وزیر افغان:۲.۵ میلیون افغان با مدرک و بدون مدرک در ایران زندگی می‌کنند

کابل - ایرنا - وزیر امور مهاجرین افغانستان اعلام کرد که در حال حاضر ۲.۵ میلیون افغان با مدرک و فاقد در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند.

به گزارش ایرنا، «نورالرحمان اخلاقی» روز سه شنبه در نشستی خبری در کابل گفت که از این آمار یک میلیون و ۴۷۰ هزار تن آن‌ها دارای مدرک، حدود ۹۵۰ هزار تن دارای کارت آمایش، ۴۵۰ هزار تن دارای گذرنامه خانوادگی و ۷۰ هزار نفر دیگر نیز دارای گذرنامه اقامت طویل مدت هستند.

وزیر مهاجرین افغانستان افزود که این وزارت کارت‌های مهاجرت افغان‌های مقیم ایران را برای یک‌سال تا پایان ۱۳۹۹ تمدید کرده و همچنین روند تمدید گذرنامه خانوادگی مهاجران را از ۱۵ بهمن امسال آغاز کرده و قرار است تا آخر سال ۱۴۰۰ ادامه دهد.

وی گفت که در مجموع در سال ۱۳۹۹ حدود ۸۵۰ هزار نفر به کشور بازگشته‌اند

به گفته او، عامل اصلی مهاجرت و بی‌جاشدگان طی ۲۰ سال گذشته گروه طالبان بوده و در حال حاضر ۶.۵ میلیون مهاجر افغان در بیرون از کشور به سر می ‌برند.

اخلاقی افزود که ۲.۵ میلیون مهاجر افغانستان در پاکستان زندگی می کند و حدود ۷۰۹ هزار و ۵۴۹ تن دیگر نیز در کشورهای اروپایی بسر می برند.

براساس گفته وزیر مهاجرین افغانستان حدود ۲۰۰ هزار مهاجر افغان نیز در ترکیه زندگی می‌ کنند و برای رسیدگی به وضعیت آن‌ها وزارت امور مهاجرین طرح ایجاد یک راهکار تفاهم ‌شده میان دو کشور را پیشنهاد کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار جهان