هدف پدافند غیرعامل در حوزه کشاورزی خودکفایی در تولید منابع غذایی است

تهران- ایرنا- رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: از مهمترین موانع مدیریت منابع ژنتیکی کشور در سال‌های گذشته که بسترساز سرقت منابع ژنتیکی ایران بوده فقدان قانون در این حوزه است.

به گزارش ایرنا از رسانه پدافند غیرعامل کشور، سرتیپ غلامرضا جلالی روز سه‌شنبه در افتتاحیه مرکز ملی منابع ژنتیک کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در حفاظت از منابع ژنتیک و تنوع زیستی کشور اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در بند ۶ سیاست‌های کلی محیط زیستی کشور بر تهیه‌ اطلس زیست‌بوم کشور و حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه‌ منابع طبیعی تجدیدپذیر و اعمال محدودیت قانونمند در بهره‌برداری از این منابع متناسب با توان اکولوژیک آنها بر اساس معیارها و شاخص‌های پایداری، مدیریت اکوسیستم‌های حساس و ارزشمند و حفاظت از منابع ژنتیک و ارتقاء آنها تا سطح استانداردهای بین‌المللی تاکید دارند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از مهمترین موانع مدیریت منابع ژنتیکی کشور در طی سال‌های گذشته فقدان قانون در این حوزه بود است، تصریح کرد: روند تدوین تا تصویب قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی کشور، بسیار طولانی بوده است و همین غفلت‌ها زمینه را برای احتمال سرقت منابع و ذخایر ارزشمند ژنتیکی که یک ثروت عظیم ملی است افزایش می‌دهد. شواهد نشان می‌دهد برخی از کشورها ذیل عناوین علمی و پژوهشی تلاش می‌کنند منابع ژنتیکی کشور را در حوزه مختلف به سرقت ببرند.

تصویب نظامنامه مرزبانی زیستی در سال ۹۶

جلالی با بیان اینکه در ۳ سال گذشته سازمان پدافند غیرعامل کشور، تلاش بسیاری را در زمینه نهادینه کردن موضوع مرزبانی زیستی در کشور انجام داده است، عنوان کرد: در موضوع مرزبانی زیستی نزدیک به ۱۷ دستگاه مختلف دخیل هستند که خوشبختانه نظام اجرایی پدافند زیستی کشور در شورای عالی پدافند غیرعامل کشور به تصویب رسید و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.  

اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی در تهدیدات مشخص می‌شود

جلالی با بیان اینکه منابع ژنتیکی در توسعه بخش کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی، اهمیت بسیاری دارد، تصریح کرد: یکی از ابزارهای سلطه در آینده، تسلط از طریق غذا خواهد بود. برای مثال، بسیاری از این مراکز تحقیقاتی وابسته به شرکت‌های چند ملیتی، به دنبال تولید بذرها ژنتیکی یکبار مصرف هستند زیرا با ثبت جهانی این بذرها، همواره کشورها برای کشت و کار خود وابسته به این شرکت‌ها خواهند بود.  

جلالی در حوزه اقتصاد هوشمند، مهمترین تهدید، تهدید غذایی است و کشوری که با این تهدید مواجه شود به راحتی به زانو درخواهد آمد.

هدف کلان پدافند غیرعامل در حوزه کشاورزی، خودکفایی در تامین و تولید منابع اصلی غذایی است

جلالی با بیان اینکه هدف کلان پدافند غیرعامل در حوزه کشاورزی، خودکفایی در تامین و تولید منابع اصلی غذایی کشور است که خوشبختانه با اقدامات و تلاش‌های وزارت جهاد کشاوری اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است، گفت: حادثه کرونا نشان داد که ما اگر نتوانیم منابع اصلی غذایمان را تولید کنیم در شرایط بحران حتما دچار مشکل خواهیم شد. ما امروز در حوزه‌های مختلف تحریم هستیم که توانسته مشکلاتی را برای ما ایجاد کند و تنها در جاهایی که روی پای خودمان ایستاده‌ایم مشکلی نداریم.

وابسته‌سازی چرخه‌های تولید غذا به بیگانگان خطرناک است

جلالی با بیان اینکه وابسته سازی چرخه‌های تولید غذا به خارج به بهانه‌های مختلف بسیار خطرناک است، تصریح کرد: درخصوص برخی محصولات راهبردی غذایی حتی اگر صرفه اقتصادی هم وجود نداشته باشد عقلانیت حکم می‌کند که خود را وابسته به خارج نکنیم.

وی گفت: مسائل و قوانین بین‌المللی نیز می‌تواند تهدیداتی را به دنبال داشته باشد. ما باید در تعاملات بین‌المللی با حفظ منافع ملی عمل کنیم و هر قانون و تعهد بین‌المللی را بدون آگاهی از تبعات آن چشم بسته نپذیریم.  

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه برخی از محصولات باارزش و ثروت‌افزا از تولید انحصاری ایران خارج شده است و سود کلانی را نصیب کشورهای رقیب در تولید این محصولات کرده است، تصریح کرد: ما باید بتوانیم هم با پوشش قوانین و هم با رعایت مسائل مربوط به حقوق مالکیت ذخایر ژنتیکی از دارایی‌های کشور حفاظت کنیم.

به گفته جلالی بعضی از کشورهای همسایه نیز شروع به ایجاد بانک‌های و ذخایر ژنتیکی کرده‌اند و اگر ما دقت نکنیم ممکن است بتوانند برخی از گونه‌ها را به اسم خود در عرصه بین‌الملل معرفی کرده و پس از آن از ما حق بهره‌برداری مطالبه کنند.

نیازمند مرکز تنظیم مقررات و قوانین در حوزه ژنتیک هستیم

جلالی با بیان اینکه نیازمند مرکز تنظیم مقررات و قوانین در حوزه ژنتیک هستیم، تصریح کرد: این مرکز باید با توجه به تحولات سریعی که در حوزه علم ژنتیک در دنیا در حال انجام است، به صورت به روز نسبت به وضع یا اصلاح قوانین در این حوزه اقدام کند تا منافع و سرمایه‌های ملی ما به هدر نرود و با خطر مواجه نشود.

تصویب سند صیانت و حفاظت از ذخایر و منابع ژنتیکی کشور در شورای عالی پدافند غیرعامل

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: غیر از نظام مرزبانی زیستی، ما در سازمان پدافند غیرعامل کشور، تصویب سند راهبردی پدافند غیرعامل ذخایر ژنتیکی و منابع زیستی کشور را در شورای عالی پدافند غیرعامل کشور (کمیته دائمی) را به سرانجام رساندیم به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کردیم. رسالت این سند صیانت و حفاظت از ذخایر و منابع ژنتیکی کشور و کمک به ارتقاء امنیت و سلامت، غذا و اقتصاد جامعه در برابر تهدیدات و آسیب‌های زیستی محتمل است.

جلالی همچنین مطالبه اجرای دقیق و کامل سند راهبردی پدافند غیرعامل ذخایر ژنتیکی و منابع زیستی کشور و آئین نامه مرزبانی زیستی از دستگاه‌های متولی را خواستار شد و تصریح کرد: سازمان پدافند غیرعامل کشور دارای ظرفیت‌های قانونی برای رصد، پایش و شناسایی تهدیدات در حوزه ذخایر ژنتیکی و استفاده از فناوری نوین زیستی است که در این زمینه آمادگی کامل خود را برای حمایت از دستگاه‌های مسئول برای صیانت از ذخایر ژنتیکی و منابع زیستی کشور اعلام می‌دارد.

افتتاحیه مرکز ملی منابع ژنتیک کشاورزی و منابع طبیعی کشور با حضور عباس کشاورز قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی، کامبیز بازرگان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، جعفر آقایی رییس مرکز ملی منابع ژنتیک کشاورزی و منابع طبیعی کشور و روسای موسسه‌های تحقیقاتی حوزه‌های بیوتکنولوژی، کشاورزی، باغبانی با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

سرخط اخبار سیاست