واکسیناسیون کرونا از ۲۱ بهمن در چهارمحال و بختیاری آغاز می‌شود

شهرکرد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: نوبت نخست واکسیناسیون مقابله با ویروس کرونا از روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه با اولویت کادر درمان آغاز می‌شود.

مجید شیرانی شامگاه دوشنبه در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری با یادآوری اینکه دوشنبه شب ۱۵۰ دوز واکسن کرونا برای واکسیناسیون نوبت نخست ویروس کرونا به این استان وارد می‌شود، افزود: این واکسن‌ها به ۱۵۰ نفر از کادر سلامت با اولویت کارکنان درمانی بخش‌های آی. سی. یو(ICU) در چهارمحال و بختیاری تزریق می‌شود.
شیرانی تصریح کرد: نوبت دوم واکسیناسیون ویروس کرونا ۲۱ روز پس از نوبت نخست تزریق خواهد شد.
وی کادر سلامت، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای را در اولویت تزریق واکسن ویروس کرونا دانست و یادآور شد: اثربخشی واکسن ویروس کرونا ۹۱.۶ درصد است.
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: از آذرماه سال‌جاری روند شیوع ویروس کرونا در استان کاهنده شد و در مدت یک‌ماه بیش از ۷۵ درصد در میزان شیوع، بستری، بستری بدحال و مرگ و میر کاهش داشت.
وی گفت: پس از آن به حالت ثبات در چهارمحال و بختیاری رسیدیم و نوسانات گذرا داشتیم اما از ۱۰ روز قبل نوسانات مستمر و سیر افزایشی در بیماران سرپایی مشاهده شده است.
شیرانی تاکید کرد: در ۲روز گذشته در بیماران بستری نیز روند افزایشی وجود داشته است و انتظار می‌رود در اسفندماه امسال‌ با افزایش بیماران بستری مواجه شویم و کشور یک پیک دیگر را تحمل و سپری کند.
وی افزود: مهم‌ترین عامل شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در شرایط کنونی، برگزاری تجمع‌های متراکم،گسترده و سالن‌های سربسته است.
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: به‌ همین منظور تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در دستگاه‌های اجرایی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی یادآور شد: هم‌اکنون روزانه ۶۰۰ مورد تست کرونا در چهارمحال و بختیاری انجام می‌شود که باید بیشتر شود.
شیرانی اظهار داشت: تاکنون ۶۶ هزار و ۷۴۷ مورد نمونه‌گیری از بیماران بستری و سرپایی در استان انجام شده است که از این تعداد ۲۳ هزار و ۵۸۲ مورد مثبت و ۷۵۸ مورد منجر به فوت مثبت بوده است.
وی گفت: مطمئن‌ترین راه برای غلبه بر ویروس کرونا انجام واکسیناسیون گسترده در تمام دنیا است و در این راستا باید به واکسن داخلی امیدوار بود.
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد تاکید کرد: واکسن تولید داخل از حدود تابستان سال آینده ارائه می شود و گروه‌های پُرخطر با اولویت واکسینه می‌شوند.
وی افزود: واکسن کرونا باید در فریزرهایی با دمای منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.
شیرانی تصریح کرد: به همین منظور از دستگاه‌های اجرایی دارای فریزرهایی با قابلیت نگهداری واکسن در این دما درخواست می‌شود که در این مدت فریزرهای خود را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دهند.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha