طرح‌های آبخیزداری دهگلان ۱۱ میلیارد ریال اعتبار گرفت

سنندج- ایرنا - رییس منابع طبیعی و آبخیز داری دهگلان گفت: امسال ۱۱ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری از محل اعتبار صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.

فرهاد مرادی روز پنجشنبه در گفت و گو  با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعتباری که از محل صندوق و توسعه ملی برای پروژه های آبخیز داری در نظر گرفته شده بود ۱۱ میلیارد ریال بوده  تا کنون برای  اجرای پروژهای آبخیزداریاز جمله سیل بند به حجم ۲ هزار و ۸۰۰ متر مکعب حدود ۹۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی اضافه کرد: سقف اعتبارات اختصاص یافته به این شهرستان از محل صندوق توسعه ملی کشور نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته و تعداد طرح‌های اجرا شده نیز نسبت به سال قبل  ۱.۵ برابر رشد داشته است.

مرادی رییس منابع طبیعی و آبخیز داری افزود: برای اجرای طرح بانکت بندی  ۴۷ هزار متر  ۲ میلیارد ریال از محل اوراق استانی‌، ۱۰۰ هکتار طرح بیولوژیک و  کپه کاری و  ۱۲۵ هکتار بذرکاری یک میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

ویی یادآور شد: آبخیزداری مهم‌ترین راهکار برای مقابله با خشکسالی است و فراهم کردن زمینه رونق تولید، توسعه اقتصادی و اجتماعی، کنترل روان آب‌ها و تقویت سطح آب سفره‌های زیرزمینی از مزیت‌های اجرای طرح‌های آبخیزداری محسوب می‌شود.

مرادی ادامه داد: با توجه به اهمیت پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری برای جلوگیری از فرسایش خاک طی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ با عنایت به تلاش‌های مدیرکل اداره منابع طبیعی استان قریب به ۵۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده است.

وی گفت: از مهم ترین خطراتی که شهرستان را به دلیل بی‌توجهی به حوزه آبخیزداری تهدید می‌کند از بین رفتن غنای خاک در بخش زراعت و باغ است که می‌تواند بازدهی در این بخش را با چالش روبرو کند و می توان با اجرای طرح‌های آبخیزداری از این چالش‌ها و مخاطره‌ها جلوگیری کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری اضافه کرد: برای کاشت نهال در اطراف سیل بندها تفاهم نامه‌هایی مختلفی با بهر ه برداران محلی منعقد شده و در هفته منابع طبیعی نهال‌ها جهت کاشت به بهره برداران تحویل داده می شود.

سه پروژه شبکه برق در دهگلان به بهره‌برداری رسید

سه پروژه شبکه برق شامل تبدیل ۷۰ کیلومتر شبکه برق فشار ضعیف شهر دهگلان به کابل خودنگهدار، توسعه شبکه برق و نصب کنتور هوشمنددر این شهرستان به مناسبت دهه مبارک فجر به بهره برداری رسید که برای این طرح‌ها در مجموع ۷۷ میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیر شرکت توزیع برق دهگلان با اشاره اینکه امسال در این شهرستان ۲۲۰ طرح مختلف برقرسانی به مرحله اجرا درآمده است یادآور شد: ۱۲ طرح در قالب جمع کردن سیم مسی و نصب کابل خود نگهدار در ۲۴ رسوتا، نصب یک هزار و ۳۵۴ کنتور هوشمند، نصب ترانس برای متقاضیان جدید، توسعه شبکه برق بوده که در مناسبت‌های مختلف بیساری از این طرح‌ها با ۱۱۲ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده به بهره برداری رسیده است.

کیومرث آقا محمدی گفت: امسال تبدیل ۹۳ کیلومتر از شبکه سیم مسی به کابل خودنگهدار برنامه ریزی شده که تا امروز این میزان انجام شده است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال به به ۱۰۴ کیلومتر برسد.

از ۱۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ سالروز ورود تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی تا ۲۲ بهمن ماه ۵۷ که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید دهه فجر نامگذاری شده و این ایام هر سال جشن گرفته می شود و امسال چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

دهگلان با ۶۵ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری شرق سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha