اعلام دو کشف؛ یکی نادرست از آب درآمد

تهران- ایرنا- طی هفته گذشته باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی موفق به کشف مجموعه اسناد و مدارک گسترده در دروازه کوروش شدند اما خبر کشف دیگری یعنی مدفن زکریای رازی در شهرری، نادرست از آب درآمد.

هفته گذشته، روزهای پر خبری برای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی بود به‌طوری‌که اعلام خبر دو کشف به خودی خود این حوزه را خبر ساز کرد. از سویی  گشایش شعبه ۲۶۳۴ شورای حل اختلاف تهران که مختص انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران و افتتاح پنجمین جشنواره «صنایع‌دستی فجر» با حضور معاون رئیس جمهوری و مسئولان دولتی و بخش خصوصی خبرهای حوزه میراث فرهنگی را خواندنی تر که در ادامه به نمونه ای از آنها اشاره می شود.

 هیات مشترک ایرانی ایتالیایی پس از ۱۰ سال و در آخرین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی، موفق شدند اثبات کنند کوروش بنیانگذار حکومت هخامنشی، فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره‌برداری رسیده است.

 هیات باستان‌شناسی مشترک ایرانی‌ـ‌ایتالیایی به سرپرستی مشترک پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ طی ۱۰ فصل کاوش باستان‌شناسی مجموعه اسناد و مدارک گسترده باستان شناسی از این محوطه کشف کردند.

دروازه کشف‌شده در محوطه تل آجری واقع در سه کیلومتری شمال‌غرب تختگاه تخت‌جمشید قرار دارد. این دروازه بنایی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲متر بوده است. بنا دارای کریدوری در مرکز بوده که آن را اتاقی مستطیل‌شکل به ابعاد هشت در ۱۲ متر تشکیل می‌داده است و در دورن این اتاق مرکزی چهار صندلی نشیمن وجود داشته است. راهروی مرکزی از دو طرف به سوی پردیس هخامنشی باز می‌شده است.

آغاز فصل کاوش‌های باستان شناسی ایران و آلمان

اکبر عابدی سرپرست هیات باستان شناسی گفت: نخستین فصل پروژه باستان شناسی لیلان با عنوان گمانه زنی به منظور لایه نگاری، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان در آذربایجان شرقی آغاز شد.

عابدی با اعلام این خبر گفت: در راستای مطالعات پیش از تاریخی شمال غرب ایران و حوضه دریاچه ارومیه و به منظور حفاظت و صیانت از محوطه های باستانی میراث فرهنگی کشور، اولین فصل پروژه باستان شناسی لیلان باعنوان گمانه زنی به منظور لایه نگاری، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم الله قلی تپه سی لیلان با مجوز رسمی پژوهشگاه با همکاری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان شرقی و موسسه باستان شناسی آلمان آغاز شد.
 

کاروان‌سرای شاه عباسی در لیست ثبت جهانی ۲۰۲۱ قرار گرفت

 نادر فلاحی مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: کاروان‌سرای شاه عباسی نیر به‌ عنوان یکی از اثرهای تاریخی مهم این استان در لیست ثبت جهانی سال ۲۰۲۱ قرار گرفت.

 وی در نشست بررسی روند ثبت جهانی کاروان‌سرای شاه عباسی صائین نیر اظهارکرد: این کاروان‌سرا با تلاش‌ها و پیگیری‌های شبانه‌روزی همکاران در معاونت میراث‌فرهنگی این اداره‌کل، به‌ عنوان یکی از کاروان‌سراهای منتخب و دومین اثر تاریخی ثبت جهانی استان اردبیل در لیست نهایی قرار گرفته است.

وی افزود: کاروان‌سرای شاه عباسی صائین نیر متعلق به دوره صفویه بوده و در رونق اقتصادی جاده ابریشم همچنین ایجاد ارتباط امن بین چین و اروپا نقش بسیار پررنگی داشته است که با توجه به اهمیت تاریخی آن، تلاش برای ثبت جهانی اثر صورت می‌گیرد.

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل بیان کرد: کاروان‌سرای شاه عباسی نیر پس از مستندسازی و تکمیل پرونده به عنوان یکی از کاروان‌سراهای شاخص، در پرونده کاروان‌سرای ایرانی برای ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسکو فرستاده شد.

بخشی از حریم قلعه فلک الافلاک خرم آباد امسال تحویل می‌شود

سردار مرتضی کشکولی فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان گفت: بخشی از ساختمان‌های این نهاد واقع در حریم قلعه فلک الافلاک خرم آباد تا عید نوروز تحویل استانداری می‌شود.

سردار مرتضی کشکولی در جریان سفر محمدباقر نوبخت به لرستان و بازدید از پروژه ساخت پادگان جدید سپاه افزود: این مجموعه تاریخی باید ثبت جهانی شود چراکه ظرفیت و فرصت مناسبی برای توسعه و گردشگری شهر و استان بشمار می رود.

وی تصریح کرد: باوجود قولی که برای انجام این مهم داده شده بود اما دلایلی همچون گرانی، تورم مانعی برای این کار شد و اوراقی که برای تخلیه به سپاه استان دادند با ۲ سال تاخیر همراه بود.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان ادامه داد: می بایست اعتباری را که برای ما در نظر گرفته بودند سال های ۹۷ و ۹۸ دریافت کنیم اما شهریور امسال دریافت شد.

رییس کل دادگستری تهران: مدیون گردشگری هستیم

محمدجواد حشمتی مهذب رییس کل دادگستری استان تهران با بیان این که باید قوانین گردشگری رعایت شود تا مردم دیگر کشورها بدانند، گردشگری ما رو به روال است، گفت: ما مدیون گردشگری هستیم.

حشمتی مهذب در آیین گشایش شعبه ۲۶۳۴ شورای حل اختلاف تهران که مختص انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران است، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر اظهار داشت: شورای حل اختلاف توانسته وظیفه صلح و سازش برعهده بگیرد.

وی افزود: شورای حل اختلاف پیش از انقلاب نیز وجود داشت اما با وقوع انقلاب اسلامی توانست قدرت زیادی پیدا کند و بسیاری از پرونده ها را به سمت صلح و سازش سوق دهد. بر این اساس قوه قضاییه بهره‌ های زیادی از شورای حل اختلاف برده ست.

رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه حل و فصل پرونده ها را باید به مردم سپرد گفت: شورای حل اختلاف با کمترین هزینه و کمترین زمان و تشریفات آیین دادرسی توانسته است بسیاری از پرونده‌ها را به سرانجام صلح و سازش برساند و ما وظیفه داریم شورای حل اختلاف را گسترش دهیم.

جشنواره فجر صنایع‌دستی فرصتی برای نمایش گوشه‌ای از گنجینه هنر ایران است

پویا محمودیان  معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی گفت: جشنواره فجر صنایع‌دستی بستری برای نمایش جدیدترین دستاوردهای این حوزه و گوشه‌ای از گنجینه عظیم هنر سنتی ایران است.

پویا محمودیان در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره «صنایع‌دستی فجر» گفت: خلاقیت در تکنیک تولید و استفاده از مواد اولیه در طراحی و نحوه اجرا  تم اصلی این دوره از جشنواره است؛  آثاری که امروز به نمایش گذاشته شده است پس از دو مرحله داوری انتخاب و به نمایشگاه را پیدا کرده اند که در نهایت ۶ هنرمند موفق به دریافت سرو سیمین و به ۶ نفر هم دیپلم افتخار اعطا خواهد شد.

جشنواره فجر صنایع دستی بستری برای نشان دادن جدیدترین دستاوردهای صنایع دستی و هنرهای سنتی و توانمندی جوانان هنرمند ایران و کشف استعدادها در این حوزه است.

وی جشنواره فجر صنایع دستی را فرصتی برای ارتباط بی واسطه علاقه مندان با هنرمندان ای حوزه عنوان کرد و گفت: تلاش می کنیم در حد بضاعت از طریق این رویداد هنرمندان و صنعتگران گوشه ای از گنجینه عظیم هنری ایران را در معرض دید علاقه مندان قرار بدهند.

زنان ۸۵ درصد صنایع دستی کشور را تولید می‌کنند

معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ضمن تاکید بر اهتمام جدی دولت بر حمایت و گسترش صنایع دستی تصریح کرد، ۸۵ درصد صنایع دستی کشور توسط زنان تهیه و تولید می‌شود.

 ابتکار با تاکید بر اینکه امروزه صنایع خلاق یکی از ابعاد مهم اقتصادهای جهان محسوب می شوند، اظهار داشت: صنایع دستی از جمله صنایع خلاقی هستند که خوشبختانه در کشور در مورد آن مزیت های فوق العاده ای داریم.
وی یادآور شد: در ایران ۸۵ درصد صنایع دستی توسط زنان تهیه و تولید می شود و دلیل عمده آن این است که هنر و عشق و علاقه آنان برگرفته از فرهنگ غنی و فرهنگ قومی، منطقه ای و طبیعت زیبا است که باعث شد ایرانی ها به سمت صنایع دستی بروند.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه بهترین حمایت از این زنان برگزاری همین نمایشگاه ها و جشنواره ها است، خاطرنشان کرد: اتفاقی که شاید به دلیل شیوع کرونا کمی با دشواری مواجه بوده اما با همت معاونت صنایع دستی شاهد برگزاری این نمایشگاه هستیم که در جهت حمایت از صنعتگران صنایع دستی است.

افتتاح نخستین «پست موزه مدرسه» جهان در رشت

حسن عمیدی  رییس موزه ارتباطات ایران از افتتاح فاز اول طرح «پست موزه مدرسه» جهان در رشت در روز شنبه -۱۸ بهمن ماه - با حضور مدیرعامل شرکت ملی پست خبر داد.

عمیدی گفت: در این موزه گزیده تمبرهای قبل و بعد از انقلاب و  مجموعه ای از  پاکت های تمبر و نامه‌های کمیاب خارجی و همچنین مجموعه ای از  اقلام قدیمی موزه‌ای در حوزه ارتباطات به نمایش گذاشته خواهد شد.

مدیرکل دفتر مدیرعامل، امور استان ها و ارتباطات شرکت ملی پست ایران هدف از افتتاح این مرکز را آموزش، پژوهش و فرهنگسازی در حوزه پست و تمبر و به بیان کلی تر مهارت های ارتباطاتی عنوان  کرد و افزود: آموزش کودکان و نوجوانان در حوزه های مختلف ارتباطات و رسانه از جمله ارتقای سواد رسانه ای و مهارتهای ارتباطی از برنامه هایی است که در این مجموعه انجام خواهد شد.

باقرزاده، بینانگذار مرکز باستان‌ شناسی ایران درگذشت

فیروز باقرزاده بینانگذار مرکز باستان شناسی ایران روز پنجشنبه در سن ۹۰ سالگی در پاریس در گذشت.

وی،  تلاش ویژه برای ثبت سه اثر نخست ایران در فهرست میراث جهانی (چغازنبیل، تخت جمشید و میدان نقش جهان اصفهان) راه‌اندازی آزمایشگاه حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی، بسترسازی برای پژوهش‌های هدفمند باستان‌ شناسی با حضور پژوهشگران داخلی و بین‌المللی، برگزاری کنگره‌های باستان‌شناسی، انتشار منظم نتایج پژوهش‌های باستان‌شناسی و لغو قانون تقسیم اموال و اشیای تاریخی فرهنگی در هیات‌های مشترک ایرانی و خارجی از خدمات ماندگار او در عرصه میراث فرهنگی است.

ساماندهی و برنامه‌ریزی دقیق علمی و هماهنگی بین پژوهش‌های باستان ‌شناسی و مطالعات مواد فرهنگی موزه‌ای او نیز سبب شد تا  از این دوره مدیریت او به عنوان یکی از دوران درخشان باستان شناسی و موزه ایران باستان یاد شود.

توقف ثبت جهانی قله دماوند در ایستگاه محرومیت از پایگاه دائمی

مهدی ایزدی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت: ثبت جهانی قله دماوند در حال حاضر پشت ایستگاه محرومیت از ساختمان اداری پایگاه در منطقه متوقف مانده است.

وی پیرامون وضعیت پرونده قله دماوند برای ثبت جهانی افزود: طبق قوانین یونسکو برای ثبت جهانی یک مکان یا پدیده طبیعی نیازمند برپایی پایگاه دائمی هستیم که متاسفانه این مسئله برای قله دماوند تاکنون رخ نداده است.

وی تلاش های میراث فرهنگی برای در اختیار گرفتن مکانی حتی کوچک جهت ایجاد پایگاه دائمی میراثی قله دماوند بی نتیجه عنوان کرد و گفت: چندی پیش درخواستی مبنی بر اهدای بخشی از ساختمان زندانی متروکه در شهر رینه لاریجان آمل برای ایجاد پایگاه به شهرداری "رینه" بخش لاریجان آمل ارائه شد که با مخالفت شورای شهر ناکام ماند.

معاون میراث فرهنگی مازندران با تاکید بر اینکه وزارت میراث خرید هرگونه ملکی را ممنوع کرده است افزود: تمامی آثار طبیعی، تاریخی و معنوی که به ثبت جهانی می رسند باید ابتدا و پیش از ارائه پرونده به سازمان یونسکو دارای پایگاه دائمی باشند تا پرونده و طرح های ثبتی در آن پایگاه تکمیل و سپس ارسال شود.

شهرداری تهران برای ثبت میراث کوه بی‌بی شهربانو اقدام کند

شهرداری تهران با تصمیم اعضای شورای شهر ملزم به فراهم کردن سازوکار ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو طی ۳ ماه آینده شد.

زهرا صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت وخدمات شهری شورای شهر تهران در این باره توضیح داد: تهران طی سالیان گذشته توسعه پیدا کرد اما بخشی از میراث طبیعی اش در ساخت و ساز بین رفته و شهرداری مکلف به احیای میراث طییعی شهر است.

وی ادامه داد: با توجه به محتوای اقلیمی آرامگاه و کوه بی بی شهربانو شهرداری موظف است با بررسی محدوده ثبتی آرامگاه بی بی شهربانو نسبت به پیگیری ثبت ظرف ۳ ماه اقدام و طرح‌های خود را اجرا کند تا تعادلی در توجه به میراث طبیعی و ارزشمند شمالی و جنوبی تهران ایجاد ‌شود.

سخنگوی شورای شهر نیز یادآور شد که عنوان طرح الزام شهرداری برای ثبت میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو درست نیست چراکه شهرداری نمی‌تواند ثبت کند و فقط می تواند پیگیری کند.

موضوع کشف مدفن زکریای رازی صحت ندارد

امیرمسیب رحیم‌ زاده رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ری گفت: خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی‌بر کشف محل دفن زکریای رازی بعد از ۱۱۰۰ سال در قبرستان امام‌زاده شعیب(ع) صحت ندارد و کشفیاتی صورت نگرفته است.

 رحیم‌ زاده  اعلام کرد: در پاورقی صفحه ۶۴ کتاب "آثار بازمانده از ری قدیم" نوشته حسین کریمیان، احتمال محل دفن زکریای رازی در روستای فیروزآباد و بخش قلعه نو کنونی مطرح شده است و این خبر را هم براساس همین نظریه منتشر کرده‌اند. در حقیقت هنوز در این محل کشفیاتی صورت نگرفته است.

او افزود: باستان‌شناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران با توجه به نظریات کریمیان، می‌توانند در این محدوده مطالعات باستان‌شناسی و تحقیقات خود را انجام دهند.

در روزهای گذشته خبری از مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) مبنی بر کشف محل دفن زکریای رازی بعد از ۱۱۰۰ سال در قبرستان امامزاده شعیب (ع) شهرستان ری منتشر شده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

سرخط اخبار فرهنگ