بلینکن از تایید حاکمیت رژیم صهیونیستی بر ارتفاعات جولان خودداری کرد

تهران-ایرنا- وزیر خارجه آمریکا از تایید تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور در به رسمیت شناختن ارتفاعات جولان به عنوان بخشی از خاک رژیم صهیونیستی خودداری کرد.

به گزارش ایرنا، آنتونی بلینکن، روز دوشنبه در گفت و گو با سی ان ان ، بر اهمیت این منطقه برای امنیت رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

شبکه خبری سی ان ان از وزیر خارجه آمریکا پرسید: همان طور که می دانید دولت ترامپ حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان را که این رژیم در سال 1967 به اشغال درآورده، به رسمیت شناخت.  آیا دولت جدید امریکا همچنان جولان را بخشی از اسرائیل قلمداد خواهد کرد؟
بلینکن پاسخ داد، جولان برای امنیت اسرائیل بسیار مهم  است، تا وقتی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در قدرت است، ایران در سوریه حضور دارد، گروه های مورد حمایت ایران نیز در این منطقه هستند، همه اینها تهدید امنیتی مهمی برای اسرائیل محسوب می شوند و من فکر می کنم  در چنین شرایطی حاکمیت جولان برای امنیت اسرائیل بسیار حائز اهمیت است. مسائل قانونی موضوع دیگری است و با گذشت زمان، اگر اوضاع سوریه تغییری می کرد این موضوعی بود که آن را بررسی می کردیم اما به هیچ وجه به چنین تغییری نزدیک نیستیم.

ترامپ در اقدامی که تغییری چشمگیر در چند دهه سیاست آمریکا بود، در سال ۲۰۱۹ رسما ارتفاعات جولان را به عنوان بخشی از خاک رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.او در دوره ریاست جمهوری خود، در عمل  به مجری دستورات صهیونیست ها در جهان تبدیل شد که یک نمونه از  آن امضای اعلامیه حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی بر بلندی‌های جولان بود که با انتقادهای بین المللی فراوانی مواجه شد.

تارنمای وزارت امور خارجه آمریکا، نیز مصاحبه بلینکن را منتشر کرده است.
بلینکن، همچنین بر تعهد دوباره دولت بایدن بر حفظ سفارت آمریکا در اورشلیم (بیت المقدس) تاکید کرد. ترامپ با تغییر در مواضع قبلی آمریکا، این شهر را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.
بایدن و تیم او گفته اند که روابط با فلسطینی ها را که در دولت ترامپ قطع شده بود، حفظ خواهند کرد. آنها وعده از سرگیری کمک به فلسطینی ها و مخالفت با اقدامات یکجانبه از جمله ساخت شهرک های صهیونیستی در اراضی اشغالی را داده اند.
خودداری بایدن از گفت و گو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وجود مذاکرات او با برخی سران خارجی، تعجب رژیم صهیونیستی و برخی کارشناسان خاورمیانه را برانگیخته است.اوباما و ترامپ تنها چند روزپس از روی کار آمدن با نتانیاهو گفت و گو کردند. 
وقتی از بلینکین سوال شد که چرا بایدن با نتانیاهو گفت و گو نکرده است، بلینیکن پاسخ داد، مطمئن هستم که آنها در آینده نزدیکی فرصتی را برای گفت وگو پیدا خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =