۲۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۵
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84223999
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاه رسانه‌های جهان به آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران

تهران – ایرنا – آغاز رسمی واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز (سه شنبه) با استفاده از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» که این روزها مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته است، بازتاب گسترده ای در رسانه های غربی داشت.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبری در این زمینه نوشت: ایران در حالی که درتلاش است تا ریشه بدترین شیوع همه گیری کووید – ۱۹ در خاورمیانه را بخشکاند، عملیات واکسیناسیون تخصصی ترین کادر مراقبت های ویژه را با واکسن روسی «اسپوتنیک وی» آغاز کرد.

آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش آورد: در مراسم آغاز طرح واکسیناسیون، پارسا نمکی پسر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران اولین دُز واکسن را دریافت کرد.

وزیر بهداشت گفت که واکسیناسیون به طور همزمان در بیش از ۶۰۰ مرکز پزشکی در سراسر کشور انجام می شود.

آسوشیتدپرس در ادامه آورد: ایران پنجشنبه گذشته اولین محموله از واکسن ضد کرونای ساخت روسیه را تحویل گرفت.

رسانه های ایرانی گزارش داده اند که در مجموع ۲ میلیون واکسن روسی طی ماه های فوریه و مارس (بهمن و اسفند) وارد ایران می شود.

درحالی که آمار روزانه مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در ایران طی هفته ها زیر ۱۰۰ نفر مانده است، مقام های این کشور درمورد افزایش احتمالی موج ابتلا در ماه مارس (اسفند) هشدار می دهند زیرا بسیاری فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی را رعایت نمی کنند.

آسوشیتدپرس در این گزارش، یادآوری کرد که آیت الله سید علی خامنه ای رهبر عالی انقلاب اسلامی واردات واکسن های آمریکایی و انگلیسی را ممنوع اعلام کرده است که نشان از بی اعتمادی به غرب است.

خبرگزاری فرانسه نیز با بازتاب خبر آغاز طرح واکسیناسیون در ایران در گزارشی نوشت: ایران کارزار واکسیناسیون علیه کووید – ۱۹ را روز سه شنبه آغاز کرد تا با مرگبارترین شیوع این بیماری در خاورمیانه مقابله کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مراسمی در بیمارستانی در تهران با اشاره به کادر درمانی که جانشان را در راه مبارزه با این بیماری از دست دادند، گفت که واکسیناسیون ملی مان برای مقابله با ویروس کووید – ۱۹ را به یاد شهدای کادر بهداشت و درمان آغاز می کنیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام های ایرانی گفته اند که عملیات واکسیناسیون ۸۰ میلیون نفر در این کشور با واکسن روسی اسپوتنیک وی آغاز می شود.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که جمهوری اسلامی ۲ میلیون دُز از این واکسن را خریداری کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در این مورد نوشت: ایران طرح واکسیناسیون برای مقابله با کووید – ۱۹ را روز سه شنبه آغاز کرد و تمرکز این طرح در وهله نخست بر کارد مراقبت های ویژه بیمارستانی است.

تلویزیون دولتی ایران تصویر پارسا نمکی پسر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران را نشان داد که اولین دُز واکسن را دریافت می کرد.

ایران در طرح کوواکس سازمان جهانی بهداشت مشارکت دارد که هدف از آن تضمین دسترسی منصفانه به واکسن برای کشورهای فقیرتر است.

شبکه خبری اسپوتنیک نیز در گزارشی در این زمینه آورد: ایران طرح ایمن سازی در برابر ویروس کرونا را با واکسن روسی اسپوتنیک وی آغاز کرد.

در پیامی که از تلویزیون ایران پخش شد، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از آغاز این طرح خبر داد.

واکسن اسپوتنیک وی اولین واکسن ساخت خارج است که به ایران وارد شده است. جمهوری اسلامی همچنین در حال کار در زمینه تولید واکسن ساخت خود است.

کارکنان بخش بهداشت و درمان، شهروندان سالمند و افراد مبتلا به بیماری های مزمن اولین افرادی هستند که واکسن را دریافت می کنند.

خبر آغاز طرح واکسیناسیون در ایران در بی بی سی فارسی نیز بازتاب داشت. این شبکه در گزارش خود آورد: ایران واکسیناسیون کرونا را با واکسن اسپوتنیک وی ساخت روسیه آغاز کرد.

مقام های ایران اعلام کرده بودند که ابتدا کارمندان بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها این واکسن را دریافت می کنند. هرچند تزریق واکسن اختیاری است.

در ایران براساس سند واکسیناسیون برای گروه های هدف، کارکنان بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی، سپس کادر درمان و بعد خانه های سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال در اولویت نخست تزریق واکسن کرونا هستند.

خبرگزاری دویچه وله آلمان هم در خبری از آغاز واکسیناسیون در ایران، به تزریق واکسن به فرزند وزیر بهداشت ایران در روز نخست اجرای این طرح اشاره کرد نوشت: پارسا نمکی فرزند وزیر بهداشت ایران گفت، به اصرار و درخواست خودش این واکسن را تزریق کرده است. او افزود، طبعا اگر این واکسن مشکلی داشت پدرش اجازه تزریق به او را نمی‌داد.

این رسانه آلمانی نوشت: وزیر بهداشت آلمان هم گفته در صورت تایید واکسن اسپوتنیک از سوی اداره داروی اتحادیه اروپا، آلمان نیز از این واکسن استفاده خواهد کرد. 

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

مطابق با اطلاعات بنیاد سرمایه گذاری های مستقل روسیه، واکسن « اسپوتنیک وی» در 16 کشور جهان به ثبت رسیده است. انتظار می رود که طی چند روز آینده، شهروندان بولیوی، قزاقستان، ترکمنستان، فلسطین، امارات متحده عربی، پاراگوئه، مجارستان، ارمنستان، الجزیره، بوسنی و جمهوری صربستان، ونزوئلا و ایران با واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه واکسینه بشوند.

جله بین المللی معتبر پزشکی " لنست" می نویسد: در آزمایشات بالینی ، واکسن اصلی روسی علیه کووید-19 اسپوتنیک وی ، کارایی 91.6٪ را نشان داد. بنابراین ، در حال حاضر سه واکسن در جهان وجود دارد که اثربخشی اثبات شده آنها بیش از 90 درصد است. تجزیه و تحلیل مقدماتی همچنین نشان داد که واکسیناسیون توسط اسپوتنیک وی محافظت کامل در برابر کووید-19 متوسط ​​و سنگین را فراهم می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار جهان