار میلیارد تومان اعتبار و با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی کلنگ‌زنی شد.

«علی نیکزاد» روز سه‌شنبه در این آیین اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما اقتصاد دلالی بر اقتصاد تولیدی غلبه دارد و در حقیقت اقتصاد دلالی اصلی‌ترین مشکل حوزه تولید در کشور است.

وی اضافه کرد: باید زمینه را برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در سطح کشور آماده کنیم و در وضعیت کنونی دولت، آنان را به سمت اقتصاد تولیدی سوق دهیم.

وی ادامه داد: تلاش در جبهه تولید از اصلی‌ترین وظایف مسوولان در شرایط فعلی بوده و تکلیف امروز، جهاد در راه تولید و پویایی اقتصادی است.

نیکزاد تصریح کرد: امروز توپ و تانک دیگر انقلاب اسلامی را تهدید نمی‌کند بلکه مباحث اقتصادی برای کشور مشکل‌آفرین شده است.

نائب رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دشمن در حوزه اقتصادی کشور را تهدید می‌کند و باید در این راستا تمام امکانات و تجهیزات را بسیج کنیم.

وی همچنین انقلاب اسلامی را بی‌بدیل و بی‌نظیر خواند و بیان کرد: استقلال امروزمان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی به برکت همین انقلاب و خون شهدا حاصل شده است و باید از آن پاسداری کنیم.

بی‌مهری‌های بسیاری در حق مراغه صورت گرفته است

نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین بیان کرد: مراغه بعد از تبریز دومین و مهمترین شهرستان استان است اما متاسفانه در طول سالیان بی‌مهری‌های بسیاری در حق این شهرستان صورت گرفته است.علی علیزاده اظهار داشت: متاسفانه حوزه اشتغال و صنعت این شهرستان مورد بی‌توجهی قرار گرفته و در حال حاضر شهرک صنعتی مراغه سوت و کور است.

وی بزرگترین معضل شهرستان را بیکاری عنوان کرد و ادامه داد: باید شرایط برای ورود بخش خصوصی به حوزه صنعت تسهیل شود و نباید سرمایه‌گذاران برای گرفتن مجوز، سال‌ها پشت در مدیران در انتظار باشند.

وی اضافه کرد: این موصوع بزرگترین ناراحتی بخش خصوصی است و عده زیادی همواره در جلسات مختلف آن را مطرح می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه امروز کشور از نامدیریتی‌ رنج می‌برد، افزود: مدیران به جای وظایف قانونی خود دنبال مسایل جانبی نباشند و زمینه را برای ایجاد اشتغالزایی فراهم کنند.

وجود کاوه سودا برای مراغه همانند وجود قلب در بدن است

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در این آیین گفت: شرکت کاوه‌سودا یکی از ظرفیت‌های جنوب آذربایجان‌شرقی به شمار می‌رود و وجودش همانند وجود قلب در بدن است.


سیدعلی موسوی بیان کرد: ایجاد واحدهای جدید در این مجموعه در راستای کمک به رفع موضوعات زیست محیطی این واحد است و در در این راستا به زودی با مشاوره رسمی از سوی دانشگاه تبریز، موضوعات مربوط به دفع پساب این مجموعه رفع خواهد شد.

وی اظهار داشت: برخی از افراد نباید به دلیل مسایل سیاسی به اقتصاد شهرستان لطمه بزنند و باید مسیر را برای حل مشکلات احتمالی هموار کنند.

وی اصافه کرد: این مجموعه ۲ سال به عنوان صادرکننده و تولیدکننده برتر کشور انتخاب شده و در حال حاضر محصولات تولیدی را به بیش از ۴۵ کشور صادر می‌کند.

معاون مجتمع صنعتی و مدیر کاوه سودا نیز در این آیین گفت: پروژه خط تولید بطری سبک در زمینی به مساحت ۲۵۰ هزار مترمربع با ظرفیت تولید ۵۰ هزار تن در سال کلنگ‌زنی شد.

سعید حسنی اظهار داشت: در زمان عملیات اجرایی پروژه نزدیک به یکهزار نفر در این مجموعه مشغول فعالیت خواهند شد و پس از اتمام و بهره‌برداری برای ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی خواهد شد.

وی افزود: مدت زمان اجرای این پروژه ۱۵ ماه و ماشین‌آلات خط تولید آن از کشورهای چین، ایتالیا و فرانسه وارد و قسمتی از آن نیز توسط متخصصان داخلی ساخته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه انواع بطری سبک در رنگ‌های مختلف و انواع چاپ‌های روی بطری محصولات در این خط قابل تولید خواهد بود، ادامه داد: همچنین نیروگاه ۲۵ مگاواتی با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری نیز در این مجتمع احداث می‌شود و در مجموع برای این ۲ طرح، یکهزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایرنا علاوه بر نائب رییس مجلس شورای اسلامی و سایر سخنرانان، «روح‌الله متفکر آزاد» عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، «سیدعلی موسوی» نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، «حسن عباس‌نژاد» مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی و دیگر مسوولان استانی و شهرستانی در این آیین حضور داشتند.

کارخانه کاوه سودای مراغه در سال ۱۳۸۳ با اشتغالزایی برای یکهزار نفر آغاز به کار کرد تا بخشی از مواد اولیه کارخانه‌های شیشه، مواد شوینده و سایر واحدها را تولید کند و در حال حاضر بیش از ۲ هزار نفر در این کارخانه مشغول فعالیت هستند.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان‌شرقی قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها