ساختار قامت زنان در ۶۰ روستای استان مرکزی سنجش شد

اراک - ایرنا - سرپرست معاونت بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی گفت: ساختار قامت زنان و دختران روستایی ۶۰ روستای این استان در راستای ابلاغ طرح کشوری سلامت اسکلتی بانوان سنجش شد.

«مهین علی‌بخشی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این طرح ملی از سه سال گذشته در کشور و استان مرکزی کلید خورده و در این مدت ساختار قامتی یک‌هزار و ۲۷۰ نفر از زنان و دختران روستاییتمامی شهرستان‌های استان به طور کامل عملیاتی و بررسی شده  است.
وی بیان کرد: موارد سنجش و ماموریت‌های تکلیفی این طرح شامل ارزیابی شصت کج، افتادگی شانه، پای پرانتزی، کایفوز (پشت گرد) ، لردوز (پشت گود)، سر به جلو، کف پای صاف در دختران و زنان روستایی است که با حضور ۲۰ کارشناس ارشد تربیت بدنی در حوزه آسیب شناسی و حرکت‌های اصلاحی و فیزیولوژی در مناطق هدف بررسی می‌شود.

وی توضیح داد: مهمترین عارضه شناسایی شده در قالب طرح مذکور شصت کج و پای پرانتزی   بوده که اطلاع‌رسانی و اقدام‌های لازم اصلاحی و کمک به رفع این ناهنجاری قامتی صورت گرفته است.
سرپرست معاونت بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان امسال تفاهم‌نامه ای را با فدارسیون ورزش‌های همگانی کشور در راستای طرح آموزش و توانمندسازی مربیان آمادگی جسمانی و پیلاتس برای اجرای مطلوب‌تر طرح سنجش قامتی زنان و دختران روستایی امضا کرده و این مهم به استان‌ها از جمله استان مرکزی نیز ابلاغ شده است.
علی بخشی اظهار داشت: ارتقای تندرستی و نشاط زنان از طریق ورزش، بالا بردن توان و بهره‌وری منابع انسانی، افزایش شمار شرکت کنندگان در طرح سنجش قامت زنان و دختران روستایی، پیشگیری دقیق ناهنجاری‌های قامتی و اسکلتی و توانمندسازی کیفی مربیان از مهمترین اهداف این طرح است.
وی عنوان کرد: ۲ دوره آموزشی به شکل تئوری و عملی برای ۲۵ نفر از مربیان آمادگی جسمانی و پیلاتس استان مرکزی در راستای این تفاهم‌نامه و اجرای مطلوب این طرح، از ابتدای بهمن ماه امسال تاکنون در بازه زمانی ۶ روزه برگزار شده است.
سرپرست معاونت بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی اضافه کرد: سنجش قامتی زنان و دختران روستایی ۶۰ روستای دیگر استان مرکزی در دستور کار است که امید می‌رود شرایط کرونا به‌گونه ای نشود که اختلالی در روند اجرای طرح ایجاد کند و این طرح با بهترین کیفیت اجرا شود.
علی بخشی گفت: ناظر اجرای این طرح در استان‌ها بر عهده معاونت ورزش بانوان ادارات کل ورزش و جوانان است.

تا قبل از ویروس کرونا، ۳۲ هزار بانونی ورزشکار در استان مرکزی به صورت سازمان یافته ورزش می کردند اما با شیوع این بیماری این رقم با کاهش بیش از ۵۰ درصدی به ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =