دوست‌داران حیات وحش قوی فریادکش زخمی را تحویل محیط‌بانان گلستان دادند

گرگان - ایرنا - دوستداران حیات وحش در بندرترکمن یک قطعه قوی فریادکش زخمی را که از ناحیه پا دچار جراحت شده بود برای تیمار و بازتوانی به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان ساحلی استان گلستان تحویل دادند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن روز سه‌شنبه در این باره به ایرنا گفت: قوی فریاد کش زخمی پس از بیومتری و اقدامات اولیه برای سیر مراحل درمان به اداره امور حیات وحش محیط زیست استان گلستان منتقل می‌شود.

علی بیانی افزود: همراهی اعضای سمن‌های مردم نهاد در نجات پرندگان مصدوم در منطقه بندرترکمن به حفظ محیط زیست و گونه های مختلف حیات وحش استان گلستان کمک می کند.

قو به دلیل وزن سنگین در ارتفاع کم پرواز دارد و به آسانی نیز مورد هدف قرار می گیرد.

پیش از این رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط‌زیست گلستان به ایرنا گفته بود که امسال افزون بر هزار قوی گنگ و  فریادکش در استان سرشماری شدند که از این تعداد ۷۷۵ قطعه قوی گنگ و بقیه قوی فریادکش هستند.

محمود شکیبا اظهار داشت: این پرنده های حفاظت شده در مناطقی همچون حاشیه سدهای گلستان، نومل، دانشمند، تالاب آجی گل، آلاگل، اینچه برون، صوفیکم، دریاچه شور و سواحل شرقی خلیج گرگان مشاهده و سرشماری شدند.

گلستان از معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است و طیف گسترده ای از پرندگان همچون مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله را در خود جای داده است.

به گفته مسوولان محیط زیست ۱۱۴ گونه پرنده مهاجر در گلستان زمستان گذرانی و بعضا زاد و ولد دارند.

سواحل و آبگیرهای شهرستان ترکمن به ویژه خلیج گرگان در غرب استان گلستان از محل های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و گونه های بومی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها