۳۰۰ تن از کادر درمان قزوین واکسن کرونا دریافت می‌کنند

قزوین - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین گفت: در مرحله نخست واکسیناسیون کرونا از روز جاری ۳۰۰ تن از کادر درمان استان که با این ویروس درگیر هستند واکسن دریافت می‌کنند.

پیمان نامدار روز سه شنبه در حاشیه آغاز واکسیناسیون کرونا ویژه کادر درمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: واکسن های متفاوت و متعددی که توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و دارو مورد تایید است، در حال واردات به کشور هستند.

این مسوول گفت: واکسنی که امروز کادر درمان کشور از جمله قزوین در حال دریافت آن هستند، واکسن اسپوتنیک وی روسیه است که یکی از واکسن های بسیار اثر بخش در حوزه ایمنی بیماری کرونا به شمار می رود. 

وی افزود: اثربخشی اثبات شده این واکسن تا به امروز ۹۲ درصد است و البته تمام اعدادی که برای اثر بخشی این واکسن اعلام می شود بر اساس سن افراد و سیستم ایمنی بدن می تواند متفاوت باشد. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین تصریح کرد: مبنای اثر بخشی این واکسن بر این است که اگر دو دوز از این واکسن در ۲۱ روز تزریق شود، تا ۹۲ درصد این اطمینان حاصل می شود که فرد واکسینه شده، دچار این ویروس فراگیر نخواهد شد.

نامدار همچنین گفت: این واکسن در دو دوز باید صورت بگیرد و برنامه ریزی سختی دارد و فاصله زمانی تزریق دوز اول و دوز دوم باید دقیق و کاملا حساب شده باشد. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین با اشاره به اینکه واکسن وارد شده روسی، در رنگ های آبی و قرمز با ۲ نوع آدرنالین متفاوت است، پس از مدت زمان دو تا سه هفته پس از تزریق، شروع به اثر بخشی خواهند کرد. 

وی افزود: در سطح دنیا تمامی واکسن هایی که شروع به تزریق شدند شامل فایزر بیونتیک و مدرنا بودند که بر اساس تحقیقات و بررسی های صورت گرفته و همچنین جهش این ویروس در انگلیس و آفریقای جنوبی، این موضوع را به اثبات می رساند که این واکسن های آمریکایی نیاز به تجدید دارند.

نامدار ادامه داد: واکسن اسپوتنیک وی، که امروز به صورت سراسری در سطح کشور در حال تزریق است، واکسن ضعیف شده‌ انسانی است که همراه آن پروتئین های شاخک ویروس کوید ۱۹ را با خود به بدن انتقال می‌دهد و چون بیماری زایی ندارد، بر علیه ویروس ایمنی لازم را اجرا می‌کند.

وی با اشاره به شرایط نگهداری این واکسن، گفت: این واکسن برای اثر بخشی نیاز به مراقبت های ویژه دارد و شرایط نگهداری آن منفی ۲۰ درجه است رو باید زنجیره سرد انتقال آن کاملا رعایت شود.

نامدار افزود: در شروع کار، انجام واکسیناسیون برای کادر درمان و بخش های ویژه شامل پزشک، پرستار، نیروهای خدماتی و کلیه کادر مرتبط با بیماری کرونا شروع گرفته که تقریبا ۳۰۰ نفر را شامل می‌شود. 

وی در ادامه تصریح کرد: افراد سالمند و بیماران نقص ایمنی نیز در مراحل بعدی واکسیناسیون کرونا قرار دارند. 

نامدار در خصوص تزریق واکسن به جامعه هدف در استان قزوین گفت: سیستم بهداشتی درمانی از طریق مراکز خدمات جامعه سلامت در کل استان، طی یک فراخوان، واجدین شرایط را نام نویسی و به علوم پزشکی جهت واکسیناسیون معرفی خواهد کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha