افزایش بیش از ۳ برابری زنان کارآفرین در شهرک‌های صنعتی کشور

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از افزایش بیش از سه برابری تعداد زنان کارآفرین در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور در چهار سال گذشته خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی رسولیان» در نشست تخصصی زنان کارآفرین شهرک‌های صنعتی سراسر کشور افزود: درحالی که در سال ۹۵ تعداد ۲۲۸ بانوی کارآفرین در شهرک‌های صنعتی استان‌ها حضور داشتند، امروز ۷۰۰ زن کارآفرین به‌عنوان مدیرعامل بنگاه اقتصادی در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند.

وی اظهار داشت: این رقم هرچند بالا نیست، اما باید حضور بانوان توانمند در عرصه توسعه صنعتی کشور هرچه بیشتر افزایش یابد.

به گفته این مقام مسوول، در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ۲۰ درصد مدیران از بانوان هستند و زنان شاغل در این سازمان توانمندی‌های بالایی دارند.

وی با اشاره به رویکرد و توجه ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت به ظرفیت‌ها و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت بی‌دغدغه بخش خصوصی به منظور تولید و تجارت در کشور، از جهت‌گیری‌های جدید این سازمان در بهره‌گیری از مشاوره‌های بخش خصوصی و به‌ویژه بانوان کارآفرین خبر داد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه‌کرد: باید شرایط مناسبی را برای حضور و تصمیم گیری فعالان بخش خصوصی و زنان کارآفرین فراهم کنیم.

وی با بیان این‌که در طی چهار ماه گذشته، وزارت صنعت در همه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های خود به تسهیل و رفع موانع تولید فعالان اقتصادی پرداخته، ادامه‌داد: با پیگیری این وزارتخانه، صادرکنندگان می‌توانند کالاهای خود را صادر و در قبال آن کالا وارد کنند.

دولت وضعیت اقتصادی را به ثبات رساند

رسولیان خاطرنشان‌کرد: در شرایط سختی که با حداکثر تحریم‌ها و کرونا مواجه‌ایم و اقتصاد جهان نیز با رشد منفی مواجه شده، دولت توانسته وضعیت اقتصادی کشور را به ثبات برساند.

به گفته وی، وضعیت صنعت رو به رشد بوده و فضا برای سرمایه ‌گذاری فراهم است، امسال نیز رشد صنعت به ۶ درصد خواهد رسید.

این مقام مسوول گفت: آمار فعالیت در شهرک‌های صنعتی نشان می‌دهد تقاضا برای سرمایه‌گذاری ۱۱۲ درصد رشد داشته و ما نیز تلاش می‌کنیم زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم تا زنان کارآفرین در بخش سرمایه‌گذاری حمایت شوند.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از توجه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی خبر داد و اظهار داشت: در شهرک‌های صنعتی نزدیک شهرهای بزرگ کشور، فضا و مشوق‌های مناسبی را به شرکت‌های دانش بنیان که در داخلی‌سازی اثرگذار باشند و توان داخلی کشور را بالا ببرند، اختصاص می‌دهیم، همچنین خوشه‌های صنعتی را با مشارکت بانوان کارآفرین تقویت خواهیم کرد.

وی بیان‌داشت: در نمایشگاه‌های صنایع کوچک و متوسط، مشوق‌ها و تسهیلاتی را برای عرضه کالاهای تولیدی بانوان سرپرست خانوار در نظر گرفته و با همکاری بهزیستی و کمیته امداد در راستای آموزش و توانمندسازی آنان اقدام خواهیم کرد، همچنین راه‌اندازی میز ‌خدمت با رویکرد ویژه بانوان کارآفرین در وزارت صنعت پیگیری خواهد شد.

رسولیان با اشاره به حضور ۲۶ درصد از مردم در روستاها و افزایش مهاجرت در کشور، افزود: با وجود امکانات زیربنایی که در اختیار روستاها قرار داده شده، اما اقدامات درباره اشتغال در روستاها مؤثر نبوده است.

وی خاطرنشان‌کرد: معتقدیم باید با واگذاری کار مردم به دست خود مردم از طریق حضور بنگاه‌های اقتصادی به‌عنوان معین اقتصاد مقاومتی با هدایتگری دولت، به توانمندسازی اقتصادی مردم روستا بپردازیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، فعالیت خودجوش معین‌های اقتصاد مقاومتی در مناطق محروم را ضامن موفقیت هدف اصلی وزارت صنعت در پیاده‌سازی اقتصاد مردمی و درون‌زا، دستیابی به توسعه متوازن منطقه‌ای و استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش مردمی و غیردولتی عنوان و از بانوان کارآفرین سراسر کشور برای پیوستن به این نهاد مردمی دعوت کرد.

به گزارش ایرنا، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با داشتن ۸۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۷۸ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۳۸ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، دو مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۰ هزار و ۷۴ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۶ هزار و ۸۲۲ واحد صنعتی و سه هزار و ۷۸ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۴۱ هزار و ۵۵۸ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha