اول محرم روز ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی نامگذاری شد

کاشان - ایرنا - فرماندار ویژه کاشان گفت: نامگذاری اول محرم به عنوان روز ملی ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی مرثیه‌سرا و شاعر عاشورایی برجسته و نامدار این خطه در نشست شورای فرهنگ عمومی کشور به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر مرتضایی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: پیشنهاد تصویب این روز ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی  در نشست اخیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌های منطقه شمال استان اصفهان در کاشان به دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور پیشنهاد شده بود.

وی ادامه داد: نشست شورای فرهنگ عمومی کشور امروز برگزار و پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی منطقه شمال اصفهان درخصوص نامگذاری اول محرم به عنوان روز ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی به تصویب رسید.

فرماندار ویژه کاشان خاطر نشان کرد: محتشم کاشانی از شاعران نامدار و برجسته آیینی در دوره صفویه است که مرثیه ترکیب بند عاشورایی و مشهور این شاعر بلندآوازه «باز این چه شورش است»، در مصیبت واقعه‌ کربلا و سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع)، در ضمیر هر ایرانی با شور و شعور حسینی غوغا می‌کند.

خطه عالم‌پرور کاشان با تربیت و پرورش مفاخر بزرگ ملی در عرصه‌های علمی، ادبی، فرهنگی، هنری، فقهی، اجتماعی، سیاسی و ورزشی در دوره معاصر همواره مایه افتخار و مباهات ایران و ایرانیان در سراسر جهان بوده است.

کاشان با پیشینه‌ای به قدمت سیلک به عنوان پایگاه تاریخ تمدن بشری درخشان از نام استادان، عالمان و فقیهان و ادیبان نامداری چون نراقی‌ها، ملاحبیب‌الله و ملافتح‌الله شریف، ملامحسن فیض کاشانی، قطب راوندی، سیدابوالرّضا فضل‌اللَّه راوندی، غیاث‌الدّین جمشید کاشانی ریاضیدان برجسته و معروف، آیت‌الله آمیر سید علی یثربی، آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی در عالم سیاست و در عالم هنر سهراب سپهری، کمال‌الملک و هزاران ستاره نامدار و شهیری است که آوازه نامشان افتخار ایران در جهان است.

این شهرستان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها