۲۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۳
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84223840
۰ نفر

برچسب‌ها

گونه جدید آنفلوآنزای پرندگان در الجزایر شناسایی شد

تهران - ایرنا - سه هفته پس از اعلام ژاپن مبنی بر معدوم کردن ۶ میلیون قطعه مرغ به علت احتمال ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان در این کشور، الجزایر از ثبت گونه جدید (H۵N۸) در یک مرغداری در این کشور خبر داد.

روزنام «الیوم السابع» روز سه‌شنبه به نقل از «سازمان جهانی بهداشت حیوانات» اعلام کرد: گونه  "H۵N۸" آنفلوانزای مرغی در یک مرغداری در الجزایر کانون داغ این بیماری شناسایی شده است.

این سازمان که مقر آن در پاریس است، بر اساس گزارشی از وزارت خارجه الجزایر اعلام کرد: این ویروس منجر به تلف شدن ۵۰ هزار قطعه پرنده در مزرعه‌ای در شهر «عین فکرون» (در استان ام‌البواقی) در شمال شرقی الجزایر و معدوم کردن ۱۲۰۰ پرنده دیگر شده است.

الیوم‌السابع همچنین نوشت: دولت ژاپن موارد جدیدی از آنفلوانزای مرغی را که احتمالا نوع بسیار مسری هم باشد، در استان‌های «چیبا» و «میازاکی» ثبت کرده است.

به نوشته روزنامه «ژاپن تایمز»، مقامات استان چیبا تصمیم گرفتند برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار قطعه مرغ پرورش یافته را در مزرعه‌ای که آلوده به این ویروس بود، در شهر «تاکو» معدوم کنند.

در این ارتباط دولت ژاپن از نیروهای دفاعی برای کمک به انجام سریع این ماموریت درخواست کمک کرده است.

مقامات ژاپن سه هفته پیش اعلام کرده بودند که ۶ میلیون قطعه مرغ را به علت احتمال ابتلا به نوع جدیدی از ویروس آنفلوانزای پرندگان در این کشور، معدوم کرده‌اند.

از دهه اول آبان سال جاری نوع بسیار بیماری‌زایی از ویروس آنفلوانزای پرندگان در ۳۶ مرغداری در ۱۵ استان غرب ژاپن شامل استان‌های کاگاوا و میازاکی تا مرکز و شرق این کشور شامل استان‌های گیفو و چیبا گسترش یافته است.

رکورد قبلی مرغ‌های معدوم شده مربوط به آنفلوانزای فصلی پرندگان در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ می‌شود که آن زمان پنج میلیون و ۷۸۰ هزار مرغ در استان‌های «ایباراکی» و «سایتاما» به علت ابتلا به نوع ضعیف‌تری از ویروس آنفلوانزای پرندگان معدوم شدند.

اواسط آذر ماه سال جاری نیز همزمان با شیوع ویروس آنفلوانزای مرغی از نوع H ۵ در برخی مناطق ژاپن، مسوولان استان هیروشیما در غرب این کشور حدود ۱۳۴ هزار قطعه مرغ را معدوم کردند.

بیماری آنفلوآنزای پرندگان بوسیله ویروس آنفلوآنزای A تیپ H۵ N۱ و H۷ و مورد جدید  H۵N۶، در جمعیت حیوانات بویژه ماکیان شیوع می‌یابد و می‌تواند به انسان منتقل شود.

این ویروس می‌تواند انسان را آلوده کرده و موجب بیماری شدید با میزان مرگ بالا شود و حتی این توانایی را دارد که خود را با انسان تطبیق داده و به عنوان یک عامل بالقوه بیماری‌زا مطرح شود یا با سایر ویروس‌های آنفلوانزای انسانی ترکیب شده و موجب پدیدار شدن یک عامل بیماری‌زای جدید ‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha