بهره‌گیری از سرمایه‌های بین‌المللی برای توسعه معادن

تهران- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: امروز چنانچه به بخش معدن به عنوان جایگزینی برای درآمدهای نفتی می‌اندیشیم، باید با جذب سرمایه‌های بین‌المللی در مسیر توسعه معادن تلاش کرد.

گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا حاکی است، «رضا کشاورزی» بعدازظهر سه شنبه در مراسم رونمایی از «درگاه سفیران معدن» در محل سازمان یاد شده به خبرنگاران توضیح داد: بخش معدن وصنایع معدنی در چارچوب اهداف توسعه کشور باید از شتاب لازم برخوردار شود و در این مسیر افزایش ارتباطات بین المللی نقش تاثیرگذار خواهد داشت.

وی اضافه کرد: طرح سفیران معدنی که در بستر رایانه دنبال می‌شود، ضمن ارتقای علمی فعالان در این بخش، زمینه ساز دستیابی به فناوری روز و تازه‌های این بخش در سطح جهان را فراهم می‌سازد.

این مقام مسوول افزود: بهره‌وری در بخش معدن و صنایع معدنی بدون بسترسازی و بهره‌گیری از ابزارهای روز میسر نیست و سازمان نظام مهندسی معدن با تکیه برپشتیبانی‌های وزارت صنعت و در چارچوب وظایف خود بدنبال رشد سرمایه گذاری در این بخش است.

فضای کرونا و تحریم ضرورتی برای خودباوری  

مدیر سرمایه گذاری و توسعه همکاری‌های بین‌المللی سازمان نظام مهندسی معدن ایران هم در مراسم مزبور خاطرنشان ساخت: امروز فضای تحریم و کرونا بستری برای خودباوری و بازنگری نسبت به توانمندی‌ها را فراهم ساخته و بخش معدن و صنایع معدنی برای این امر تاکید دارد.

سلمان نصر افزود: ارتباطات دوسویه میان مهندسین ایرانی بخش معدن که در خارج اقامت دارند و درداخل، بستری برای ارتقای دانش و آگاهی از فناوری‌های روز در این بخش است.

وی یادآور شد: امروز شرکت های ایرانی به توانمندی لازم دست یافته‌اند و در عرصه صادرات خدمات فنی و مهندسی حرف‌های زیادی داریم.

پیش از این رییس کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران گفته بود: ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده که تحقق و دستیابی به آن، نیاز به مشارکت جمعی و یکپارچگی تشکل‌های مربوطه دارد.

واگذاری دفاتر ارتباطات در کشورهای معدنی

نصر گفت: اکنون کشورهای روسیه، ایتالیا، آفریقای جنوبی، چین و فنلاند برای واگذاری دفاتر ارتباطات در بخش معدن و صنایع معدنی در قالب طرح « سفیران معدن» بدون هیچگونه هزینه استقبال کرده اند و این مهم می تواند گامی در مسیر رشد بخش معدن باشد.

وی اضافه کرد: مرحله نخست درگاه مزبور ارتباطات با مهندسان معدنی ایرانی مقیم خارج است، سپس با اتباع خارجی متخصص این بخش نیز ارتباط برقرار خواهد شد.

براساس این گزارش تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در این نشست «درگاه سفیران معدن» را در سامانه جامع سازمان نظام مهندسی معدن رونمایی کرد و علاقمندان می توانند با پرکردن فرم مربوطه در درگاه سرمایه گذاری سامانه یاد شده و الحاق مدارک و مستندات لازم از جمله تصویر گذرنامه و احراز هویت با یک شماره تلفن همراه، اعلام آمادگی کنند.  

به گزارش ایرنا، براساس آمار مندرج در سایت سازمان نظام مهندسی معدن ایران، تعداد اعضای آن ۴۰ هزار و ۷۳۳ نفر، تعداد پروانه های اشتغال ۱۰ هزار و ۵۵۲ نفر، شمار مسوولان فنی فعال هم ۶ هزار و ۲۳۲ نفر ثبت شده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار اقتصاد