اخبار مناطق تهران؛ برپایی بازارچه دست‌سازه‌های مادران تهران

تهران- ایرنا- شهردار منطقه ۱۲ تهران از برپایی بازارچه مناسبتی دست‌سازه‌های مادران شهر تهران، ویژه هفته زن و ایام دهه فجر در این منطقه خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، علی‌محمد سعادتی، در بازدید از بازارچه مناسبتی دست‌سازه‌های مادران شهر تهران واقع در میدان شهدا گفت: هر جای دنیا که زنان توانمند و کوشا بتوانند در عرصه‌های مختلف جامعه حضور فعال داشته باشند، آن منطقه شاهد رشد و شکوفایی خواهد بود.

وی با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای استفاده حداکثری از حضور زنان در جامعه ادامه داد: به همین منظور، برنامه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار برای کسب توان لازم در مورد مدیریت عرصه‌های مختلف زندگی و بالارفتن عزت نفس بانوان، همچنین به منظور کسب هویت فردی و جمعی و بهبود جایگاه اقتصادی و اجتماعی در دستور کار اداره امور بانوان شهرداری تهران قرار گرفته که در این برنامه، کمک به اشتغال به عنوان گام نخست در این برنامه‌ریزی در نظر گرفته شده است.

وی عنوان داد: بازارچه مناسبتی دست‌سازه‌های مادران شهر تهران ویژه هفته زن-دهه فجر با تعداد ۱۵ غرفه در میدان شهدا، ابتدای خیابان ۱۷ شهریور شمالی راه‌اندازی شد که در این بازارچه، بانوان سرپرست خانوار به فروش کالا و اقلام تولیدی خود پرداختند. این غرفه‌ها از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه به فعالیت مشغول بودند و ساعت بازدید از این غرفه‌ها ۱۰ صبح تا ۲۰ اعلام شد که به مدت ۱۰ روز به منظور فروش تولیدات بانوان سرپرست خانوار در این منطقه دایر بود. 

 طرح نهضت درختکاری در محله های مرکزی شهر تهران آغاز شد

نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: در آستانه چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با کاشت ۷۵ اصله نهال نارنج در محله شیخ هادی طرح " نهضت درختکاری" از سوی شهرداری منطقه۱۱ تهران آغاز شد.

وی، هدف از کاشت این نهال ها را افزایش سرانه فضای سبز محدوده و درخواست شهروندان مبنی بر کاشت نهال بیان کرد و افزود: بر اساس توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر کاشت درخت مثمر و افزایش سرانه فضای سبز، برای کاشت درخت در این محدوده، نهال های نارنج را در نظر گرفتیم که هر نهال دارای ۲ سال عمر است و به مرور زمان با مشارکت شهروندان در نگهداشت این نهال ها، شاهد به ثمر نشستن درختان خواهیم بود.

حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی نیز  در این مراسم گفت: در دین اسلام و شریعت ما، قطع درخت و از بین بردن آن جرم است و کسی حق از بین بردن درخت برای ساخت مسکن را ندارد و اگر کسی مرتکب این جرم شد باید به تعداد همان درخت در محلی دیگر از همان نوع بکارد و این کار برای این است که نباید از فضای سبز کاسته شود.

وی افزود: با موضوع کاشت و اهمیت درخت در قرآن کریم دو مرتبه به صورت جدی اشاراتی شده است. در آیه ای از قرآن اشاره شده است که درخت زینت است و در آیه ای دیگر خداوند فرموده اند: درختی که ثمره دارد و میوه می دهد درخت مفید و دارای نعمت است.


برپایی استیج فرهنگی منطقه۱۳ در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن 

مجتبی شکری، شهردار منطقه۱۳ تهران گفت: به مناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، استیج فرهنگی شهرداری منطقه۱۳ با توجه به شرایط کرونایی و اجرای دستورالعمل های بهداشتی برپا می شود. 
 
وی با بیان اینکه ویژه برنامه های یوم الله ۲۲ بهمن با شعار "گام دوم- سال دوم " اجرا می شود ، گفت: این ویژه برنامه ها با مشارکت و همکاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، بسیج ناحیه کمیل ، شورایارای و مدیریت محلات ، مساجد  و توجه به دستورالعمل های بهداشتی در شرایط کرونایی برگزار می شود. 

وی افزود: استیج فرهنگی منطقه با پخش سرود های انقلابی ، نمایش ، مسابقه  در ضلع شمال غربی و غربی میدان فردوسی همزمان با ۲۲ بهمن برپا می شود .

شهردار منطقه۱۳ به تشکیل  کمیته اجرایی ویژه بزرگداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محلات منطقه اشاره و بیان کرد: امسال ، با توجه به هم اندیشی و  هماهنگی صورت گرفته در طراحی و اجرای برنامه ها از ظرفیت های مختلفی  شامل کانون های مردمی ، ائمه جماعات مساجد ، شورایاری ها و مرکز بهداشت شرق بهره گیری شد. 

شهردار منطقه۱۳ اضافه کرد: ایستگاه فرهنگی ۲۲ بهمن در قالب استقرار غرفه های توزیع رایگان کتاب ، عفاف و حجاب،  پخش سرود انقلابی،  نقاشی کودک،  کنترل و آزمایشات تست کرونا توسط مرکز بهداشت شرق در میدان امامت منطقه۱۳ ، میزبان شهروندان خواهد بود .

به گفته شکری توزیع پوستر ویژه روز راهپیمایی در محلات و ایستگاه های فرهنگی منطقه ، پخش پرچم میان  کاروان های خودرو و موتور ، اجرای نمایش های خیابانی و.. بخش دیگری از برنامه‌های فرهنگی منطقه ۱۳ است . 

ویژه برنامه های یوم الله ۲۲ بهمن  در جنوبشرق تهران

وحیدرضا انارکی محمدی شهردار منطقه ۱۵ از برگزاری ویژه برنامه های یوم الله ۲۲ بهمن با شعار «گام دوم-سال دوم» در جنوبشرق تهران خبر داد.

وی گفت: ویژه برنامه هایی به مناسبت یوم الله۲۲ بهمن با مشارکت ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر، اداره زیباسازی منطقه، مساجد و سراهای محله با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.

وی ادامه داد: شرکت مردم در راهپیمایی ها صحنه نمایش بیداری و هوشیاری ملت اسلامی است که از یک سو موجب دلگرمی دوستداران نظام اسلامی و از سوی دیگر توطئه های دشمنان را به خصوص در زمان همه گیری کرونا خنثی می کنند، از همین رو برنامه های یوم الله ۲۲ بهمن امسال متفاوت و در راستای تبیین راهبرهای رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با شعار «گام دوم – سال دوم » برگزار می شود.

شهردار منطقه افزود : برپایی استیج فرهنگی با اجرای برنامه های فرهنگی هنری و پخش نواهای انقلابی حدفاصل خیابان انقلاب تا آزادی، برگزاری غرفه های انقلاب با اجرای برنامه هایی از قبیل فضا سازی و آذین بندی، نصب تصاویر انقلاب و شهدای انقلاب و ارائه خدمات فرهنگی و ارائه محصولات فرهنگی با موضوعات طراحی و چاپ و توزیع پوستر ویژه روز راهپیمایی و تهیه و توزیع پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران از جمله برنامه های این روز است.

محمدی با اشاره به رژه نمادین موتورسواران و دوچرخه سواران با پرچم مقدس جمهوری اسلامی در نواحی منطقه با هدف ارج نهادن به یوم الله ۲۲ بهمن و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا افزود: این برنامه در مسیر های شهرک سجادیه تا مجموعه مادر و کودک در ناحیه یک، از مسجد امام حسن مجتبی(ع) در محله مشیریه تا مرقد مطهر امام خمینی(ره) در ناحیه ۴ و  از حسینیه شهدای بسیج افسریه تا میدان امام حسین(ع) در ناحیه ۵ اجرا می شود.

شهردار منطقه به مراسم نورافشانی که ساعت ۹ امشب همزمان با طنین روح بخش الله اکبر در کوه پایه مسعودیه برگزار می شود اشاره کرد و گفت: معابر و محله های منطقه نیز از ابتدای دهه مبارک فجر با نصب ۳۸ هزار ریسه پرچمی و ۵۲۰ بنر با موضوع انقلاب آذین بندی شد.

حرکت کاروان انقلابی در محلات شمال شرق تهران

محمد خادمی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۴ تهران از برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری در روز ۲۲ بهمن خبر داد و گفت: ایستگاه فرهنگی منطقه ۴  با اجرای برنامه های شاد و متنوع در دو نقطه از مسیر خیابان انقلاب میزبان شهروندان تهرانی خواهد بود.

وی افزود: امسال با توجه به شرایط خاص کرونایی و اجرای دستورالعمل های بهداشتی برنامه های جشن سالروز پیروزی متفاوت از سال های گذشته  و با استفاده از ظرفیت های منطقه ای خواهد بود.

وی با اشاره به اجرای ویژه برنامه های میدانی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: استیج های فرهنگی منطقه با قرائت قرآن ، سرود ، تواشیح ، تئاتر ، پخش سرودهای انقلابی و اجرای مسابقات فرهنگی روز ۲۲ بهمن در ۲ نقطه از مسیر خیابان انقلاب از ساعت ۸ تا ۱۲ برپا می شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه۴  با تاکید بر تبیین راهبردهای مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت : امسال بر استفاده از عبارت  "گام دوم – سال دوم " در تمامی طراحی ها بااستفاده از ظرفیت ها برای برگزاری برنامه ها، تعامل با تشکل های مردم نهاد ؛ دانش آموزی، دانشجویی، کانونهای فعال محلات، شورایاری ها و سرای محلات تاکید و در دستور کار قرار گرفت . 

خادمی همچنین از برپایی ۲ کاروان خودرویی از منطقه ۴  به سمت میدان انقلاب خبر داد و گفت : در سالروز پیروزی انقلاب ۲ کاروان خودرویی شامل حدودا  ۱۰۰ خودرو و موتورسیکلت ، مزین به پرچم و شعارهای انقلابی با پخش سرودهای انقلابی و موسیقی شاد از منطقه به سمت میدان انقلاب حرکت خواهند کرد . 

وی با اشاره به برپایی جشن انقلاب در بوستان الغدیر گفت: همچنین ایستگاه جشن انقلاب در بوستان الغدیر با اجرای سرود ، تواشیح ، تقدیر از خانواده معزز شهدا ، پخش موسیقی شاد و مسابقه حضوری ضمن رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برپا می شود.


جانمایی ۳ مخزن آبیاری قطره‌ای فضای سبز در منطقه۸

 مسعود رنجبریان شهردار منطقه ۸ تهران گفت: برای ساماندهی شبکه آبرسانی و رفع مشکل احتمالی کمبود آب، معاونت خدمات شهری شهرداری منطقه ۸ ،  اقدام به جانمایی ۳ مخزن آب پلی اتیلن در نقاط مختلف منطقه کرده است.

 وی گفت: از سنوات گذشته تعدادی حلقه چاه آب در منطقه وجود داشته که آبیاری فضای سبز منطقه به وسیله ذخایر آب این  چاه‌ها انجام می‌شده است؛ اما با توجه به اخطارهای اداره آب و فاضلاب و استانداری مبنی بر احتمال پایان ذخایر آبی، با نظر کارشناسان خدمات شهری و اکیپ‌های مطالعاتی ۳ مخزن پلی اتیلن و بتنی برای ذخیره آب و آبیاری فضای سبز در منطقه جانمایی شده است.

رنجبریان درباره این مخازن گفت: یک مخزن پلی اتیلن با ظرفیت ۱۱۰۰ متر مکعب در تقاطع خیابان ثانی و گلشن دوست برای آبیاری فضای سبز، یک مخزن بتنی با ظرفیت ۷۰۰ متر مکعب در بوستان معلم در خیابان جانبازان و مخزن بتی دیگر در بوستان امدادگر با ظرفیت ۱۱۰۰ متر مکعب در بزرگراه رسالت جانمایی کرده‌ایم. 

به گفته وی، جانمایی این مخازن باعث می‌شود سطح زیادی از فضای سبز محدوده، آبیاری قطره‌ای شود که برای اولین بار در منطقه۸ در حال اجراست که نظمی را در آبیاری فضای سبز ایجاد می‌کند و از طرفی ذخیره آب در این مخازن باعث می‌شود از منابع آب‌های زیر زمینی استفاده نشود.

شهردار افزود: اکنون بخشی از بار مخزن پلی اتیلن تقاطع خیابان ثانی در محل جانمایی شده و بخشی دیگری از آن در حال بارگیری است و همچنین با اقدامات انجام شده دیگر نیازی به استفاده از ذخایر آب‌های زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز منطقه نخواهد بود.

فرهیختگان انقلابی منطقه ۳ تقدیر شدند

کاظم کمالی نسب معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۳ تهران گفت:  همزمان با بزرگداشت چهل و دومین جشن انقلاب اسلامی ایران، فرهیختگان انقلابی منطقه ۳ تهران تقدیر شدند.

وی گفت: در مراسم یادواره شهداء، تعدادی از فرهیختگان انقلابی با حضور جمعی از خانواده معظم شهید و ایثارگر در شهرک مسکونی فجر تجلیل شدند.  

وی بیان کرد: لزوم حفظ ارزش های انقلاب توسط جوانان، خاطره گویی انقلاب  و نمایشگاه دستاوردهای انقلاب جزو برنامه هایی بود که در این یادواره اجرا شد.  

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۳ از برپایی ایستگاه های فرهنگی با عنوان آینده روشن در ۱۴ نقطه از منطقه خبر داد و اظهار داشت: در این ایستگاه های فرهنگی ضمن توزیع پرچم جمهوری اسلامی برنامه هایی نظیر نمایشگاه دستاوردهای انقلاب ، مسابقات دارت و مسابقات فرهنگی ، نقاشی کودکان و برنامه های میدانی از قبیل تئاتر و سرود خیابانی اجرا می شود.

کمالی نسب عنوان کرد: با توجه به شرایط و دستورالعمل های بهداشتی در سال جاری، امکان حضور در میان خانواده معظم شهدا را نداشتیم اما برخود لازم دانستیم از طریق تماس تلفنی و ارسال هدایایی یاد و خاطره شهدای انقلاب را زنده نگه داریم .

 وی با اشاره به برنامه های متنوع دهه فجر که بصورت مجازی در کانال ها و صفحات مجازی این معاونت بارگذاری می شود از جمله مسابقات کتابخوانی مسابقات عکاسی ، دلنوشته  و کلیپ های انقلابی، افزود:  در نقاط مختلف منطقه اجرای سرود های انقلابی توسط دانش آموزان انجام شد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۳ با اشاره به برپایی جشن های انقلاب به صورت محدود و رعایت شیوه نامه های بهداشتی اظهار کرد: چهل و دومین جشن های انقلاب در مساجد این منطقه از قبیل: مسجد جامع قلهک و مسجد امام حسن مجتبی(ع) به صورت مجازی برگزار می شود.

وی درباره آذین بندی کوچه های انقلاب گفت:  ۱۲ مورد از کوچه های این منطقه انتخاب و با مشارکت و همکاری نیروهای مردمی آذین بندی و چراغانی شد،  این معابر به عنوان کوچه انقلاب نام گذاری شده است.

کمالی نسب افزود: با توجه به شرایط موجود و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین حفظ سلامت خانواده معظم شهداء  دیدار هایی به صورت محدود در فضای باز با آنها برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =