دبیرکل اتحادیه اوراسیا: صفحه جدیدی در روابط با ایران ایجاد شده است

مسکو - ایرنا - "محمد باقر قالیباف" رئیس مجلس شورای اسلامی امروز سه شنبه با "میخاییل میاسنیکوویچ" دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا دیدار کرد.

به گزارش ایرنا، قالیباف در این دیدار گفت: من همواره به ایده ایجاد اتحادیه اورآسیا با دیدی مثبت نگاه کرده ام و  از اینکه چنین ساختاری شکل گرفته و ایران به این اتحادیه پیوسته است، خرسندم.

میخاییل میاسنیکوویچ دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز گفت: صفحه جدیدی در روابط این اتحادیه و ایران بوجود آمده است.  

وی اظهار داشت: بنج کشور اورآسیا تصمیم گرفته اند همکاری با ایران گسترش یابد. اتحادیه اوراسیا شش سال است شکل گرفته و در جهان شناخته شده است

دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصریح کرد: ما مشکل اقتصادی با ایران نداریم. ما نیاز به رویکرد های جدید مخصوصا در تسویه حساب های مالی داریم و از شما درخواست دارم خریداران ایرانی به ارزهای داخلی دسترسی داشته باشند تا تبادل تجاری تسهیل شود.   

میاسنیکوویچ تاکید کرد: ما می خواهیم ایران در همکاری نگاه ویژه به اوراسیا داشته باشد.

دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم در این جلسه ضمن تاکید بر اینکه این اتحادیه صفحه جدیدی را در همکاری با جمهوری اسلامی ایران باز کرده است، گفت: رؤسای 5 کشور عضو اتحادیه بر دائمی شدن همکاری ایران با این اتحادیه تاکید دارند و ما در حال انجام مذاکرات هستیم.

وی با اشاره به سابقه 6 ساله اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اظهار کرد: این اتحادیه در جهان شناخته شده است و ما در حال حاضر نیازمند گفت وگوهای دقیق و جدی با ایران برای تعیین مواضع هستیم.
دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیان کرد: ما نیاز به رویکردهای جدید مخصوصا در تسویه حساب های مالی داریم و از شما درخواست دارم تا خریداران ایرانی به ارزهای داخلی دسترسی داشته باشند تا تبادلات تجاری آن ها با کشورهای عضو اتحادیه تسهیل شود.

وی تاکید کرد: در سال های 2019 و 2020 صادرات از ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزایش داشت و این موضوع بسیار حائز اهمیت است و اعتقاد دارم ظرفیت جمهوری اسلامی ایران بسیار بالاتر از این است که اکنون شاهد آن هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک فرصت بزرگ برای تمام کشورهای منطقه است و این حساسیت به ما نشان می دهد که باید یک نقشه راه مدون و مشخصی تدوین کنیم.

وی با  بیان اینکه  بر روی اهمیت جایگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا اتفاق نظر داریم، گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک فرصت بزرگ برای کشورهای منطقه است و البته هر موضوع مهم و حیاتی یک سری چالش ها هم در مسیر راه خود دارد و این حساسیت نشان می دهد که ما باید یک نقشه راه مدون و مشخص داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما در پارلمان ایران برای موفقیت این اتحادیه هر اقدامی که باید در بحث قوانین و مقررات اتخاذ شود را انجام خواهیم داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه در مسیر کار با اتحادیه اقتصادی اوراسیا با دو چالش کرونا و تحریم روبه رو هستیم، افزود: ایران و روسیه و برخی دیگر از کشورها امروز تحت تحریم های ظالمانه آمریکا قرار دارند، براین اساس باید راهبردهای لازم را برای این مسیر فراهم کنیم.

قالیباف تاکید کرد:  موضوعات بانکی، تسویه حساب ها، پیام رسان جایگزین سوئیفت میان کشورهای اتحادیه، مقررات مناطق آزاد، حمل و نقل و تهاتر در مسیر همکاری با این اتحادیه بسیار حائز اهمیت است و باید برای تسهیل امور در مسیر اتحادیه نقشه راه و لجستیک مشخصی را تدوین و آماده کنیم.

وی تصریح کرد: همکاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بسیار اهمیت دارد و آماده فراهم کردن دسترسی ها در این مسیر هستیم. همچنین تدوین یک نقشه راه میان مدت و بلند مدت در بحث حمل و نقل بسیار حائز اهمیت است و باید از همین امروز برای آن برنامه ریزی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تکمیل کریدور شمال به جنوب، تصریح کرد: در آماده سازی زیرساخت های حمل و نقلی و حقوقی برای اتحادیه اقتصادی اوراسیا نباید لحظه ای تامل کرد و در ایران همکاری با این اتحادیه به عنوان یک فرصت بزرگ برای گسترش همکاری های چندجانبه با کشورهای اتحادیه شناخته می‌شود و تمام تلاش خود را در این مسیر انجام خواهیم داد.
 

قالیباف در نخستین سفر خارجی خود به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی، در راس هیاتی پارلمانی و بنا به دعوت رسمی «ویچیسلاو والودین» رییس دومای دولتی روسیه، عصر یکشنبه به وقت محلی وارد مسکو شد.

در ارتباط با همکاری ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان ایران و این اتحادیه را مطرح کرد؛ پیشنهادی که از جانب اعضای آن نیز مورد استقبال قرار گرفت. و طی دو سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی آنها، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید.
 


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha