پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع‌فرهنگی در شیراز افتتاح شد

شیراز- ایرنا- پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با برگزاری آیینی سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۹۹ در جهاد دانشگاهی فارس در شیراز گشایش یافت.

در این آیین اعلام شد این پارک با رویکرد ظرفیت‌سازی برای اشتغال دانش‌بنیان دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی، گردشگری، هنر و توسعه زیرساخت‌ها و ارتقای کارآفرینی فرهنگی و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان خلاق آغاز به کار کرده است.

به گزارش ایرنا، رئیس پارک‌های ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی کشور در آیین بهره برداری هدف از راه‌اندازی این پارک را تبدیل فرهنگ به بخش مولد اقتصاد برشمرد و گفت: در شرایط سختی به‌سر می‌بریم و در روزی که به درآمدهایی در کنار نفت فکر می کردیم از آن غافل شدیم.

محمد حسین ایمانی خوشخو افزود:‌از زمانی که نفت آمد بخش فرهنگ تعطیل شد، بر این اساس جهاددانشگاهی آمد تا از ظرفیت این بخش استفاده کند.

وی اعلام کرد: طی سه سال فعالیت پارک، بسیاری از افراد صاحب ایده یا محصول و جوانان فعال در صنایع فرهنگی را مورد حمایت قرار دادیم.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی گفت: توسعه صنایع فرهنگی به ایجاد روحیه امید و اشتغال زایی استان فارس کمک می کند.

ایمانی خوشخو  اظهار کرد: در برنامه بودجه کشور اصول مختلفی در بخش های آن قرار دارد؛ جز برای فرهنگ چراکه درآمدزا و مولد نیست؛‌ درحالیکه از منابعی غنی همچون نفت برخورداریم، زیربنای فرهنگی ما ناقص است؛ زیرا که اقتصاد، فرهنگ را باور ندارد.
امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس نیز  در آیین افتتاح این پارک، با بیان اینکه از نظر تاریخی سیر صنعتی شدن در ایران ناقص بوده است، افزود: در صنعت، مونتاژکننده بوده‌ایم و علت ناتوانی ما در این حوزه باید مدنظر قرار گیرد؛ چراکه هرچه پیش رویم آن نقص اجازه پیشرفت کار نمی‌دهد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام عنوان کرد: نگاه ما به جهان و انسان در صنعتی که به دست ما تولید می‌شود تاثیر خواهد داشت و همین را در عرصه‌های اجرایی عملی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نتیجه رویکرد ایمانی داشتن به جهان، برکت است، اظهار کرد: هنوز در نگاه به تولید و فناوری نیازمند تغییر نگرش هستیم و باید به سمت رویکرد مبتنی و بر ایمان و تقوا حرکت کنیم.

امام جمعه شیراز اصل گفت‌ و گو در عرصه رشد و توسعه اقتصادی را حرکت در مدار ایمان دانست و گفت: جهاد دانشگاهی باید با این رویکرد پیش رود؛ همچنین باید دست حوزه را در این بخش باز گذاریم و از نیروهای مستعد آن در زمینه های گوناگون بهره‌گیریم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس نیز در این مراسم ابراز کرد: جهاد دانشگاهی با فرمان حضرت امام (ره) در سال ۱۳۵۹ شروع به‌کار کرد و در این چهار دهه خدمات ارزنده‌ای در حوزه آموزشی، پژوهشی و علمی ارائه کرده است.

مظاهر بابایی افزود: از برکات این مجاهدت‌ها که حاصل تلاش جوانان برومند این کشور است، راه‌اندازی پارک خلاقیت‌های فناورانه و صنایع فرهنگی با هدف کارآفرینی و حمایت از کارآفرینان دانش بنیان و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است.

او ادامه داد: استان فارس با برخورداری از ۷۰‌ نوع صنایع دستی، پتانسیل مناسبی برای آغاز به کار این پارک به‌شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =